Wrażliwsi niż Wam się wydaje

Wrażliwsi niż Wam się wydaje

Ruszyła sprzedaż kalendarza Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym z siedzibą w Chorzowie. Tym razem bohaterami są ojcowie dzieci z niepełnosprawnościami. Tytuł projektu: „Wrażliwsi niż Wam się wydaje" jest odpowiedzią na kalendarz z 2015 roku pod hasłem: „Silniejsze niż Wam się wydaje", w którym wystąpiły mamy dzieci z niepełnosprawnościami.

Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym po raz kolejny postanowiła w sposób szczególny podkreślić zaangażowanie rodziców w rehabilitację swoich podopiecznych. Z tej okazji wydała specjalny kalendarz ścienny na rok 2016. W kalendarzu wystąpili ojcowie oraz dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością. Ojcowie nie tylko pozowali do zdjęć, ale też opowiedzieli na kartach swoje historie.

– Nie mogę napatrzeć się z jaką radością i mam nadzieję miłością wita mnie mój kochany syn po całym dniu pracy. Mamy cały rytuał zabaw i wygłupów. Są również ciężkie chwile kiedy jest niesforny, marudny, a moja żona po całym dniu opieki nad nim ma już wszystkiego dość i już mają siebie dosyć nawzajem. Rozumiem to i staram się pomóc. Wtedy pomagają te nasze zabawy i te piękne wesołe oczka, a przytulanie Kacperka pozwala zapomnieć o trudnych chwilach. Bardzo kocham Kacpra i moją żonę – opowiada Rafał, tata Kacpra.

Inny bohater projektu tata Pawła pisze: – Mam na imię Tomasz. Mój syn Paweł ma cztery lata. Urodził się planowo, był zdrowy i dostał 10 pkt. w skali Apgar. Niestety w trakcie porodu doszło do zakażenia bakterią Streptococcus agalactiae, co doprowadziło do zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych, sepsy i wstrząsu septycznego. Serduszko Pawła przestało bić. Syn przestał oddychać. Przez kolejne cztery dni walczył dzielnie o życie. Bardzo płakał, gdy ktoś go dotykał, dziś wiemy, że wszystko bardzo go bolało. Po szeregu badań i konsultacji stwierdzono, że w każdym płacie mózgu Paweł ma miejsca martwicze, które powstały w skutek niedotlenienia.

– Podobnych historii jest więcej, w sumie w projekcie wzięło udział 11. ojców. Każda opowieść wzrusza i daje do myślenia. Siła tych mężczyzn tkwi w tym, że są prawdziwi także w opowiadaniu o swoich słabościach. Nie udają, nie wstydzą się swojej wrażliwości – mówi pomysłodawczyni kalendarza Olga Kostrzewska-Cichoń z agencji Open – Mind.
Na projekt składa się czarno-białe zdjęcie ojca i dziecka oraz informacja o rodzaju rehabilitacji, który oferuje dla niego fundacja. Ostatnia karta to kolaż 12 zdjęć ojców, dzieci oraz rodzeństwa.

– Sporo ojców ma więcej niż jedno dziecko, rodzeństwo bardzo domagało się udziału w projekcie i ta 12. strona, grudzień, jest dobrym miejscem, by dopełnić te historie – dodaje Olga Kostrzewska-Cichoń.

Cena kalendarza to 50 zł. Dochód w całości przeznaczany jest na cele Fundacji. – Kalendarz jest do kupienia w siedzibie Fundacji w Chorzowie na ul. Dąbrowskiego 55a. Na razie wydrukowaliśmy 100 sztuk, ale jeśli będzie duże zainteresowanie nie wykluczamy dodruku – podkreśla prezes zarządu fundacji Norbert Galla.

Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym z siedzibą w Chorzowie zajmuje się kompleksową rehabilitacją oraz wczesnym wspomaganiem rozwoju psychoruchowego dzieci niewidomych i niedowidzących z dodatkowym kalectwem. – Przełamujemy bariery w edukacji, leczeniu i rehabilitacji. Oferujemy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną, neurologiczną i okulistyczną. Podstawą osiągania sukcesów w rozwoju i rehabilitacji dziecka jest jednak nie tylko odpowiedzialność specjalistów, ale też zaangażowanie rodziców. – podkreśla Norbert Galla.
pr
Data publikacji: 30.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również