Wsparcie dla instytucji całodobowego pobytu w czasie pandemii

Pieniądze unijne będzie można przeznaczyć na projekty zapewniające zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających w czasie pandemii w domach opieki społecznej czy domach dziecka. W tej sprawie minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak skierowała pismo ze specjalnymi rekomendacjami do marszałków województw.

Rekomendacje dotyczą Priorytetu Inwestycyjnego 9iv „Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym”. Mają na celu ochronę życia i zdrowia osób przebywających między innymi w domach pomocy społecznej, domach dziecka, czy ośrodkach dla osób z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z rekomendacjami MFiPR środki z Europejskiego Funduszu Społecznego mogą być przeznaczone na:

  • powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 w instytucjach całodobowego pobytu dla dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, osób z problemami zdrowia psychicznego, osób w kryzysie bezdomności, ofiar przemocy
  • wsparcie osób przebywających w instytucjach oraz wsparcie personelu tych instytucji w zakresie niezbędnym do ochrony zdrowia i życia
  • wsparcie tych osób, które przebywają w społecznościach lokalnych, potrzebnymi usługami
  • umożliwienie przeniesienia tymczasowego lub stałego osób z dużych instytucji do miejsc o mniejszym zagrożeniu epidemicznym, na przykład do mieszkań wspomaganych, chronionych, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, szkół specjalnych.

Katalog usług społecznych zaproponowany marszałkom przez resort funduszy i polityki regionalnej jest otwarty. Samorządy korzystające z Funduszy Europejskich dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych same mogą proponować działania odpowiadające na potrzeby konkretnych grup i instytucji.

Info: MFiPR, fot. freepik.com

Data publikacji: 14.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również