Wybory samorządowe: głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika w II turze wyborów

Wybory samorządowe: głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika w II turze wyborów

Osoby niepełnosprawne, które chcą zagłosować korespondencyjnie w drugiej turze wyborów samorządowych, mogą zgłosić taki zamiar do 25 października. Do 26 października niepełnosprawni i osoby, które ukończyły 75 lat mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w drugiej turze wyborów.

W wyborach samorządowych prawo do głosowania przez pełnomocnika przysługuje tylko niepełnosprawnym i osobom, które ukończyły 75 lat. Osoby niepełnosprawne mogą też oddać głos korespondencyjnie. Aby skorzystać z tych form głosowania w wyborach samorządowych, należało złożyć odpowiednie wnioski w urzędzie gminy albo do komisarza wyborczego.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszą turą wyborów dotyczy jednocześnie głosowania w drugiej turze wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Jeśli zaś wyborca nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, a w jego gminie odbędzie się druga tura wyborów, wciąż może złożyć odpowiedni wniosek i wziąć udział w ponownym głosowaniu. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę niepełnosprawnego komisarzowi wyborczemu najpóźniej do czwartku 25 października.

Podobne zasady dotyczą głosowania przez pełnomocnika (prawo do takiego głosowania przysługuje wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat).

Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również ponownego głosowania w wyborach wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, jeżeli będzie ono przeprowadzone. Wyborca, który przed pierwszym głosowaniem nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, może złożyć taki wniosek do urzędu gminy po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do piątku 26 października.

4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta.(PAP)

Aleksandra Rebelińska

Data publikacji: 23.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również