„Zakupy bez barier” wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami

„Zakupy bez barier” to akcja miasta Poznania i Caritas Archidiecezji Poznańskiej, polegająca na wsparciu osób z niepełnosprawnościami mieszkającymi w stolicy Wielkopolski. Pomoc obejmuje kupowanie najpotrzebniejszych leków, żywności oraz środków czystości.

Jak wskazali organizatorzy akcji, usługa „Zakupy bez barier” ma chronić przed koniecznością wychodzenia z domów mieszkańców Poznania, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Z akcji mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Poznaniu i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. Usługa dostępna jest też dla poznaniaków i poznanianek powyżej 60 roku życia, którzy samotnie prowadzą gospodarstwo lub mieszkają z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną.

– Aby zgłosić potrzebę zakupów, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: numer telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00. Osoby z niepełnosprawnościami mogą też wysłać SMS pod numer 783 944 112 lub wysłać mail na adres: pk@um.poznan.pl – podał urząd miasta.

Organizatorzy akcji tłumaczyli, że samo dostarczenie podstawowych, codziennych produktów i leków jest bezpłatne, ale koszt zamówionych zakupów pokrywa zainteresowany i nie może on przekroczyć kwoty 200 zł.

– Podczas rozmowy z pracownikiem Biura dzwoniący powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu. Operator przekaże zebrane informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i przeprowadzi krótki wywiad dotyczący potrzeb. Rozmowa pozwoli określić, jakie konkretnie zakupy są potrzebne i na kiedy – tłumaczyli organizatorzy.

Wolontariusz, który będzie robił zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Całość wykonania usługi zakończy koordynator wolontariuszy, który skontaktuje się z kupującym i upewni się, że wszystko zostało zrealizowane poprawnie. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, każda usługa będzie miała nadany unikatowy numer, do wyłącznej wiadomości osoby kupującej. Tym numerem oraz specjalnym identyfikatorem będzie posługiwał się wolontariusz, uwiarygadniając swoją działalność. Żaden wolontariusz miejskiego programu nie będzie pukał do domu osoby kupującej bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania na usługę – to osoba, która potrzebuje zakupów, musi zawsze wykonać pierwszy krok.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych mieszkańców Poznania zapewnia również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który realizuje rządowy program wsparcia. Pomoc przewidziana jest dla osób, które skończyły 70 lat, ale w szczególnych przypadkach otrzymają ją także młodsi poznaniacy.

– Za pośrednictwem specjalnej, bezpłatnej infolinii 22 505 11 11 można zgłaszać prośbę o wsparcie w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię, takich jak np. zrobienie zakupów, wykupienie recepty, wyprowadzenie psa, wyrzucenie śmieci lub dostarczenie obiadu. Informacja trafia do MOPR, którego pracownicy wraz z wolontariuszami Caritas Poznań realizują usługę i kontaktują się osobą potrzebującą, by ustalić zakres pomocy – podał poznański magistrat.

Zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Osoba korzystająca ze wsparcia pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów lub leków. (PAP)

Anna Jowsa

Data publikacji: 23.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również