Zdalnie o przygotowaniach niesłyszących do małżeństwa

20 października odbyła się Konferencja Duszpasterstwa Niesłyszących. Jej tematem było „Przygotowanie niesłyszących nupturientów do sakramentu małżeństwa w świetle nowego protokołu rozmów kanonicznych”. Uczestnicy mieli spotkać się w Porszewicach (woj. łódzkie), ale wydarzenie zorganizowano w formie zdalnej.

Kilka bloków tematycznych, warsztaty oraz wspólna eucharystia. Taki był wstępny program tegorocznej Konferencji Duszpasterstwa Niesłyszących. Patronat nad nią objęli metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, Polski Związek Głuchych oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej w Katowicach.

Spotkanie miało odbyć się w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach. Jednak plany zmieniono ze względu na sytuację epidemiczną oraz informacje dot. zgłoszonych uczestników. Wśród nich znalazły się osoby zakażone i przebywające na kwarantannie. Konferencja odbyła się więc w formie zdalnej na platformie ZOOM.

– Miałem obawy, czy technika nas nie zawiedzie. Ale nie było problemów, zapewniliśmy też tłumacza PJM. Wszystkie zakładane zagadnienia tematyczne zostały zrealizowane, choć w mniejszym wymiarze. Spotkanie w Porszewicach miało trwać ok. 6 godzin, a internetowe zajęło ok. 4 godziny. Liczba uczestników wahała się od 28 do 35, więc nie tak mało –  powiedział „NS” ks. Łukasz Pasuto, Krajowy Duszpasterz Niesłyszących.

Wokół małżeństwa

Od 1 czerwca br. obowiązuje nowy protokół rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Fakt ten znacząco wpłynął na wybór tematu konferencji. Ponadto Krajowy Duszpasterz Niesłyszących postanowił, że doroczna konferencja metodyczna będzie skupiona na przygotowaniu jednego z sakramentów. Rok temu był to chrzest święty.

– Z wielu stron docierają informacje o nieprawidłowościach związanych z przygotowywaniem osób niesłyszących do małżeństwa. Bardzo mi zależało na tym, żeby pewne rzeczy zostały unormowane. Pozyskaliśmy materiały od osób, które mają wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Wydział Duszpasterstwa Rodzin w Katowicach zamierza je wydać, najprawdopodobniej do końca stycznia przyszłego roku – poinformował ks. Łukasz Pasuto.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia nt. niesłyszących narzeczonych w kontekście przygotowania przedślubnego. Zagadnienie to przedstawił ks. kan. Wiesław Kamiński, który jest przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej oraz Duszpasterzem Głuchoniemych. W dalszej części spotkania została poruszona problematyka duszpasterstwa małżeństw w kontekście przygotowania narzeczonych. W tym przypadku prelegentem była dr Ewa Porada z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej.

Program objął też warsztaty: tematyczny i językowy. Swoimi spostrzeżeniami nt. przygotowań przedślubnych narzeczonych podzieliła się Anna Michalska. Z kolei Mariola Czadankiewicz-Klimek omówiła tłumaczenie protokołu rozmów kanonicznych przed zawarciem związku małżeńskiego.

– Na dorocznych konferencjach pojawiała się mniej więcej połowa ze 111 księży pracujących w Duszpasterstwie Niesłyszących. Zgranie terminów nigdy nie było łatwe, a wpływ na frekwencję miały różne czynniki. Teraz pojawił się ciekawy postulat, żeby spotykać się częściej, właśnie w formie zdalnej.  Trzeba się nad tym zastanowić – podsumował ks. Łukasz Pasuto.

Marcin Gazda

Data publikacji: 29.10.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również