Data dodania: 22.04.2017

Podopieczni ośrodka w Laskach nauczą się, jak podróżować bezpiecznie

Jak prawidłowo zapiąć pasy i jak zachować się podczas awaryjnego hamowania - takie m.in. zasady bezpiecznego podróżowania poznają 22 kwietnia podopieczni Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach pod Warszawą. Kurs charytatywnie przeprowadzą członkowie Automobilklubu Polska.

Uczestnicy dowiedzą się, jak odpowiednio reagować w sytuacjach zagrożenia podczas ruchu drogowego - jak prawidłowo zachować się podczas ostrego hamowania czy jak ułożyć ciało w momencie ewentualnego wypadku, a także, jak ważne jest rozmieszczenie wszelkich przedmiotów np. w autokarze, by nie stwarzały zagrożenia w chwili kolizji.

Niewidomi usiądą za kierownicą i doświadczą, jak długa jest droga hamowania nawet nowoczesnych samochodów oraz jakie zagrożenia się z tym wiążą, a szczególnie dla pieszych. Dowiedzą się też, jak rozpoznać, że taka sytuacja w ogóle ma miejsce i jak wówczas reagować.

Szkolenie poprzedziło przygotowanie kadry kierowniczej i wychowawczej Ośrodka. Nauczyciele i kierownicy poszczególnych jednostek wychowawczych przeszli wstęp do kursu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szkolenie było zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, na płycie poślizgowej oraz z użyciem symulatorów zderzeń, a także dachowania - informuje Automobilklub Polska.

Innym elementem szkolenia będzie nauka właściwego zapinania pasów, będzie można dowiedzieć się ile waży telefon komórkowy w sytuacji zderzenia dwóch samochodów z dużą prędkością.

W kursie weźmie udział 48 dzieci ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a potrwa ono od 10 do 14 i jest początkiem cyklu planowanych i przygotowywanych kursów dla większej liczby niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz nauczycieli i wychowawców. (PAP)

kkr/ malk/, oprac. sza

Data publikacji: 22.04.2017 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.