Data dodania: 24.05.2017

Pielgrzymują bez barier

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie było miejscem XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji im. Brata Alberta. Z wstępnych szacunków wynika, że wzięło w niej udział ponad tysiąc osób.

Pielgrzymi przybyli z całej Polski, aby modlić się 18 maja, czyli w 97. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Świetlicę Terapeutyczną w Chrzanowie.

Koncert Śpiewających Jezior z Przeciszowa, msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz nabożeństwo majowe - to program jubileuszowej pielgrzymki. Zbiegła się ona z trzydziestoleciem powstania Fundacji im. Brata Alberta. W Kościele obchodzony jest Rok świętego Brata Alberta. Jego inauguracja nastąpiła 25 grudnia 2016 r., czyli w setną rocznicę śmierci patrona fundacji.

- Pielgrzymka jest wpisana w naszą działalność. W pierwszej wzięło udział ponad 100 osób, a w tej chwili to już przeszło tysiąc podopiecznych z rodzicami i znajomymi. Mamy grupy z wszystkich naszych placówek. Zawsze są też z nami ksiądz arcybiskup, ksiądz biskup oraz władze samorządowe - powiedział „NS" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Równi przed Bogiem

Najważniejszym punktem programu była msza święta. Odprawił ją metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W 2014 r., jeszcze jako metropolita łódzki, przywitał w Łagiewnikach uczestników XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji im. Brata Alberta. W 2015 r. poświęcił otwierany wówczas dom stałego pobytu przy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie przy ul. Helenówek w Łodzi (więcej o budowie placówki: http://naszesprawy.eu/aktualnosci/9465-buduja-z-albertem.html).

- Ta nauka, że jesteśmy równi przed Bogiem, nabiera coraz to nowych kształtów i treści z każdym ludzkim pokoleniem, z kolejnymi wyzwaniami czasu przed jakimi stoimy. Z tym problemem musiał się zmierzyć także święty Brat Albert, którego rok obchodzimy - powiedział podczas homilii arcybiskup Marek Jędraszewski.

Na ręce metropolity krakowskiego trafiły prace wykonane przez podopiecznych, m.in. rysunki, wyklejanki oraz chleb. W procesji darów uczestniczyli przedstawiciele wszystkich placówek fundacji.

Na zakończenie mszy świętej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przeczytał list z 19 maja 1987 r., który Zofia Tetelowska skierowała do Jana Pawła II. Nieżyjąca już założycielka fundacji poinformowała w nim o przekazaniu rodzinnego majątku w Radwanowicach. Był to dar z myślą o utworzeniu schroniska dla dzieci z niepełnosprawnoscią.

Wiara i integracja

Fundacja szybko zaczęła się rozrastać, powstały filie. - Okazało się, że podopieczni różnych filii się wzajemnie nie znają. W 1993 r. padł pomysł, żeby zorganizować wspólną pielgrzymkę na Jasną Górę do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Od tego się zaczęło, co roku odwiedzamy inne sanktuarium i co roku organizatorem jest inna nasza placówka - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Tradycją pielgrzymek jest udział grup z wszystkich filii. Jeśli uczestnicy docierają z odległego miejsca, to ich pobyt najczęściej trwa od dwóch do czterech dni. Wówczas w programie pojawiają się dodatkowe atrakcje. W tym roku część pielgrzymów zwiedziła Kraków i Zakopane.

Zdecydowaną większość podopiecznych fundacji stanowią osoby wierzące. Dla nich obecność w sanktuariach jest bardzo ważna. Jednak pielgrzymowania nie należy rozpatrywać tylko na płaszczyźnie religijnej. Spore znaczenie odgrywa kwestia integracji.

- Ważnym elementem pozostaje obecność rodziców. Tu mamy naszego rekordzistę, to 93-letni rodzic, którego córka uczęszcza na warsztaty terapii. Jest na pielgrzymce po raz 24. Ciągle przypomina, że mógł być na wszystkich, ale raz się rozchorował - opisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Marsz na Wawel

W trakcie pielgrzymki jest wybierany kolejny organizator. Najbliższe spotkanie pielgrzymów zostanie przygotowane przez WTZ w Jawiszowicach. Wcześniej, bo 12 czerwca (poniedziałek) w Krakowie odbędzie się Marsz św. Brata Alberta. - Pomysł wyszedł od naszych podopiecznych, którzy chcieli zobaczyć miejsca związane z patronem fundacji. To bardzo ważna inicjatywa, właśnie ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski objął ją patronatem - poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Marsz rozpocznie się obok Barbakanu, a więc w sąsiedztwie pracowni Adama Chmielowskiego, która znajdowała się przy ulicy Basztowej 4. Uczestnicy udadzą się ul. Floriańską na Rynek Główny, gdzie Brat Albert często kwestował. Tam też zostanie wystawione przedstawienie teatralne. Po nim odbędzie się przemarsz Drogą Królewską na Wawel.

- To serce Krakowa, chcemy pokazać, że jest dostępne też dla osób niepełnosprawnych. W marszu wezmą udział uczestnicy warsztatów, szkoły integracyjne, organizacje oraz stowarzyszenia. Zapraszamy wszystkich chętnych - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 24.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.