Data dodania: 19.05.2017

Aplikacja pomoże cierpiącym na afazję

W następstwie udaru mózgu, który w Polsce dotyka ponad 70 tysięcy rocznie, wielu pacjentów cierpi na afazję, czyli zaburzenia mowy. Teraz mogą liczyć na wsparcie.

Od miesiąca w internecie jest dostępna bezpłatna aplikacja AFAST, która umożliwia chorym na afazję, ich opiekunom oraz logopedom prowadzenie rehabilitacji o dowolnej porze, w domu pacjenta. Wymaga jedynie komputera lub tabletu z głośnikami i dostępem do internetu. Warto podkreślić, że im wcześniej taką rehabilitację się rozpocznie tym lepiej, ważna też jest systematyczność. Oczywiście program nie zastąpi specjalisty, ale przyspiesza rehabilitację.

Można ćwiczyć na dwa sposoby. Pierwszy to wejście na stronę www.afast.pl i kliknięcie przycisku Start. Wtedy osoba kierowana jest do wcześniej przygotowanych przez ekspertów, logopedów programów terapii dedykowanych dla trzech rodzajów afazji: motorycznej, sensorycznej i mieszanej. Natomiast druga ze ścieżek jest już nieco bardziej skomplikowana i wymaga założenia konta. Logopeda, opiekun, terapeuta osoby z afazją zakłada konto i tam może dostosowywać, personalizować terapię dla afatyka, wybierając rodzaj i liczbę ćwiczeń, jakie będzie wykonywał, nadając tempo rehabilitacji.

Aplikacja, jeżeli uda się pozyskać sponsorów na ten cel, może być rozszerzana o dodatkowe funkcje, np. możliwość rejestracji przez komputer wykonywanych ćwiczeń, ich zdalne sprawdzenie przez logopedę, czy wprowadzanie innych wersji językowych.
Autorzy aplikacji chcą wykorzystać strukturę aplikacji do terapii związanej z demencją. Wstępne konsultacje z domami opieki nad seniorami wykazały duże zainteresowanie projektem.

Twarzą aplikacji jest Krzysztof Globisz. Projekt wyniknął z osobistych doświadczeń młodego programisty, którego mama przeszła udar.

Aplikację komputerową AFAST stworzyło w oparciu o grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju konsorcjum w składzie: Fundacja Salus Publica, Park Naukowo-Technologiczny "Technopark Gliwice" Sp. z o.o. oraz Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

kat
Data publikacji: 19.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.