Data dodania: 18.01.2019

Warszawskie ZOO przygotowało przewodnik w alfabecie Braille'a

Najprawdopodobniej jest pierwszy ogród zoologiczny w Polsce, a nawet w Europie, które przygotował taki przewodnik.
Wydanie liczy 164 strony, formatu A4 i zawiera tę samą treść, która znalazła się w tradycyjnym, drukowanym przewodniku po ZOO. 

Z przewodnika można dowiedzieć się wielu ciekawostek o przebywającym w nim zwierzakach i poznać 90-letnią historię tej placówki oraz losy związanych z nią fascynujących ludzi.

Czy wiecie, że:

- Warszawskie ZOO powstało ponad 90 lat temu?
- Kim była urocza Tuzinka?
- Jaki jest wieczorny przysmak Leona, Fredzi, Buby i Erny - naszych słoni?
- Co uwielbiają najbardziej Grzesio i Ali- niedźwiedzie polarne?
- Kim jest okazały i majestatyczny Mendoza, kochający ciepło i słońce Wituś, łagodne i piękne Bwana, Azizi czy malarka Lucy?
- Który z ptaków uwielbia zabawy w śniegu, kąpiele w kałużach, a nawet lepienie śnieżek?
Odpowiedzi na te pytania i wiele innych ciekawostek znajdziecie w tym przewodniku. To książka, którą się nie czyta, a „pochłania".

Pomysł stworzenia takiego przewodnika po Warszawskim ZOO zrodził się w 2018 roku i był konsekwencją istnienia na terenie naszego ZOO specjalnej ścieżki edukacyjnej dla osób niewidomych i niedowidzących. Ścieżka ta składa się z 12 rzeźb z brązu przedstawiających zwierzęta (niedźwiedź polarny, sowa, pingwin, tukan, goryl, słoń, nosorożec, krokodyl, żyrafa, tygrys, lew, rekin) wraz z opisami w alfabecie Braille'a. Rzeźby są ustawione obok wybiegów dla zwierząt.

Ponadto w kwietniu br. Dział Dydaktyczny ZOO planuje poprowadzić cykl zajęć edukacyjnych dla niewidomych i słabowidzących. W programie zajęć przewidziano właśnie spacer wzdłuż ścieżki edukacyjnej z opowiadaniem o zwierzętach, a następnie – w drugiej części zajęć - wizytę w sali edukacyjnej, gdzie będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z wężem, jaszczurką, kilkoma gatunkami bezkręgowców (patyczaki, straszyki, wije lub ślimaki) oraz spotkania z Edkiem - gadającą papugą. Czas trwania zajęć: 60-90 min (w zależności od możliwości i wieku grupy).

Druk wydania alfabetem Braille'a został przygotowany przez drukarnię EPEdruk Sp. z o.o., która ma ponad 60- letnie doświadczenie w drukowaniu materiałów dla niewidomych.

Warto podkreślić, że osoby z każdym stopniem niepełnosprawności wraz z pełnoletnim opiekunem mają prawo do nieodpłatnego wstępu do Warszawskiego ZOO.

Kontakt do Działu Dydaktycznego ZOO w celu rezerwacji lekcji i wycieczek:
tel. +48 (22) 619 56 28
lub +48 (22) 619 40 41 w. 179, 189
e-mail: edukacja@zoo.waw.pl

pr, fot. Warszawskie Zoo

Data publikacji: 18.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.