Data dodania: 23.01.2019

Pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem w stolicy

Od 21 stycznia działa w Warszawie przy ul. Tarchomińskiej pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem. 22 stycznia z okazji przypadających w tym tygodniu Dni Babci i Dziadka placówkę odwiedził prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

- Warszawa musi być różnorodna. Warszawa musi się pochylać nad wszelkimi potrzebami naszych dzieci i ich rodziców. Właśnie dlatego tego typu placówki musimy wspierać, zwłaszcza że liczba dzieci z autyzmem tak w Warszawie, jak i w Polsce rośnie. Bardzo dobrze, że powstają placówki, gdzie jesteśmy w stanie się zaopiekować dziećmi ze specjalnymi potrzebami - mówił podczas uroczystości w nowym przedszkolu Trzaskowski.

Zadeklarował, że Warszawa zawsze będzie wspierała takie placówki. - Jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na takie potrzeby - podkreślił Trzaskowski.

W uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka wzięli udział mali podopieczni przedszkola, ich dziadkowe i rodzice, dyrekcja placówki. Dzieci zaprezentowały krótki występ artystyczny, a prezydent miasta przekazał babciom i dziadkom życzenia z okazji ich święta.

Przedszkole przy ul. Tarchomińskiej powstało na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 przeznaczonego dla dzieci i młodzieży z autyzmem. Od kilkunastu lat mieści się tam specjalna szkoła podstawowa, która przeszła gruntowną modernizację. Od września 2018 r. uczy się tam 51 uczniów.

Nowe przedszkole ma 8 sal dydaktycznych, sale do zajęć rewalidacyjnych (terapia mowy, integracja sensoryczna, muzykoterapia). Ma też patio, wyposażone w ławeczki, i miniźródełko, spełniające rolę relaksacyjno-terapeutyczną. Z placówki korzysta 19 dzieci w wieku od 3 do 8 lat, ale docelowo może tam znaleźć opiekę 32 dzieci w ośmiu grupach. W każdym oddziale przedszkolnym jest maksymalnie czworo dzieci. (PAP)

nmk/ wus/, fot. pixabay

Data publikacji: 23.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.