Data dodania: 29.01.2019

Krakowskie biblioteki dostępne dla wszystkich - debata

Współczesna biblioteka nie może być tylko tradycyjną wypożyczalnią książek, ale musi być kreatorem dóbr kulturalnych - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, 28 stycznia podczas konferencji nt. dostępności kultury dla osób ze specjalnymi potrzebami.

- Kraków Miasto Literatury UNESCO i Biblioteka Kraków już po raz trzeci są organizatorami konferencji dla bibliotek. Tym razem ma ona wymiar międzynarodowy - zaprosiliśmy przedstawicieli różnych krajów świata, w tym miast partnerskich Krakowa, po to, by wspólnie dyskutować o dostępności kultury dla wszystkich odbiorców, będących użytkownikami bibliotek, w tym także ze specjalnymi potrzebami - powiedziała PAP Katarzyna Olesiak z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie miasta. Jak wyjaśniła, do tej grupy zaliczają się nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także m.in. matki z dziećmi, które do placówki muszą dostać się z wózkami.

W trakcie konferencji pt. "Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury" polscy bibliotekarze mogli podzielić się doświadczeniami z praktykami z innych krajów. Omawiano m.in. kwestie funkcjonowania mediatek i bibliotek Tbilisi, zagadnienia dotyczące promocji czeskich książek, działalność społeczną prowadzoną w bibliotece bratysławskiej.

Mówiono także o placówkach działających na terenie Edynburga; to właśnie na praktyki stosowane w tych ostatnich zwrócił uwagę dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, wskazując, że właśnie w szkockiej stolicy funkcjonują tzw. biblioteki objazdowe.

Wskazał, że w małopolskich czytelniach można z kolei zauważyć wzrost popularności czytelnictwa, jednak zwracał również uwagę na wyzwania, przed którymi obecnie stoją tego typu placówki. - Aby osiągnąć efekty, musimy być ogromnie kreatywni. Biblioteka Kraków, która nie tylko nie traci czytelników, ale zyskuje nowych - i to w skali roku o sześć procent, co stanowi ogromny wzrost - stara się czytelników zainteresować różnymi formami aktywności - podkreślał.

Jak dodał, wszystkie biblioteki są miejscami spotkań z ciekawymi ludźmi. - Sięgamy również po inne formy wydawnicze, po nowoczesne media, tak aby sprzęgnąć tę tradycyjną formę działalności bibliotek z nowoczesnymi oczekiwaniami - mówił Dziedzic. W ocenie dyrektora krakowskiej placówki, "współczesna biblioteka nie może być tylko tradycyjną wypożyczalnią książek, ale musi być pewnym kreatorem dóbr kulturalnych".

Dyrektor wyraził również nadzieję, że konferencja - będąca okazją do wymiany doświadczeń i informacji w gronie ekspertów z miast partnerskich - pomoże wypracować nowe rozwiązania, pozwalające korzystać z bibliotek osobom obarczonym trudnościami, bo - jak wskazywał - nie chodzi tylko progi architektoniczne. (PAP)

Nadia Senkowska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 29.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.