Data dodania: 20.11.2018

„Urodziłeś się w Polsce, nie wstydź się tego, poznawaj i pamiętaj swoją historię, bo warto"

to hasło projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, które z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości realizowała młodzież w Specjalnym Ośrodku dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Zadanie rozpoczęło się warsztatami, na których przedstawiano drogi, którymi Polacy przez 123 lata dążyli do wolności. W regionie Śląska walki o wolną Polskę nie zakończyły się 11 listopada 2018 roku. Trzy powstania śląskie pisały historię tej części naszej ojczyzny jeszcze przez trzy lata. Trzy powstania śląskie zakończone plebiscytem ziściły marzenia Polaków, dla których werdykt z 1918 roku był nie do przyjęcia. Odbierał im polskość.

Dziś jesteśmy spadkobiercami idei i marzeń kilku pokoleń Polaków o niepodległej Ojczyźnie. Pamiętamy z historii, iż nic nie jest nam dane raz na zawsze, a wolność trzeba pielęgnować, ciągle o nią walczyć, jak mówił Jan Paweł II. Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć.

100 lat to mało i dużo w historii. Jak zaciekawić małych i dużych, przeszłością tak odległą. Jak im pokazać, że Polska, to rzecz wielka, że historię mają patrząc przez okno, siedząc z dziadkami przy stole, że warto o niej dyskutować, pytać i słuchać.

Dla przybliżenia przeszłości uczniom z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej motywacją do jej poznania, okazała się Moja Mała Ojczyzna. Zajęcia warsztatowe rozpoczęły się od tworzenia tyflografik map Polski sprzed zaborów, z roku 1918 i roku 1921. Na kolejnych zajęciach uczestnicy skupili swoją uwagę na miejscach ważnych historycznie i bliskich mieszkańcom województwa śląskiego np.: Mysłowice i KWK Mysłowice, Katowice-Giszowiec, dzielnica Katowic Nikiszowiec, Góra św. Anny, Trójkąt Trzech Cesarzy. Zaznaczali te miejsca na wypukłych mapach.

Uczniowie poznawali przeszłość trochę inaczej. Doświadczali, słuchali, tworzyli i cieszyli się z tego, że znaleźli gdzieś obok siebie historię sprzed stu lat, że żyją, mieszkają w tak ważnym historycznie regionie, że ulice: Piłsudskiego, Zgrzebnioka, Ligonia, Paderewskiego mają tak znaczące miejsce w historii, że tak niedaleko nich znajduje się Trójkąt Trzech Cesarzy, że historii można się uczyć z filmów np. „Sól ziemi czarnej" Kazimierza Kutza czy „Magnat" Filipa Bajona, książek, listów, ale także zawarta jest w tekstach piosenek zespołów, również tych nam współczesnych. Zdobywali informacje na temat pomników związanych z powstaniami śląskimi.

- Coś jakby drgnęło, zacząłem słuchać i rozumieć kim jestem, jak ważne są korzenie i przeszłość mojego kraju. Historia, która była dla mnie czymś nieważnym, przeszłością, ale tak odległą, że niezrozumiałą, stała się bliska. Zacząłem rozumieć tych ludzi, którzy walczyli, umierali za to, aby żyć w wolnej Polsce. Mój dziadek opowiadał mi, że jego ojciec mieszkał na Niwce, a jego brat w Mysłowicach, brał udział w I Powstaniu Śląskim. Nie znałem tej historii... - mówił jeden z uczestników warsztatów.

Na koniec dzieci i młodzież z Ośrodka odwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Trójkąt Trzech Cesarzy, Katowice-Giszowiec. Filmy z audiodeskrypcją, tyflografiki, lekcja muzealna, wycieczki, były dobrą lekcją historii dla dzieci i młodzieży słabo widzącej i niewidomej.

Na podsumowanie projektu grupa uczniów przygotowała przedstawienie na temat dróg do wolności. Przejmujące, wzruszające, ale dające wiele optymizmu i wiary, że oddanie życia za Polskę miało sens. Na Ogólnopolski Integracyjny Konkurs Wszelkich Form Teatralnych przybyły do SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej zespoły teatralne z Olkusza, Zabrza, Lublińca i z wielu innych miast. Występy dały wiele emocji nie tylko występującym ale także, a może przede wszystkim publiczności, jury i zaproszonym gościom.

Zobacz galerię...

Aneta Pukacz, Marzena Krupa-Garwol, oprac. sza
Data publikacji: 20.11.2018 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.