2 kwietnia – Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

2 kwietnia - Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

2 kwietnia, w Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie, wiele budynków w Polsce i na świecie zostanie podświetlonych na niebiesko. Ogólnoświatowa inicjatywa „Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

W Polsce Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) organizuje m.in. fundacja SYNAPSIS.

Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji, 2 kwietnia może np. ubrać się na niebiesko (to międzynarodowy kolor autyzmu). Fundacja SYNAPSIS zachęca też do innych działań: „Po drugie przez cały kwiecień poszerzaj i dziel się wiedzą na temat autyzmu i innych całościowych zaburzeń rozwojowych. Po trzecie: wspieraj lokalne organizacje pozarządowe niosące pomoc osobom z autyzmem i ich rodzinom”.

Prezes zarządu fundacji SYNAPSIS i przewodniczący Porozumienia AUTYZM-POLSKA Michał Wroniszewski, podkreślił w informacji przesłanej PAP, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia m.in. w obszarze wczesnego wykrywania autyzmu oraz opieki nad dorosłymi.

– Niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na temat autyzmu, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do włączenia się w kwietniowe obchody Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu – zaznaczył.

Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tej choroby i uwrażliwienie na problemy osób chorych na autyzm. Jak podaje SYNAPSIS, zaburzenie to dotyka obecnie co najmniej jedno na 300 dzieci w Polsce i aż jedno na 68 w USA. Zajmujące się tematem organizacje wskazują, że rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Tegoroczne obchody Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu realizowane są pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej.

2 kwietnia w Warszawie na niebiesko podświetlone zostaną: Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, Muzeum Narodowe oraz budynek Sejmu. W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki – dostępna będzie ekspozycja CUBE, czyli instalacja sensoryczna pozwalająca zwiedzającym przekonać się, w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają świat. 2 kwietnia galeria zaangażuje też odwiedzających w tworzenie niebieskich symbolicznych przypinek. Do akcji przyłączyło sie też Centrum Nauki Kopernik – odwiedzający otrzymają tam niebieskie bransoletki.

Ponadto w stolicy na Placu Defilad o godz. 20 rozbłyśnie na niebiesko kilkumetrowa żarówka, a rodzice dzieci z autyzmem z Fundacji JiM wykonają taneczne show.

W kraju podświetlony będzie m.in. Zamek w Lublinie, Ratusz Miejski w Białymstoku, a także ratusz w Płocku. W Novym Kinie Przedwiośnie w Płocku odbędzie się w środę projekcja filmu „Rain Man”. Ponadto zostanie otwarta tam wystawa „Autyzm – moje życie” zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Płocku, gdzie uczą się i uczestniczą w terapiach dzieci dotknięte autyzmem. Jedna z płockich korporacji taksówkowych 2 kwietnia będzie przewoziła rodziny i dzieci dotknięte autyzmem ze zniżkami. Auta korporacji będą w tym dniu oznaczone niebieskimi wstążkami.

Przez cały miesiąc odbywać się będą w różnych miejscach w Polsce m.in. spotkania i warsztaty dla rodziców, konferencje, wystawy i pokazy filmowe. Informacje o inicjatywach można znaleźć na stronie internetowej www.naniebiesko.pl.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie – podkreślają eksperci.

Jak pokazują statystyki, w Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie to dotyka jedną na 150 osób. (PAP)

bpi/ mb/ abr/

Data publikacji: 01.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również