Czy krajowy program na telefon komórkowy dla niewidomych dorówna zagranicznym?

Trudno nie zauważyć, że ostatnie dziesięciolecie upływa pod znakiem ekspansji telefonów komórkowych. Z tym skomplikowanym bądź co bądź urządzeniem radzą sobie nawet osoby w wieku zaawansowanym, a coraz częściej jest ono przedmiotem codziennego użytku niejednego przedszkolaka.

Przez kilkanaście lat od swego powstania popularne „komórki” były niewidomym mało przydatne. Niełatwo jest przecież pisać sms-y, ustawiać alarm bądź korzystać z elektronicznego kalendarza, nie widząc ekranu telefonu. Na szczęście pojawiły się wreszcie programy udźwiękawiające „komórki” oparte na systemie operacyjnym Symbian, który jest otwarty dla programistów tworzących nowe aplikacje.

Dzięki temu telefon ten jest wzbogacany o wiele funkcji tak bardzo przydatnych osobom niewidomym, jak np. czytanie tekstów drukowanych, rozpoznawanie kolorów i identyfikacja banknotów niektórych walut, wykrywanie źródła światła.
Wśród polskich niewidomych coraz większe zastosowanie zdobywa sobie aplikacja na telefon komórkowy i odbiornik sygnału satelitarnego (GPS) pod nazwą LoadStone. Służy im ona do wspomagania orientacji w przestrzeni.

Zarówno same telefony komórkowe, jak i wymienione innowacje techniczne napływają do nas z krajów wysoko rozwiniętych. Nic więc dziwnego, że rodzime rozwiązania budzą nie tylko zrozumiałe zainteresowanie, ale także nadzieję na produkty tańsze i jednocześnie konkurencyjne w stosunku do importowanych.

 

Być może zapowiedź takiej właśnie sytuacji stanowi konferencja prasowa, która odbyła się w dniu 10 maja 2011 r. w siedzibie Telekomunikacji Polskiej SA na temat nowej aplikacji na telefon komórkowy, którą opracowała firma Orange we współpracy z Zakładem Elektroniki Medycznej Politechniki Łódzkiej.
Ta mówiąca aplikacja nosi nazwę „Asystent NN”, opracowana została dla osób z dysfunkcją wzroku i w głównej mierze jest czytnikiem ekranu telefonu komórkowego wzbogaconym o szereg dodatkowych funkcji, jak np. rozpoznawanie kolorów, wykrywanie kierunku źródła światła czy też łatwe przesyłanie współrzędnych geograficznych pod wybrany numer.

„Asystent NN” dostępny jest dla osób niewidomych dzięki zastosowaniu darmowego syntezatora mowy firmy Nokia o raczej niskiej jakości głosu. Obecnie może on działać jedynie na trzech modelach telefonów komórkowych firmy Nokia, a mianowicie: 6210 Navigator, E75 oraz 6220 Classic.
Na razie z omawianej aplikacji korzystać będą mogli jedynie użytkownicy sieci telefonii komórkowej Orange na zasadzie abonamentu, którego wysokość została ustalona na 11 zł miesięcznie. Orange rozważa udostępnienie tej innowacji osobom korzystającym z innych sieci telefonicznych, lecz za wyższą cenę.

Na konferencji obecni byli dwaj niewidomi testerzy aplikacji – panowie Tomasz Bilecki i Damian Pietrasik. Sprawdzali oni funkcjonalność i przydatność dla osób niewidomych tej innowacji. Według ich opinii „Asystent NN” daleko odbiega od poziomu innych tego typu aplikacji jak program Talks czy też Mobile Speak, których cena przekracza 900 zł. Realizatorzy projektu są przekonani, że ten chwilowy dystans uda się im szybko nadrobić.

Rok wcześniej w tym samym miejscu demonstrowany był inny program pod nazwą b-link, który umożliwia sterowanie komputerem za pomocą mrugnięć oczu. B-link przeznaczony jest dla osób, nie mających z powodu swej poważnej niepełnosprawności szans na obsługę komputera za pomocą myszki lub klawiatury. Program ten można bezpłatnie pobrać z Internetu pod adresem b-link.sourceforge.net.

Powstał on na zlecenie grupy Telekomunikacja Polska we współpracy z Zakładem Elektroniki Medycznej Politechniki Łódzkiej – podobnie jak wyżej omówiony „Asystent NN”. Fakt ten dowodzi rosnącego zainteresowania nauki polskiej rozwiązaniami technicznymi służącymi osobom niepełnosprawnym.

Opisana tendencja może cieszyć, tym bardziej że te pożyteczne prace badawcze znajdują zainteresowanie i finansowanie ze strony Grupy TP SA

Stanisław Jakubowski

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również