„Film – sztuka otwarta”

„Film – sztuka otwarta"

... to hasło 10. jubileuszowej edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, który odbędzie się w terminie 3-7 września 2013 Koszalinie.

W roku pierwszego znaczącego jubileuszu festiwal, będąc jedną z najważniejszych imprez integracyjnych i społecznych w Polsce, podkreśla szczególnie znaczenie filmu.

Zagadnieniem, wokół którego będą się koncentrować festiwalowe wydarzenia jest filmoterapia – dziedzina mało w Polsce znana, stosowana z sukcesem na świecie w rehabilitacji m. in. osób z niepełnosprawnością. Terapii filmem w teorii i praktyce będzie poświęcona Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod festiwalowym hasłem „Film – sztuka otwarta” organizowana z Instytutem Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej, z udziałem znakomitych specjalistów tematu.

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest konkurs filmowy. O statuetki Motyla 2013 powalczy w tym roku kilkadziesiąt produkcji z Polski, Europy i świata, w tym z Iranu, Serbii, Kanady, USA i Laosu. Nagrody w trzech kategoriach – film fabularny, film dokumentalny i film amatorski – przyzna jury w składzie: Andrzej Fidyk (przewodniczący), Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat i Philipe Lornac. Swoją nagrodę przyzna także publiczność. W ubiegłym roku laureatami nagród zostali: „Hasta la vista” w reż. Geoffreya Enthovena (najlepszy film fabularny) „Najlepsza forma mojego życia” w reż. Piotra Sobczaka (najlepszy film dokumentalny), „Carpe diem” w reż. Katarzyny Kuklińskiej (najlepszy film amatorski). Nagrodę publiczności otrzymał film „Nietykalni” w reż. Oliviera Nakache’a i Erica Toledana.

Znamy już festiwalowy plakat, którego autorem jest Marcin Gręźlikowski, rysownik, ilustrator, malarz uliczny z Torunia. Pod pseudonimem Andrzej Poprostu tworzy realizacje wielkoformatowe w Polsce i za granicą. Jest autorem grafik, ilustracji, rysuje komiksy, edukuje młodzież i dorosłych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, wydawnictwami, instytucjami kulturalnymi. Aktualnie jest zaangażowany w projekt społecznego domu kultury – Kulturhauz. Pracuje w toruńskim Dubel Studio.

Konkursowi towarzyszyć będzie mnóstwo fantastycznych imprez: spotkania ze znanymi aktorami, paraolimpijczykami (m. in. podczas tzw. żywych lekcji wychowawczych w koszalińskich szkołach i Zakładzie Karnym), wystawy, happeningi, koncerty, warsztaty (w tym animacji). Większość imprez odbędzie się w siedzibie organizatora festiwalu, Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (Plac Polonii 1). Przed budynkiem biblioteki stanie filmowe miasteczko festiwalowe, a w podziemiach pojawi się Stare Kino, w którym będzie można obejrzeć arcydzieła kinematografii światowej.

Po raz trzeci Europejskiemu Festiwalowi Filmowemu Integracja Ty i Ja będą, w ponad dwudziestu miejscowościach Polski, towarzyszyć Małe Festiwale Ty i Ja., po raz pierwszy trafią za granicę. W wersji polonijnej zawitają do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Festiwalowe filmy wyświetli też 20 kin studyjnych w największych polskich miastach, m. in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie.

Wciąż można zgłaszać filmy do udziału w trzech festiwalowych konkursach: filmu fabularnego, dokumentalnego i amatorskiego. W tym ostatnim mogą wziąć udział filmy osób niepełnosprawnych oraz zrealizowane z ich znaczącym wkładem twórczym i organizacyjnym. Długość filmu nie może przekroczyć 10 minut. Technika wykonania i temat (nie musi dotyczyć tematu niepełnosprawności) są dowolne. Najlepsze filmy w swoich kategoriach otrzymają nagrody – statuetki Motyl 2013 przyznane przez jury festiwalu. Regulamin oraz karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie internetowej festiwalu: www.integracjatyija.pl .

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 lipca 2013 r.

Pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja miała miejsce w Kołobrzegu, w 2003 roku. Organizatorami Festiwalu są: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Dyrektorem i pomysłodawczynią festiwalu jest Barbara Bielińska-Jaroszyk. Dyrektorem programowym – Dariusz Pawlikowski.

Nagroda Pro Arte dla Barbary Jaroszyk

Dyrektor Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja została laureatką prestiżowej nagrody Pro Arte marszałka województwa zachodniopomorskiego. Wyróżnienie zostało przyznane Barbarze Jaroszyk „Za zaangażowanie, pasję i rozwój kultury, a także za działalność artystyczną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem”.

Czwórka zwycięzców została wyłoniona spośród 43 zgłoszonych kandydatów. Barbarę Jaroszyk do nagrody nominował prezydent Koszalina, Piotr Jedliński.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, w roku jubileuszu dziesięciolecia festiwalu – mówi Barbara Jaroszyk. – Każdą nagrodę traktuję jak zwieńczenie pracy nie tylko swojej, ale i całego zespołu – wraz z Koszalińską Biblioteką Publiczną – organizującego festiwal. To też możliwość promocji tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że nasze zaangażowanie doceniają władze miasta, że dostrzega je coraz więcej środowisk. To mnie mobilizuje do dalszego działania.

Statuetki Pro Arte – dłuta Andrzeja Litwy przedstawiające zarys ludzkiej postaci wspinającej się na palcach, symbolizujące akt twórczy, natchnienie, wolność i lekkość – laureaci odbiorą podczas uroczystej gali w sobotę (22 czerwca) w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Info: AnMak

Data publikacji: 20.06.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również