Integracja po krakowsku. Miasto i uczelnie dla studentów

Integracja po krakowsku. Miasto i uczelnie dla studentów

W Krakowie zostaną zintensyfikowane działania na rzecz studentów z niepełnosprawnościami. Władze miasta i ośmiu uczelni podpisały porozumienie w tej sprawie. Nastąpiło to podczas inauguracji XII Krakowskich Dni Integracji. W trakcie spotkania odbyło się też wręczenie nagród INTEGRALIA.

9 kwietnia w Auli Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego rozpoczęły się XII Krakowskie Dni Integracji. To cykliczna impreza, która w marcu została doceniona w konkursie „Kraków bez barier”. Wówczas otrzymała nagrodę główną wśród wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/15643-w-krakowie-bez-barier-piotr-pogon-osobowoscia-roku.html).

KDI jest organizowane przez biura i działy ds. osób niepełnosprawnych ośmiu krakowskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jana Pawła II, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Działają one w ramach międzyuczelnianego Porozumienia o współpracy na rzecz studentów z niepełnosprawnością. Zostało ono podpisane w 2007 r. przez UEK, AGH i PK. Z czasem dołączyły do niego kolejne szkoły wyższe.

– Każde nowe przyjęcie wzmacniało porozumienie. Byliśmy coraz silniejsi, mogliśmy coraz więcej rzeczy robić i dzielić się swoimi doświadczeniami. Myślę, że dla krakowskich studentów z niepełnosprawnościami było to z ogromną korzyścią. Dzisiaj nasze porozumienie zostało docenione i właśnie gmina Kraków przyłącza się do niego. Dla mnie jest to powodem do dumy – powiedziała prof. dr hab. Janina Filek, prorektor UEK ds. komunikacji i współpracy.

Przyszłościowy krok

– Kwestia pomocy osobom niepełnosprawnym jest jednym z priorytetów naszego urzędu, miasta Krakowa. Staramy się działać na wielu płaszczyznach, wykonując różnego rodzaju przedsięwzięcia, chociażby typu „Kraków bez barier”, ale to też jest współpraca na bieżąco z organizacjami – podkreślił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że w mieście studiuje coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami. Podpisana umowa będzie zasadniczym krokiem, aby wszystko zaczęło jeszcze lepiej funkcjonować.

Co mogą zyskać niepełnosprawni? Kraków zamierza m.in. współorganizować wydarzenia dla nich. W ramach zawartego porozumienia planowane są wspólne badania i raporty dotyczące sytuacji tej grupy osób. Podjęte zostaną działania związane z aktywizacją i poprawą jakości życia. Gmina planuje promować uczelniane wydarzenia dla studentów z niepełnosprawnościami. Ponadto chce pomóc w nawiązaniu współpracy szkół wyższych ze średnimi. Dzięki temu uczniowie z niepełnosprawnościami będą informowani o możliwościach i dostępności kształcenia.

Myślą o studentach

W Auli Głównej UP odbyło się też wręczenie nagród INTEGRALIA. Są one przyznawane osobom oraz instytucjom przyjaznym studentom z niepełnosprawnościami. O wyborze decydują przedstawiciele uczelni wchodzących w skład Porozumienia. Tym razem kapituła doceniła Fundację Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo.

W ubiegłym roku nagrodę główną otrzymały ekspertki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Barbara Imiołczyk i Anna Błaszczak-Banasiak. Laureatami z wcześniejszych lat są m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, prorektor UJ ds. dydaktyki prof. dr hab. Andrzej Mania oraz Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej UEK.

Z kolei wyróżnieniami uhonorowano Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Ponadto szkoły wyższe wchodzące w skład Porozumienia wręczyły wewnętrzne nagrody INTEGRALIA. Są one przyznawane dla pracowników lub jednostek zasłużonych na forum uczelnianym.

W programie inauguracji znalazło się również seminarium „Wsparcie studenta w kryzysie psychicznym – umacnianie”. Z kolei oferta KDI, przygotowana na 10-12 kwietnia, objęła m.in. warsztaty z różnej tematyki dotyczącej niepełnosprawności. Jedną z atrakcji był też Dzień Sportu.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych
Wierzę, że porozumienie zdynamizuje naszą współpracę. Miasto bardzo potrzebuje analitycznego pochylenia się nad różnymi zagadnieniami szeroko rozumianej problematyki niepełnosprawności. Pierwszym krokiem na drodze do trafnego wspierania osób z różnymi niepełnosprawnościami jest przeprowadzanie działań związanych ze zdiagnozowaniem. Kolejny krok to dobór odpowiednich metod i narzędzi za pomocą, których będą realizowane zadania wspomagające. Potencjał krakowskich uczelni w tym zakresie jest nie do przecenienia. Świadczy o tym m.in. udział akademików zajmujących się takimi problematykami w różnego rodzaju gremiach, zespołach zadaniowych, komisjach, radach przy samorządzie terytorialnym, ale też przy instytucjach w Warszawie.
Spośród największych ośrodków akademickich w Polsce to właśnie w Krakowie kształci się najwięcej studentów z niepełnosprawnościami. Fakt ten nie jest obojętny dla miasta, które ma za zadanie stwarzać warunki tym akademikom. Dla studentów niezwykle istotna jest m.in. możliwość przemieszczania się, czyli komunikacja miejska. Staje się ona dostępna w coraz większym zakresie. Mam na myśli tabor czy całą infrastrukturę przystankową. Przypuszczam, że młodzi ludzie też to biorą pod uwagę wybierając miejsce studiów.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 15.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również