Jesienne wycieczki poznawcze i w pogoni za sztuką

Nie tylko żyłka turystyczna, ale chęć poznania i potrzeba poszerzenia swoich horyzontów oraz chęć obcowania z kulturą i sztuką legły u podstaw jesiennych wycieczek, w których udział wzięli uczestnicy dwóch warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu.

Na galę sztuki do stolicy Wielkopolski

Uczestnicy WTZ w Kuźnicy Grabowskiej 16 września wybrali się na wycieczkę do Poznania. To był szczególny dzień, ponieważ w tym czasie odbyła się – w Auli Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Gala XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Podróże moich marzeń”, skierowanego do osób z niepełnosprawnością.

„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Ideą konkursu, adresowanego przede wszystkim do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz mieszkańców z niepełnosprawnością domów pomocy społecznej, jest promocja ich twórczości artystycznej.

W uroczystej Gali udział wzięli m.in.: prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg, prof. dr hab. Bogumiła Jung – prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dr Tomasz Kalitko – dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku tej uczelni, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Funduszu Anna Skupień oraz laureaci etapu wojewódzkiego wraz z opiekunami.

Po uroczystości uczestnicy udali się obejrzeć niemalże wszystkie prace w Bramie Poznania ICHOT Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT przy ul. Gdańskiej 2 w Poznaniu oraz na Ostrów Tumski wraz z Katedrą.

Poza uczestnictwem w Gali czas spędzony w Poznaniu wykorzystaliśmy na zwiedzanie. Dużą atrakcją było Rogalowe Muzeum oraz zorganizowane w nim warsztaty wypieku tradycyjnych rogali świętomarcińskich. Mogliśmy posłuchać gwary poznańskiej, a każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika.

Dużą przyjemnością okazał się spacer po urokliwych uliczkach Starego Miasta. Na zakończenie pobytu zjedliśmy przepyszny obiad w przytulnej restauracji i udaliśmy się w podróż powrotną.

Fundacja „Miłosierdzie”

Spotkanie z Batmanem i mistrzem nożyczek w Łodzi

Nie ma to jak potrzeba przeżycia prawdziwa przygody. Właśnie dzięki niej 3 października, uczestnicy WTZ w Ostrzeszowie wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę do Łodzi, gdzie odwiedzili EC1 Centrum Nauki i Techniki i tam przenieśli się do Świata Superbohaterów.
Wystawa była poświęcona bohaterom komiksów i filmów: Batman, Wonder Women, Supermen itp. Mogliśmy podziwiać oryginalne stroje, pojazdy, rekwizyty z planu filmowego.

Następnie wybraliśmy się do Teatru Powszechnego na sztukę „Szalone Nożyczki”. Akcja spektaklu dzieje się w salonie fryzjerskim, którego właścicielem jest mistrz grzebienia i nożyczek Żak Wyczesany. Wynajmuje on salon od mistrzyni fortepianu Izabeli Richter. Pewnego dnia zostaje ona zamordowana w swoim mieszkaniu. Spektakl jest o tyle ciekawy, że ma charakter interaktywny, a publiczność decyduje o rozwoju wydarzeń. Aktorzy wspólnie z widzami odtwarzają całą sytuację aż do zamordowania pianistki. Następnie odbywa się głosowanie, w którym publiczność wyłania swojego „faworyta” (postać podejrzaną o dokonanie zabójstwa).

Ostatnią atrakcją wycieczki było zwiedzenie nowoczesnego budynku dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Na zakończenie tak ciekawego i pełnego wrażeń dnia zjedliśmy obiad w restauracji „Na Półboru”.
I tak dotarliśmy do końca trasy naszej wycieczki. Uczestnicy wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, szczęśliwi.

Zobacz galerię…

Joanna Sroczyńska, fot. Fundacja „Miłosierdzie”

Oprac. rhr/

Data publikacji: 10.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również