Logopedia na wesoło

Logopedia na wesoło

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śl. zaprosiła 5 marca rodziców, nauczycieli i wszystkich chętnych na spotkanie z Sylwią Chmiel – autorką książek z zakresu logopedii. „Wpływ bajek terapeutycznych na rozwój mowy u dziecka" – to temat przewodni spotkania.

Obecnie logopedzi mają dostęp do coraz lepszych, pięknie wykonanych pomocy do pracy z dziećmi mającymi problemy z prawidłowym mówieniem. Jednak większość z nich, niestety pracuje, używając nadal zeszytów i kserówek, w efekcie dzieci szybko się nudzą i nie chcą wykonywać poleceń terapeuty. Rodzice nie mają tyle czasu co kiedyś i rzadko pracują z nimi w domu, co jest wymagane, bo walka z wadą wymowy to przede wszystkim trudne i długotrwałe ćwiczenia. Spotkanie było więc doskonałą okazją, aby przybliżyć rodzicom, pedagogom jak i wszystkim zainteresowanym, kwestie związane z rozwojem mowy u dzieci. Zarekomendowano na nim książki Sylwii Chmiel, które znacznie ułatwiają wspólne czytanie, ćwiczenia, a także zabawę rodziców z dzieckiem. Wszystko dzięki przesympatycznym bohaterom (pszczółka Basia, miś Gabryś i inni), którzy inspirują dzieci do naśladowania dźwięków, głośnego czytania, a więc mogą służyć jako pomoc terapeutyczna, w przystępny sposób przybliżająca techniki terapii. Podczas spotkania można było porozmawiać z autorką oraz zakupić książki.

Sylwia Chmiel, twórczyni bajek i wierszy logopedycznych dla dzieci, w swojej twórczości umiejętnie łączy wiedzę z zakresu terapii logopedycznej z wartościami społecznymi. Duży nacisk kładzie na relacje między bohaterami swoich opowieści, podkreśla znaczenie przyjaźni, życzliwości, serdeczności i bycia pomocnym.
– Ja się wcale nie dziwię takiemu dziecku, które ma 6 lat, że nie chce pracować ze zwykłym zeszytem i pomiętą, czarno-białą kserówką, jeżeli np. do angielskiego ma piękny, kolorowy zeszyt, Dlatego warto zainwestować w pomoce kolorowe, z obrazkami – żeby dziecko zachęcić do naprawdę ciężkiej pracy, bo ćwiczenia logopedyczne nie są łatwe. Wada wymowy to poważna dysfunkcja, która może przeszkadzać w codziennym życiu i trzeba pracować nad zlikwidowaniem problemu, nie poddawać się. Nie można pozwolić, aby dziecko czuło się gorsze od rówieśników. Książki napisałam i wydałam, żeby ułatwić dzieciom ćwiczenia, żeby odbywały się one w przyjemny sposób, kiedy dziecko wchodzi w świat bajki, zaprzyjaźnia się z bohaterami i jednocześnie ćwiczy, korygując swoją wadę wymowy. To są książki z morałem, mówiące o przyjaźni, o relacjach międzyludzkich. Taka logopedia na wesoło.
Po spotkaniu zebrani mieli mnóstwo pytań do autorki, która pracuje jako logopeda i ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi. Pytano także o kolejne edycje, będące kontynuacją losów bohaterów poznanych w już dostępnych książeczkach. Spotkanie było bardzo ciekawe, szkoda tylko, że nie było więcej osób, bo na pewno nauczyciele i pedagodzy mogliby wiele skorzystać.
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 09.03.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również