Śląski Nieprzetarty Szlak

Tegoroczne czwarte już Gliwickie Spotkania Tęczowe - przegląd teatralny w ramach Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych odbyły się 4 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach - filia w Bojkowie. Imprezę zorganizowały WTZ „Tęcza", działające przy Spółdzielni Twórczość, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Centrum Integracji Niepełnosprawnych w Gliwicach, pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gliwice i starosty gliwickiego.

– Nie przyznajemy miejsc. Ale myślę, że wyjątkowo dobre osiągnięcia warto promować – podkreśliła dr Grażyna Szafraniec, juror i członek Rady Konsultatnów Śląskiego Nieprzetartego Szlaku.

– Najistotniejsze w aktorstwie jest żebyśmy to, co się dzieje na scenie mogli rozliczyć we własnym sumieniu i własnej wrażliwości jako prawdziwe. Ważne, szczególnie u osób z niepełnosprawnością, jest to aby ich zachowania były naprawdę odczuwane i rozumiane, a nie sztucznie – nazwijmy to po imieniu – „wytresowane” żmudną, ale nic nie przynoszącą w efekcie pracą – stwierdził Dariusz Jezierski, juror i członek Rady Konsultantów Międzynarodowego i Śląskiego Nieprzetartego Szlaku.

Dr Grażyna Szafraniec zwróciła uwagę, że formuła przeglądu pokazuje efekty sceniczne i terapeutyczne bez konieczności gradacji i wartościowania kto był lepszy, a kto gorszy. Istotna jest również możliwość udzielania pomocy – ważnych informacji i porad – przez członków Rady Konsultantów instruktorom i terapeutom.

– To co w tym roku zobaczyliśmy na Tęczowych Spotkaniach napawa optymizmem – podsumował Dariusz Jezierski zwracając się do uczestników. – Pokazujecie jak wielkie możliwości tkwią w was – aktorach i uczestnikach przedstawień teatralnych. Największe wrażenie zrobiły na mnie wasza energia, wasza radość i zachowanie na scenie, a także świetny, żywy kontakt z rewelacyjną zresztą publicznością, której dajecie tak wiele! I budzi to mój najwyższy szacunek…

W IV Gliwickich Spotkaniach, wzięły udział zespoły teatralne i artystyczne z placówek edukacyjno-rehabilitacyjnych okręgu śląskiego. Prowadziły je Ania i Ewa z WTZ „Tęcza” w Gliwicach, a nad całością czuwał niezmordowany Wojciech Kotylak, opiekun gliwickiego zespołu, oligofrenopedagog, certyfikowany arteterapeuta, a także koordynator działań Śląskiego Nieprzetartego Szlaku, serce i mózg wszelkich przedsięwzięć w jego ramach i pod egidą Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku, prawdziwy „człowiek orkiestra”.

Niedługo później, bo 19 listopada 2010 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach pod patronatem burmistrza miasta Pyskowice Wacława Kęski i starosty powiatu gliwickiego Michała Nieszporka odbyły się Spotkania z Piosenką Śląskiego Nieprzetartego Szlaku „Podróże w czasie”.

Imprezę zorganizował Śląski Nieprzetarty Szlak oraz zaproszeni do współpracy MOKiS Pyskowice i Centrum Integracji Niepełnosprawnych w Gliwicach. Wśród gości obecni byli m.in. Wira Woytyuk, koordynator Nieprzetartego Szlaku z Ukrainy, Michał Stanowski koordynator Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku oraz Krzysztof Stachyra, muzykoterapeuta, członek Rady Konsultantów MNS.

W spotkaniu wzięli udział soliści, zespoły śpiewające oraz zespoły instrumentalne z udziałem instruktorów akompaniujących śpiewającym z 17 placówek terapeutycznych ze Śląska, Małopolski i Lwowa. Tłem niektórych piosenek były niewielkie formy taneczne i teatralne. Na scenie zaprezentowało się 75 artystów. Spotkanie po raz kolejny prowadzili wolontariusze Natalia Miśkiewicz i Mateusz Potaczek, którzy stworzyli wspaniała atmosferę, pełną radości, zabawy oraz teatralnej „magii” wciągając, w przerwach między występami, artystów z niepełnosprawnością oraz widzów do wspólnych zabaw.

Dzięki sponsorom wszyscy występujący otrzymali dyplomy, słodkie prezenty, pamiątkową statuetkę, w tym roku wykonaną przez uczestników WTZ PSOUU w Rybniku, oraz gadżety ufundowane przez władze miasta i powiatu.

SzymSza, W.K.
fot. Śląski Nieprzetarty Szlak

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również