Multimedialna pracowania UAM dla studentów z niepełnosprawnościami

Multimedialna pracowania UAM dla studentów z niepełnosprawnościami

Tablica multimedialna i nowoczesne oprogramowania do nauki języka angielskiego będą służyć studentom z niepełnosprawnościami w Multimedialnej Pracowni Nauki Języków Obcych UAM. Z pracowni będą korzystać m.in. studenci z niedosłuchem i poważnymi wadami wzroku.

Otwarcie nowoczesnej pracowni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) odbyło się 17 grudnia, w uniwersyteckim Collegium Chemicum w Poznaniu.

– Obecnie nasi studenci, to w większości osoby mające problemy ze słuchem, ale pracownia służy wszystkim studentom, którzy z powodu swojej niepełnosprawności nie mogą pracować w regularnych grupach lektoratowych – mówiła PAP lektorka języka angielskiego Anna Białek. – Zajęcia są wspomagane przez nowoczesną technologię, a strategia nauczania jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb edukacyjnych – dodała.

Studenci korzystający z pracowni będą realizowali standardowy program nauczania języka, który na studiach wyższych określony jest poziomem B2 egzaminu końcowego. Do potrzeb i potencjału edukacyjnego studentów z niepełnosprawnościami dobierane będą wyłącznie metody pracy.

– Nie skupiamy się na słabościach studentów, tylko na ich mocnych stronach. Pracujemy też w małych grupach; od jednej do maksymalnie czterech osób, a każda z nich posiada swoje osobiste stanowiska komputerowe”– mówiła Białek. – Pracujemy przy owalnym stole, a studenci nie tylko mogą czytać z ruchu naszych warg, ale i korzystać z pomocy tłumacza języka migowego, jeśli jest taka potrzeba, który także jest wtedy obecny na zajęciach – dodała.

Jednym z elementów wyposażenia jest specjalistyczna tablica interaktywna, dzięki której można m.in. przekładać język na wizualizację i powiększać dany tekst do znacznych rozmiarów, a także urządzenie, które przekłada tekst na mowę. Sale lektoratowe są ponadto odpowiednio oświetlone i wygłuszone oraz posiadają tzw. pętlę induktofoniczną, czyli system wspomagania słyszenia, pomocny szczególnie osobom noszącym aparaty słuchowe.

Jednymi z największych wyzwań, jakie wskazywali lektorzy, nie są jednak specjalistyczne sprzęty pomagające w nauce języków, ale poziom wiedzy studentów z języka obcego, kiedy rozpoczynają naukę na uniwersytecie.
– W szkołach średnich jest bardzo różne podejście do uczenia się języków obcych przez osoby z niepełnosprawnościami. Jednym z największych problemów jest wymowa w języku obcym, ponieważ niektóre ze szkół w takich przypadkach z tego rezygnują, skupiając się jedynie np. na pisaniu. Przychodziły do nas osoby bardzo zdolne, ale takie, które w ogóle nie potrafiły mówić po angielsku – wskazywała Białek.

Obecnie, studenci mogą się uczyć w pracowni jedynie języka angielskiego, ale – jak zaznaczał pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych Roman Durda – pracownia będzie dostosowywała się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami nie tylko edukacyjnie. Jak podkreślał – pracownia będzie się także otwierała na studentów z innych poznańskich uczelni.

– Na zajęciach dyskutujemy o wszystkim; o polityce, o podróżach, o tym co się wydarzyło w danym dniu, o życiu – w zasadzie o wszystkim – mówiła PAP studentka bioinformatyki na UAM Ewa Woźniak. – Przede wszystkim uczymy się tu mówić po angielsku. Często ludzie mają właśnie problem z wypowiedzeniem jakichkolwiek słów. Łatwiej jest im pisać, ale przy mówieniu się stresują. Pomagają nam tu komputery, tablica multimedialna, na której można pokazać zdjęcia czy filmy – dodała.

Student prawa Adam Muszyński powiedział, że takie zajęcia charakteryzują się także bardzo przyjazną atmosferą. – To coś zupełnie innego, niż było w szkole. Grupy są małe, np. moja liczy dwie osoby, więc nauczyciel może się w 100 proc. skupić na naszej nauce. Szlifujemy też gramatykę i uczymy się słownictwa związanego z naszym kierunkiem studiów – podkreślił.

Zajęcia dla studentów z niepełnosprawnościami odbywają się na UAM od 2008 roku. W 2010 roku powstała specjalnie wyposażona, pierwsza tego typu pracownia na UAM, która dotychczas mieściła się Collegium im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Dotychczas w zajęciach w pracowni uczestniczyło ponad 60 studentów.

ajw/ dym/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Data publikacji: 18.12.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również