Najwięksi operatorzy komórkowi niedostępni w sieci

Operator telefonii komórkowej Mobilking posiada najbardziej dostępną stronę internetową w branży. Na szarym końcu znalazł się Plus GSM, którego strona nie spełnia większości standardów dostępności - podaje najnowszy ranking firmy Utilitia. Miejsce na podium zajęła jeszcze firma Centernet oraz należący do sieci Carrefour wirtualny operator Mova.

Przeprowadzone badanie obejmowało strony internetowe operatorów sieci komórkowych w Polsce. Poniższe zestawienie przedstawia ranking domen wraz z łączami do raportów z przeprowadzonej analizy. Każda strona internetowa badana była do 100 podstron w głąb serwisu.

Dostępność stron internetowych oznacza przygotowanie danej witryny lub portalu w sposób uniwersalny, osiągalny dla większości użytkowników. Niestety, około 25% z nich dotyka brak dostępności stron internetowych. Dotyczy to między innymi ludzi korzystających z mobilnych lub mało popularnych przeglądarek. Problemy z przeglądaniem stron mogą mieć również użytkownicy przestarzałego sprzętu lub wolnych łącz internetowych. Duże trudności mogą napotkać także osoby niewidome, korzystające ze screenreaderów – programów czytających ekran.

Zgodnie z raportem Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie sektora telekomunikacyjnego w Polsce, penetracja rynku telefonii komórkowej wyniosła na koniec 2010 r. 123,2 proc. Oznacza to, że w kraju jest prawie 47 milionów aktywnych numerów telefonii mobilnej. Poziom popularności komórek i wartość rynku zmusza firmy do ostrej konkurencji o klienta. Dziwi, więc fakt, że większość operatorów telefonii komórkowej skutecznie odcina swoich klientów od informacji na temat swojej oferty dostępnej w Internecie.

– Poprawiając dostępność strony, zwiększamy wygodę jej użytkowania, ponieważ zmniejszamy liczbę potencjalnych przeszkód na jakie mogą trafić jej odbiorcy – mówi Piotr Witek z firmy Utilitia. – Jednocześnie sprawiamy, że oferta na dostępnej stronie trafia zarówno do użytkowników najnowocześniejszych mobilnych technologii, jak i osób niepełnosprawnych oraz ludzi zagrożonych wykluczeniem cyfrowym – dodaje.

Utilitia bada dostępność przy pomocy automatycznego narzędzia sprawdzającego dostępność stron internetowych zgodnie z międzynarodowym standardem W3C. Korzystając z 23 różnych walidatorów ocenia poziom dostępności witryny w skali od 1 do 10 i podaje szczegółowy raport na temat błędów znajdujących się na stronie wraz z informacjami, jak należy poprawić odnalezione nieprawidłowości. Utilitia analizuje każdą podstronę serwisu, niezależnie od wielkości badanego portalu.

Utilitia to projekt współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO Innowacyjna Gospodarka.

Info: FIRR

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również