Nowości wydawnicze Oficyny Impuls

Nowości wydawnicze Oficyny Impuls

Neurorehabilitacja XXI wieku
Techniki teleinformatyczne

Emilia Mikołajewska i Dariusz Mikołajewski

Celem niniejszej książki jest zapoznanie personelu medycznego, rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych z możliwościami wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych. Zagadnienia w niej poruszone znajdują się w centrum zainteresowania lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek, inżynierów biomedycznych i innych zawodów związanych z udzielaniem pomocy osobom niepełnosprawnym.

Neurorehabilitacja

Postęp techniczny powoduje ciągłe zwiększanie się liczby dostępnych rozwiązań. Poszukując zastosowań dla coraz bardziej wyrafinowanych technologii, naukowcy, konstruktorzy i przedsiębiorcy odkrywają nowe metody. Nie jest zatem niczym niezwykłym to, że rozwiązania z obszaru bardzo dynamicznie rozwijającej się informatyki dotarły również do osób niepełnosprawnych i ciężko chorych. Pomysły te, często skuteczne, są jednak ciągle mało znane. Celowe jest zatem przybliżenie ich terapeutom, pacjentom, rodzinom i opiekunom, by w przyszłości mogli i chcieli z nich korzystać.

Niniejsza książka zawiera treść opartą na literaturze z uwzględnieniem najnowszej wiedzy. Jednak medycyna oraz nauka rozwijają się w takim tempie, że należy ją ciągle uzupełniać oraz uaktualniać, a przedstawione w tej pozycji informacje porównywać z najnowszymi doniesieniami naukowymi oraz konsultować z lekarzem prowadzącym w zespole wielodyscyplinarnym, z uwzględnieniem zasad Medycyny Opartej na Faktach (ang. Evidence Based Medicine – EBM).

 

Istnieć, żyć i być kochanym
Możliwości wspomagania rozwoju dzieci z zespołami uwarunkowanymi genetycznie

Alina Teresa Midro

Istniec-zyc_okladka

Książka jest zaproszeniem do świata ludzi, jakich mało znamy, którzy zostali doświadczeni przez los z powodu uszkodzeń w materiale genetycznym. Dzieci cierpiące na zespoły uwarunkowane genetycznie poprzez swoje słabości są na swój sposób wyjątkowe, ale też – tak jak inne – cechują się wieloma umiejętnościami i talentami, pod warunkiem że zechcemy je odkryć. Mogą być szczęśliwe, jeśli są odpowiednio traktowane. Mogą nieść w sobie ból i dręczący niepokój, których nie rozpoznamy, jeśli ich nie zrozumiemy. One chcą nie tylko istnieć, ale przede wszystkim żyć i być kochane.

Publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej znajdują się opowiadania o poznanych przeze mnie dzieciach i ich rodzinach, a w drugiej – relacje ze spotkań integrujących środowisko naukowców, lekarzy i terapeutów z rodzicami i podejmowanych przez nich prób poszukiwania rozwiązań istotnych problemów pojawiających się w codziennych zmaganiach z losem. Rodzice wychowujący dzieci z zespołem Downa, zespołem Lejeune’a (zwanym zespołem krzyku kociego), zespołem Wolfa-Hirschhorna (określanym też mianem zespołu greckiego wojownika) lub zespołem Retta czy innym, mniej znanym zespołem wspólnych cech wywołanych taką samą zmianą w genomie muszą nieustannie borykać się z wieloma trudnościami.

Fragment „Przedmowy”

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również