Otwarte drzwi otwartych serc w Borowej Wsi

Organizowanie Dni Otwartych zainicjowali...dealerzy samochodów w latach 90. ubiegłego wieku. Od wielu lat są to cykliczne wydarzenia w wielu instytucjach i wszystkie mają swoich amatorów. Do tego grona dołączyły telewizje, teatry i rozgłośnie polskiego radia. Coraz częściej zapraszają w swoje progi również warsztaty terapii zajęciowej, demonstrując pracownie i chwaląc się twórczością podopiecznych. Regularnie, co roku z początkiem września, już od 12 lat organizuje swój Dzień Otwartych Drzwi Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Borowej Wsi, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Z roku na rok poszerza się grono osób odwiedzających tę placówkę. Gospodarze zapewniają sporo atrakcji, również kulinarnych. Przepyszne ciasta mają swoich stałych amatorów, którzy przyjeżdżają tutaj z własnymi pojemnikami; po grillowany karczek, kiełbaskę czy krupnioka zawsze ustawiają się kolejki.

Wydarzenia zwykle toczą się w wielu miejscach – zwiedzanie ośrodka odbywa się w kolejnych grupach, bo tylu jest chętnych. Przy ławach i stolikach goście próbują specjałów przygotowanych przezmiejscową kuchnię. Na scenie i przed nią odbywają się występy. W tym roku Grupa UNICAR z Mikołowa zaprezentowała sztukę walki capoeirę, spektakl taneczny „Cztery pory roku” wykonali uczestnicy tutejszego Warsztatu Terapii Zajęciowej, z Rybnika przyjechał Chór RiOGOSPEL, młodzież z Grupy UNREALS dała pokaz taneczny. Studio tańca SPACE DANCE dało taki pokaz hip-hopu, że spodobało się nawet jego przeciwnikom. Zespół CARRANTUOHILL z Rybnika został przyjęty z ogromnym aplauzem, zanim jeszcze rozpoczął występ. Obejrzeliśmy również show taneczny w wykonaniu instruktorów Studia Tańca i Ruchu COPA CABANA z Gliwic orazwystęp Zespołu BELIEF z Knurowa.

Równolegle, w innych miejscach można było oglądać malowniczy pokaz kultury i walk wczesnych Słowian, czy skorzystać z przejażdżki wozami militarnymi grupy rekonstrukcyjnej „Śląsk” z Zabrza. Wielką atrakcją dla wszystkich uczestników festynu są pokazy i przejażdżki zabytkowymi motorami zaprzyjaźnionej grupy „Ostatni Mohikanie”. Co roku z wielką cierpliwością dzielą się oni nie tylko swoją pasją do motocykli, ale też – chwilowo przynajmniej – motocyklami.

Dzieci miały do swojej dyspozycji także dmuchany zamek-zjeżdżalnię, a do malowania twarzy stały cierpliwie w kolejce.

Wieczorem odbyło się pełne emocji losowanie zakupionych wcześniej w loterii fantowej, cegiełek. Pełne emocji, bo nagrody były wartościowe między innymi rower, notebook, atrakcyjne wycieczki, cyfrowy aparat fotograficzny, telewizor czy zaproszenia do restauracji, wizyty w myjni samochodowej. Wyrazy uznania należą się nie tylko sponsorom, ale też tym, którzy potrafią ich pozyskać.

Dni Otwarte zakończył występ Zespołu PIN i bajkowy pokaz sztucznych ogni.

Redakcja „Naszych Spraw” wybrała się tam po raz drugi. W tym roku odbywały się pod hasłem „Otwarte drzwi otwartych serc”, bogaty program rozpoczynał się o godzinie 15.00 a kończył o godzinie 21.30. Jednak chcąc poznać całość tego, co ośrodek ma do zaoferowania, należałoby zarezerwować sobie cały dzień. Popularnie nazywany po prostu – Borowa Wieś, jest ogromnym, wielofunkcyjnym kompleksem. Chwalić ma się czym i stale czegoś przybywa. Od czasu, kiedy byliśmy tam dwa lata temu, powstała
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla Dzieci i Młodzieży,
czynna codziennie od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 18.00. Dzięki temu, nie trzeba już dowozić podopiecznych ośrodka do innych przychodni, to mieszkańcy sołectwa przyjeżdżają tu do lekarza. Zwłaszcza, że w poradni znajduje się również laboratorium analityczne, pracownia EKG. Na miejscu można też wykonać USG jamy brzusznej, tarczycy, nerek, innych narządów. Przychodnia udziela porad w ramach NFZ.
Ponadto ośrodek prowadzi
Dom Pomocy Społecznej
dla 150 osób. To jedyny DPS w Polsce w pełni przystosowany i zamieszkiwany przez dzieci i młodzież z dysfunkcją narządu ruchu (zanik mięśni, złamania i rozszczepy kręgosłupa, mózgowe porażenie dziecięce). Wychowankowie zamieszkują w 10-osobowych grupach „rodzynkowych”. Każda grupa ma mieszkanie: 2-3 osobowe pokoje, jadalnia będąca równocześnie świetlicą, 2 łazienki, aneks kuchenny. Mieszkańcy korzystają codziennie z rehabilitacji ruchowej, rewalidacji, terapii zajęciowej i edukacji na wszystkich szczeblach wiekowych, od przedszkola po wyższe uczelnie. Aktualnie 50- osobowa grupa mieszkańców wyjeżdża codziennie do szkół do Gliwic i Paniówek. Do DPS kierowane są dzieci i młodzież decyzją Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Jego działalność dotuje starosta mikołowski, nadzór sprawuje wojewoda śląski.
Warsztat Terapii Zajęciowej
prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Uczestnicy są dowożeni lub dojeżdżają na zajęcia z całego powiatu mikołowskiego. Zajęcia odbywają się w 5-osobowych zespołach pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej, w 10 pracowniach: ogrodniczej, hodowlanej, obróbki tkanin, gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, technicznej, plastycznej, informatycznej, ceramiczno-witrażowej i introligatorskiej. Działalność warsztatu nadzoruje i dotuje ze środków PFRON starosta powiatu mikołowskiego.
Ośrodek Rehabilitacji Dziennej
prowadzi kompleksową rehabilitację dla 25-osobowej grupy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną. Zajęcia indywidualne i grupowe trwają do 4 godzin dziennie. Prowadzi je zespół rehabilitantów, terapeuta zajęciowy, psycholog, logopeda oraz pedagog. Działalność ORD dotuje NFZ, a nadzoruje wojewoda śląski.
Mieszkania chronione
dla usamodzielnionych osób niepełnosprawnych przygotowują do niezależnego życia w otwartym środowisku. Na terenie ośrodka funkcjonuje 6 mieszkań, w których przebywa 19 osób, w tym 7 małżeństw.
Świetlica terapeutyczna,
to placówka dziennego pobytu i pracy pozaszkolnej dla około 20 dzieci niepełnosprawnych z problemami edukacyjnymi, które zyskują w niej pomoc psychologiczno-pedagogiczną i terapeutyczną. Ilość uczestników uzależniona jest od grantów pozyskanych na działalność. Placówka jest wpisana do rejestru placówek oświatowych.
Aktywna Rehabilitacja
działa na terenie ośrodka od 2005 roku. Działalność aktywizująca ma na celu jak największe usamodzielnienie osób niepełnosprawnych. Prowadzona jest przez instruktorów aktywnej rehabilitacji; opiera się nanauce i uprawiani takich dyscyplin jak rugby na wózkach, tenis stołowy, nauce pływania na basenie, bocci, piłce nożnej, zajęciach z techniki samoobsługi, jazdy na wózku, ćwiczeniach ogólnousprawniających. Ponadto na terenie ośrodka funkcjonują: Zespół Szkół Specjalnych nr 1 dla 35 osób. Pedagodzy specjalni w 5. salach dydaktycznych, w zespołach edukacyjno-terapeutycznych, kształcą dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną. Zakład Pracy Chronionej „Kuncar” jest odrębną placówką również funkcjonującą w ramach i na terenie ośrodka. Zajmuje się produkcją akcesoriów meblowych, zatrudniając 62 pracowników, w tym 36 osób niepełnosprawnych.
ZAZ – Gospodarstwo Rolne
Zakład Aktywności Zawodowej, w oparciu o gospodarstwo rolne, prowadzi rehabilitację zawodową 29 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Kadrę stanowi 8-osobowa grupa ergoterapeutów, pracowników gospodarczych, księgowej oraz kierownika. Dla zobrazowania jak duże jest to gospodarstwo, wystarczy wyszczególnić jego działy. Produkcja roślinna obejmuje uprawę polową (głównie rośliny zbożowe i okopowe), uprawę warzyw, ziół i kwiatów, zarówno w tunelach foliowych (2 tunele foliowe o wymiarach 9m x 18m), jak i w gruncie, uprawę sadowniczą, produkcję drzew i krzewów ozdobnych, plantację truskawek wraz z matecznikiem. Uprawy zajmują obszar około 0,5 ha i są produkowane na bazie naturalnych nawozów. Pracownicy tych działów zajmują się uprawą warzyw „globalnie” – od momentu przygotowania gruntu pod zasiew, do produktu gotowego do sprzedaży. W okresie zimowym pracownicy przechodzą szkolenia z zakresu uprawy warzyw i owoców. Ergoterapeuci przygotowują te szkolenia w formie warsztatów, których efektem jest produkcja sadzonek, z nadejściem wiosny zostają zasadzone w tunelach foliowych. Wiosną to nowalijki: rzodkiewki, sałaty, szczypiorek, koperek, pietruszka, botwinka, kalarepa, szpinak, a także pomidory, papryka i ogórki. We wszystkich tunelach zainstalowano system kropelkowego nawadniania. Pod uprawę warzyw, oprócz tuneli, przeznaczono również część pola, na którym pracownicy ZAZ wysiewają marchewkę, buraki, cebulę, szczypior, fasolkę szparagową, bób, groszek, cukinię i kabaczki. Na polu wysadzają również wyhodowane sadzonki sałaty, kalarepy, kapusty. Ponadto na rozsadniku wysiewane są nasiona warzyw, które wymagają pikowania, jak sałata, kalarepa, por, kalafior, oraz nasiona kwiatów aksamitek oraz astrów. Na zagonach umieszczane są tabliczki informacyjne z nazwą wysianego warzywa. W tym roku zwiększono uprawę różnego rodzaju ziół: mięty, melisy, szałwii, tymianku, majeranku, bazylii. Praca przy uprawie warzyw składa się z wielu różnych czynności – od przygotowania podłoża, pojemników do wysiewu nasion, poprzez wysadzanie w tunelach, aż po zbiory warzyw i przygotowanie ich do sprzedaży. Prace w tunelach i na grządkach polegają na otwieraniu i zamykaniu tuneli, pieleniu zagonów, podlewaniu, podwiązywaniu pomidorów i ogórków na sznurki, okopywaniu warzyw a także zbieraniu warzyw i owoców i przygotowywaniu ich do sprzedaży.
Oprócz warzyw w Borowej Wsi uprawia się zboża oraz ziemniaki. To prawie 60 hektarów upraw, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Zboża częściowo są sprzedawane, częściowo przeznaczane na paszę dla opasów i krów. Z kukurydzy i trawy robiona jest kiszonka dla bydła. Osoby niepełnosprawne są wyłączone z obsługi maszyn rolniczych.
Terapeuci obserwują ogromną radość i satysfakcję pracowników, którzy na co dzień widzą efekty swojej pracy, patrzą jak posadzone przez nich nasiona kiełkują, wzrastają, zakwitają, aż w końcu w okresie zbioru plonów mogą skosztować wyhodowanych przez siebie owoców i warzyw. Proces rehabilitacji zawodowej polega na pobudzaniu własnej inicjatywy pracowników, słuchaniu ich sugestii, dążeniu do maksymalnego zadowolenia pracownika z zadań, dobieraniu poszczególnych prac pod kątem ich indywidualnych możliwości psychofizycznych. Zajęcia są tak zorganizowane, aby uniknąć monotonii przy wykonywaniu tej samej czynności. Pracownicy w trakcie robót wykształcili w sobie odpowiedzialność, dokładność, sumienność, staranność, a także potrafią teraz odróżniać warzywa od chwastów.

Produkcja zwierzęca obejmuje hodowlę trzody chlewnej oraz hodowlę bydła mlecznego i opasowego. W dziale hodowli bydła hoduje się 14 – 20 opasów i 12 jałówek i krów mlecznych. Do obowiązków osób sprawujących opiekę nad zwierzętami należą prace porządkowe – usuwanie obornika, ściółkowanie stanowisk słomą, mycie koryt i poideł, podawanie paszy. Niektórzy z niepełnosprawnych pracowników są przyuczani do zautomatyzowanego udoju krów, wiosną i latem wypasają je na pastwiskach należących do ZAZ.

W dziale administracyjnym pracują 4 osoby niepełnosprawne, prowadzą magazyny, bazy komputerowe, tworzą dokumenty na potrzeby zakładu, aktualizują stronę internetową, obsługują pocztę elektroniczną, tworzą grafiki, listy obecności, obsługują SODiR-PFRON. Jedna z tych osób obsługuje recepcję Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych skąd prowadzi monitoring zakładu, łączy rozmowy telefoniczne, odbiera faksy. Wszyscy nauczyli się pracować w grupie i indywidualnie, potrafią zaplanować sobie czas pracy, podzielić się obowiązkami. Radzą sobie w każdej sytuacji. Uczestniczą w różnych szkoleniach z zakresu obsługi programów komputerowych, kadrowych a nawet księgowości. W dziale pomocniczym pracują osoby, które zajmują się utrzymywaniem czystości w pomieszczeniach biurowych oraz socjalnych. W czasie letnim pomagają pracownikom działu ogrodniczego i polowego.
Dni otwarte honorowym patronatem objęli: dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Krzysztof Bąk oraz starosta mikołowski Henryk Jaroszek.

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również