Placówka dla każdego

Placówka dla każdego

Pałac Młodzieży w Katowicach to największa placówka oświatowo-wychowawcza w regionie. Jakichkolwiek talentów nie ma Twoje dziecko, z pewnością wyjdzie im naprzeciw!

W instytucji działają niezliczone koła zainteresowań, grupy twórcze, odbywają się zajęcia sportowe, plastyczne, taneczne, teatralne, nauka gry na instrumentach. Organizuje także konkursy, a każdego roku przewija się przez tę placówkę ok. 4,5 tys. dzieci i młodzieży.

Z inicjatywą budowy Pałacu Młodzieży wystąpił w 1947 roku wojewoda śląsko-dąbrowski, gen. Aleksander Zawadzki. W 1948 roku rozstrzygnięto konkurs na budowę gmachu. Wygrali go gliwiccy architekci Zygmunt Majerski i Julian Duchowicz. Kamień węgielny pod budowę wmurowano w 1949 roku. Otwarcie placówki nastąpiło 3 grudnia 1951 roku. Pełna nazwa placówki brzmiała Pałac Młodzieży im. Bolesława Bieruta. Swojego patrona zmienił 16 marca 1990 roku. Na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej z dnia 30 czerwca 1989 roku nosi obecnie imię profesora Aleksandra Kamińskiego.

Zespół obiektów Pałacu Młodzieży wpisano do rejestru zabytków 13 kwietnia 2010, a w 2011 rozpoczęła się jego modernizacja, którą zakończono w 2014 r. Początkowo planowano, że prace obejmą jedynie termomodernizację budynku oraz remont sali teatralnej, ale po wpisie do rejestru zabytków, znacznie rozszerzono zakres planowanych robót. Budynek przeszedł remont z zewnątrz, jak i wewnątrz, odnowiono wszystkie instalacje, pracownie, a także korytarze oraz znajdujące się w nich mozaiki.

Zadbano również o likwidację barier, tak aby wszyscy, także niepełnosprawni, mogli uczestniczyć w zajęciach i swobodnie się po niej poruszać. Cały remont kosztował około 50 mln zł, lwią część przyznało miasto Katowice, a pewne środki zostały przeznaczone właśnie na likwidację barier architektonicznych. Przede wszystkim wybudowano windy, dzięki którym można się przemieszczać między piętrami, bo PM to właściwie cztery piętra schodów w budynku głównym, ale i w sali teatralnej są dwa pietra. Zrobiono także specjalne podjazdy dla osób na wózkach, np. do sali szermierki.

– Jak na razie głównie z naszej oferty korzystają młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, wózkowiczów jest stosunkowo mało – wyjaśnia dyrektor placówki Jan Kulbicki. – Pracujemy także nad zainstalowaniem w obiekcie szybkiego Internetu, a potem nasza strona zostanie dostosowana do potrzeb osób niedowidzących, aby mogła ona być dostępna dla jak największej liczby osób zainteresowanych naszą ofertą. Część naszych pracowników ukończyła szkolenia z audiodeskrypcji i z powodzeniem prowadzą zajęcia wykorzystując nabyte tam umiejętności i wiedzę. Złożyliśmy także wniosek o przyznanie nam środków na techniczne wyposażenie służące do pracy z osobami niedowidzącymi i niewidomymi, ale to wyposażenie jest szalenie drogie i na razie nie wiemy kiedy takie środki nam zostaną przyznane. Realizujemy natomiast zajęcia z zooterapii, dogoterapii, hipoterapii, arteterapii i mamy kadrę wykształconą w tym kierunku. Mamy również sekcje dzieci niesłyszących – pływacy, którzy mają sukcesy na poziomie światowym. Nasz wychowanek, Artur Pióro, jest mistrzem świata i Europy, a nasz trener jest trenerem kadry narodowej niesłyszących pływaków. My nie wyróżniamy dzieci i młodzieży sprawnych i mniej sprawnych. Wszystkich traktujemy z jednakową sympatią, a nasza obecna oferta jest przecież bardzo szeroka. W czasie remontu zrobiono niezbędne minimum, ale jest jeszcze wiele do zrobienia i będziemy to realizować w miarę możliwości finansowych i technicznych – zapewnił dyrektor Kulbicki.

W Pałacu co roku w październiku są organizowane warsztaty integracyjne i prezentacje twórczości osób z niepełnosprawnością pod hasłem „Różni-Równi”.
– Spotykają się tam osoby niepełnosprawne i pełnosprawne, żeby razem się bawić, integrować i uczyć różnych ciekawych rzeczy. Uczestnicy placówek edukacyjno-terapeutycznych mogą występować i pokazać swoje możliwości, a także obejrzeć występy zespołów artystycznych. Tworzą filmy animowane i prace plastyczne, które potem można podziwiać na wystawie. Często jest to jedyny ich kontakt z kulturą i okazja do wyjścia poza znany im świat. Dzieci ze szkół katowickich uczą się dzięki temu tolerancji i tego, że ludzie mogą być różni, ale wszyscy chcą występować, tworzyć i mieć kontakt z innymi – stwierdziła Barbara Ścibisz, organizatorka imprezy, pracownik Pracowni Profilaktyki i Współpracy ze Środowiskiem.

W Pałacu znajduje się także najnowocześniejsza w całym mieście sala teatralna. Dodatkowo pod sufitem zainstalowano opuszczany ekran, więc sala może być wykorzystywana także jako kinowa, w której będzie można oglądać także filmy w 3D. Jest ona doskonale przystosowana do przyjęcia gości z niepełnosprawnością, gdyż nowoczesna winda zainstalowana jest na poziomie dziedzińca, więc bez trudu można się dostać na spektakl bądź projekcję filmową. Oferta programowa jest bardzo bogata i każdy znajdzie coś dla siebie.

Dzięki wyremontowaniu budynku zmniejszono na przykład emisję szkodliwych substancji do środowiska naturalnego, co jest bardzo ważne dla zdrowia wszystkich mieszkańców miasta. Inwestycja pozwoliła zredukować koszty ogrzewania budynku i nastąpiła poprawa komfortu pracy, co umożliwiło przeznaczenie większych środków na działalność merytoryczną placówki.

Ewa Maj
Data publikacji: 24.03.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również