Projekt „Muzea bez barier” sfinalizowany

Projekt „Muzea bez barier" sfinalizowany

Transgraniczny projekt „Muzea bez barier" - Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi zwiedzającego z niepełnosprawnością, został pomyślnie sfinalizowany.

Jego rezultatem jest powstanie Akademii Kultura bez Barier, która przeszkoliła kilkudziesięciu muzealników z Polski i Ukrainy. Utworzony został również portal internetowy www.muzeabezbarier.pl, na którym można m.in. znaleźć wartościowe publikacje na temat pracy ze zwiedzającymi dotkniętymi różnego typu dysfunkcjami, w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
W ramach projektu Muzeum Regionalne w Stalowej Woli opracowało pierwszy trójjęzyczny e-przewodnik po polskich i ukraińskich muzeach dostępnych dla osób z różnymi dysfunkcjami, z bezpłatną, mobilną aplikacją na telefon. Znajduje się w nim ponad 300 muzeów: 206 polskich i 105 ukraińskich. Korzystać z niego mogą nie tylko zwiedzający z niepełnosprawnością. Może on być pomocny także dla muzeów, które chcą wprowadzać rozwiązania, umożliwiające tej grupie zwiedzających korzystanie z ich oferty.
Bezpłatna aplikacja na telefon do pobrania w sklepie Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.moiseum.muzeabezbarier
Utworzono również „Koalicję na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego”, zrzeszającą kilkanaście muzeów i organizacji pozarządowych z Polski i Ukrainy – otwartą na dalsze zgłoszenia.
Dzięki projektowi „Muzea bez barier” znacząco wzrosła dostępność do kultury i dziedzictwa narodowego dla osób z różnymi dysfunkcjami.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od lat podejmuje przedsięwzięcia mające na celu, jak najszersze udostępnianie oferty osobom z dysfunkcjami. Realizuje np. kompleksowy program edukacyjny skierowany do osób niepełnosprawnych „Dostępne Muzeum”.
W jego ramach: na dziedzińcu muzealnym stanęła „Galeria przez dotyk” z rzeźbami przeznaczonymi do percepcji dotykowej; wewnątrz gmachu zlikwidowano bariery architektoniczne; zamontowano narzędzia i urządzenia, które pomagają osobom z dysfunkcją słuchu w odbiorze sztuki; zatrudniono tłumacza systemu języka migowego z doktoratem w zakresie sztuk plastycznych; powołano Radę ds. gości niepełnosprawnych, której celem jest konsultowanie projektów planowanych przez muzeum w myśl zasady: „Nic o nas bez nas”.

Info: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli /PAP, oprac. rhr
Data publikacji: 30.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również