RoboSfera baz Barier dla dzieci z niepełnosprawnością

RoboSfera baz Barier dla dzieci z niepełnosprawnością

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia, grupa dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci oraz czterech innych placówek we Wrocławiu uczyła się podstaw konstruowania i programowanie robotów! W taki sposób, w prowadzonym przez Fundację „Potrafię Pomóc" ośrodku, rozpoczął się cykl warsztatów dla kilkuset dzieci z niepełnosprawnościami ze stolicy Dolnego Śląska.

Bezpłatne zajęcia, skierowane między innymi do dzieci z zespołem Aspergera i z autyzmem, to efekt współpracy między Urzędem Miejskim Wrocławia i „Planetą Robotów”, organizatorem warsztatów z robotyki.

Miejski projekt nazwany „RoboSfera bez Barier” łączy w sobie idee dwóch działań: „bez Barier” – przedsięwzięcia skierowanego do osób z niepełnosprawnością oraz „Smart City” – projektu interdyscyplinarnego prowadzonego po to, by ułatwić dostępność, tym samym poprawić jakość życia wszystkim mieszkańcom.

– Na co dzień prowadzimy zajęcia w szkołach publicznych. Polegają one na nauce programowania i budowania robotów. Wydaje się to może trudne, ale dzieci radzą sobie z tym doskonale. I dzieci niepełnosprawne również – mówił, w czasie konferencji inaugurującej projekt „RoboSfera bez Barier”, Michał Kąciak z „Planety Robotów”.

Z pomocą instruktorów „Planety Robotów” uczestnicy konstruowali mobilne łaziki marsjańskie, których celem było zbadanie nieznanych terenów klasy. Roboty wyposażone w czujniki i inne potrzebne elementy były pomocne w znalezieniu innych osobników zmechanizowanych i stoczenie z nimi pojedynków.

Dzieci pracowały na specjalnych zestawach klocków LEGO. Pierwsze zajęcia polegały na zapoznaniu ze sprzętem i wdrożeniu umiejętności współpracy na tych zestawach.

– Czym skorupka za młodu… Mam nadzieję, że jeżeli dzisiaj pokażemy, ze dzieci mogą budować roboty, mogą zajmować się robotyką, to być może otworzymy w ich głowach takie drzwi, które pozwolą im później realizować się także zawodowo – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób z niepełnosprawnościami oraz dyrektor Biura Wrocław Bez Barier Urzędu Miejskiego Wrocławia. I dodaje: – Pamiętam, że jak sam byłem dzieckiem, rodzice nie skupiali się na tym czego nie potrafię ze względu na niepełnosprawność, ale na moich możliwościach. My dzisiaj wracamy do tego w przestrzeni miejskiej.

W ramach projektu „RoboSfera bez Barier” z zajęć skorzystają między innymi dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, intelektualnymi, autyzmem i zaburzeniami afektywnymi, wadami genetycznymi, niewidome i niesłyszące. Instruktorzy z „Planety Robotów” przeprowadzą do 19 czerwca 2020 r.70 warsztatów dla prawie 300 dzieci z wrocławskich placówek.

– Ten projekt jest bardzo ważny, bo poprzez elementy zabawy, konstruowania robotów, przełamuje granice kontaktu społeczeństwa z dziećmi niepełnosprawnymi, między innymi ze spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera – uważa Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Zobacz galerię…

Oprac. rhr/, fot. Fundacja „Potrafię Pomóc”

Data publikacji: 03.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również