Ruszyła muzealna akademia i warsztaty

Ruszyła muzealna akademia

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otwarło właśnie nową salę szkoleniowo-wystawienniczą, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt audio-wideo, system nagłośnieniowy, meble konferencyjne  oraz udogodnienia dla osób z dysfunkcjami m.in. wzroku i słuchu.

To jeden z elementów realizowanego tu projektu „Muzea bez barier” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. W sali odbywać się będą m.in. szkolenia w ramach akademii, powołanej dla kształcenia muzealników dziedzinie pracy z osobami niepełnosprawnymi.

–Dziś odbyły się  warsztaty dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, pierwsze z cyklu, przygotowane przez ekspertów z trzech krajów – powiedziała nam 21 października dyrektor Lucyna MIzera. – Skorzystali z nich uczestnicy stalowowolskiego WTZ. A jednocześnie zajęcia te były praktycznym sprawdzianem dla naszych pracowników i naszej nowej infrastruktury. Mogę powiedzieć, że sprawdzian wypadł bardzo dobrze. Kolejne warsztaty z tego cyklu odbywać się będą do końca miesiąca.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych sale zostały wyposażone m.in. w pętle indukcyjne wspomagające słyszenie, panel interaktywny, mówiący identyfikator etykiet i system informacyjny wspomagający orientację w terenie dla osób niewidzących. Jednoczenie zainstalowano w niej nowoczesny system wystawienniczy, bo obok szkoleń, będą tu prezentowane ekspozycje, przygotowane w ramach projektu.

A to nie wszystkie nowości edukacyjne w Muzeum, związane z projektem „Muzea bez barier”. Niedawnym nabytkiem jest panel gier manualnych „Miś Landi”, cieszący się wielkim zainteresowaniem dzieci, przybywających na warsztaty Najmłodsi goście Muzeum mają tu mnóstwo możliwości zabawy, wspomagającej zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Kolorowe, ciekawe urządzenie przyciąga uwagę, a jego rozmiar umożliwia korzystanie przez kilkoro dzieci jednocześnie.

Ponadto w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli rozpoczęły się niezwykłe warsztaty realizowane w ramach tego samego projektu. Zajęcia prowadzone są w oparciu o pionierskie, innowacyjne programy edukacyjne dla osób niepełnosprawnych, przygotowane przez wybitnych specjalistów z kilku krajów.

– Jest to projekt wytyczający nowe kierunki edukacji muzealnej w zakresie obsługi gościa niepełnosprawnego – wyjaśnia dyrektor Lucyna Mizera. – Eksperci z Polski, Anglii i Belgii opracowali nowatorskie programy edukacyjne dla osób dotkniętych dysfunkcjami. Programy te wdrażamy w naszej pracy właśnie podczas październikowych warsztatów, by następnie upowszechniać nowe metody w środowisku edukatorów muzealnych w Polsce i na Ukrainie.

Autorami programów są Mirelle Defreyne z Belgii (dla osób niepełnosprawnych intelektualnie), Serena Cant z Wielkiej Brytanii (dla osób z dysfunkcją słuchu) i dr Marcin Szeląg z Poznania (dla osób z dysfunkcją wzroku). Warsztaty na podstawie tych programów przygotowała i przeprowadza Edyta Lisek-Lubaś – plastyk, surdo- i tyflopedagog, edukatorka i koordynatorka ds. gości niepełnosprawnych w stalowowolskim Muzeum.

Grupy uczestniczące w warsztatach zyskają możliwość pełniejszego poznawania muzealnej oferty w zakresie sztuki i dziedzictwa przeszłości. Jednocześnie pomogą wspólnie wypracować optymalne, innowacyjne środki przekazu edukacyjnego.

Zobacz galerię…

Info i fot.: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Data publikacji 24.10.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również