Studia: Włączenie cyfrowe i społeczne

Studia: Włączenie cyfrowe i społeczne

Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Fundacja Widzialni zapraszają na nowy kierunek studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne – strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia" w roku akademickim 2014/15.

Celem nowego kierunku studiów jest przybliżenie problemu wykluczenia społecznego i cyfrowego osób niepełnosprawnych, starszych oraz pozostałych, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu i nowoczesnych technologii. Podczas zajęć słuchacze nabędą wiedzę z zakresu tworzenia i administrowania serwisami www dostosowanymi dla osób o specjalnych potrzebach, audiodeskrypcji – tworzenia słownego opisu obrazów, filmów i widowisk, projektowania uniwersalnego przestrzeni publicznej, tworzenia napisów do filmów i tłumaczeń migowych.
– Włączenie Cyfrowe i społeczne to pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce. Pozwalają one na szerokie otwarcie drzwi do cyfrowego świata dla osób o specjalnych potrzebach – powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra dydaktyczna i doświadczeni specjaliści m.in. eksperci ds. dostępności z zakresu dostosowania stron www z Fundacji Widzialni z Częstochowy, eksperci tworzenia audiodeskrypcji z Fundacji Audiodeskrypcja z Białegostoku, specjaliści z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Zakładu Pedagogiki Specjalnej, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
– E-edukacja to sposób na upowszechnianie wiedzy poprzez e-podręczniki, platformy e-learningowe jak również prezentacje multimedialne. Uczestnicy studiów będą mogli zapoznać się z możliwościami przygotowania materiałów dydaktycznych, które ułatwiają dostęp do informacji – mówi dr Izabela Mrochen – kierownik studiów.
Zagadnienia skupione wokół aspektów teoretycznych takich jak emisja głosu, kultura żywego słowa, filmoznawstwo, projektowanie uniwersalne, zostaną przedstawione w formie wykładów w pierwszym semestrze. Tworzenie i wykorzystanie audiodeskrypcji oraz projektowanie stron www będą realizowane podczas ćwiczeń w laboratoriach komputerowych. Po pozytywnym zdaniu egzaminów, absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Uniwersytetu Śląskiego.
Jednym z podstawowych powodów wykluczenia cyfrowego w Polsce jest brak wiedzy twórców elektronicznych treści o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych. Studia wychodzą na przeciw tej diagnozie – konkluduje Artur Marcinkowski z Fundacji Widzialni.
Informacje na temat rekrutacji:
Fundacja Widzialni
Tel. 34 325 40 41, e-mail: biuro@widzialni.org, www.widzialni.org
Uniwersytet Śląski
dr Izabela Mrochen, tel. 601 142 752, e-mail: izabela.mrochen@widzialni.org
strona internetowa studiów: http://wlaczeniecyfrowe.widzialni.us.edu.pl/
Przydatne linki:
Raport Otwarcia 2013
Rozporządzenie w sprawie KRI
WCAG (Web Content Accessibility Guidelines)
Metodologia badania dostępności stron www (PDF)
Informacja o studiach na stronie Uniwersytetu Śląskiego

Fundacja Widzialni (www.widzialni.org) zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Głównym celem Fundacji jest umożliwienie wszystkim obywatelom swobodnego dostępu do zasobów internetowych niezależnie od ich wieku, niepełnosprawności, zamożności, sprzętu i oprogramowania. Poprzez swoje szerokie działania organizacja zwraca uwagę opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób zagrożonych zjawiskiem wykluczenia cyfrowego. Fundacja opracowała metodę badania serwisów www pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz ustanowiła certyfikat „Strona Internetowa bez Barier” przyznawany serwisom spełniającym światowe kryteria dostępności. Wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej opracowała certyfikat „Bez barier” dedykowany firmom telekomunikacyj nym.
– Oprac. pr

Data publikacji: 18.07.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również