System znaczników ułatwi poruszanie się niepełnosprawnym po Politechnice Wrocławskiej

Pilotażowy system elektronicznych znaczników, które mają ułatwić poruszanie się po terenie kampusu osobom z niepełnosprawnościami, uruchomiła Politechnika Wrocławska. To jedyne miejsce na Dolnym Śląsku, w którym działają tego typu urządzenia.

Jak poinformował 1 lipca PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, urządzenia zostały zamontowane w 30 miejscach na terenie kampusu uczelni, m.in. w gmachu głównym, Bibliotechu i na stacjach Polinki. Wyjaśnił, że urządzenia posiadają autonomiczne źródło energii, co pozwala na pracę nie krótszą niż trzy lata. Aby z nich skorzystać, wystarczy ściągnąć na smartfon lub tablet darmową aplikację Totupoint i mieć ją uruchomioną w trakcie poruszania się po kampusie.

– Od dłuższego czasu zwiększamy dostępność naszej uczelni i kampusu dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to nie tylko kwestii architektonicznych, czyli dostosowania budynków do ich potrzeb, lecz także dostępności informacyjnej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby osoby odwiedzające Politechnikę Wrocławską mogły bez żadnych problemów sprawdzić, gdzie się znajdują, co jest w danym miejscu oferowane czy gdzie można uzyskać pomoc – mówił kierownik Pracowni Tyfloinformatycznej PWr Marek Tankielun.

Jak wyjaśnił, gdy osoba zbliży się do znacznika, z zamontowanego w nim głośnika usłyszy informację o aktualnym położeniu np. wejściu na stołówkę czy na stację „Polinki”. – Dodatkowo w aplikacji mobilnej wyświetlają się rozbudowane opisy tekstowe dla osób głuchych z informacjami o poruszaniu się po obiekcie, dostępności informacyjnej i architektonicznej – powiedział Tankielun.

Aplikacja ma też zapisane numery telefoniczne m.in. do Biura Karier, obsługi stołówki czy Sekcji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, co, w razie potrzeby, ułatwia wezwanie asysty. Gdy przechodzimy obok stołówki, aplikacja wyświetli także aktualne menu.

Aplikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim. – Jest ona także bardzo prosta w użytkowaniu. Można ją oczywiście konfigurować według własnych potrzeb, ale standardowe ustawienia są dobrane tak, by od samego początku móc z niej korzystać bez najmniejszych problemów – powiedział Tankielun.

Dodał, że w planach jest rozbudowa systemu, jednak – jak zaznaczył – najpierw jego twórcy chcą się dowiedzieć, jak rozwiązania zastosowane w aplikacji oceniają użytkownicy i jakich jeszcze oczekują treści.

Agata Tomczyńska, fot. Jar.ciurus [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

Info: PAP – Nauka w Polsce

Data publikacji: 02.07.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również