Umiejętność korzystania z sieci zmniejsza ryzyko demencji u seniorów

Umiejętność korzystania z sieci zmniejsza ryzyko demencji u seniorów

Umiejętność korzystania z internetu oraz poczty elektronicznej może spowalniać pogorszenie sprawności umysłowej u osób po 50. roku życia i w związku z tym obniżać ryzyko demencji u seniorów – wynika z najnowszych badań.

Artykuł na ten temat publikuje pismo „Journals of Gerontology, Series A: Medical Sciences”. Jak przypominają autorzy pracy, pogorszenie sprawności umysłowej związane z wiekiem jest istotnym czynnikiem ryzyka niepełnosprawności, demencji, a nawet zgonu. Ze względu na starzenie się populacji, zwłaszcza w krajach dobrze rozwiniętych, epidemiolodzy przewidują, że liczba osób cierpiących na demencję dramatycznie wzrośnie w kolejnych dekadach.

Naukowcy z Universidade do Sul de Santa Catarina we Florianopolis w Brazylii razem z badaczami z University College w Londynie przenalizowali dane zebrane w ramach wieloletniego studium dotyczącego starzenia się „English Longitudinal Study of Ageing”. Objęto nim ok. 6,4 tys. osób w wieku 50-89 lat. Na początku wszyscy przeszli podstawowe testy służące do oceny sprawności intelektualnej. Najważniejszym z nich był test polegający na zapamiętaniu jak największej liczby spośród 10 słów. Testy te powtórzono w czterech kolejnych punktach czasowych. Stan zdrowia uczestników badania śledzono średnio przez osiem lat. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak sytuacja materialna, wykształcenie, występowanie różnych schorzeń i niepełnosprawności oraz wyjściowa sprawność intelektualna.
Okazało się, że zdolności poznawcze utrzymywały się na lepszym poziomie u osób, które sprawnie posługiwały się internetem, w tym korzystały z wyszukiwarki internetowej czy z poczty elektronicznej. Do innych czynników sprzyjających zachowaniu sprawnego umysłu naukowcy zaliczyli też wyższe wykształcenie, mniej objawów depresji, brak cukrzycy i brak problemów z funkcjonowaniem.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że posługiwanie się internetem może zwiększać rezerwy mózgu lub też powoduje bardziej efektywne wykorzystanie istniejących sieci neuronów, przyczyniając się w ten sposób do wolniejszego spadku sprawności intelektualnej po 50. roku życia.
Dlatego państwa, w których wprowadza się rozwiązania mające zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu seniorów, mogą w następnych dekadach spodziewać się mniejszego odsetka osób z demencją, podsumowali badacze. (PAP)

jjj/ mrt/

Data publikacji: 16.08.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również