W strefach „czerwonej” i „żółtej” mogą być dodatkowe obostrzenia ws. powrotu do szkół

Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach „żółtych” i „czerwonych” mogą być dodatkowe obostrzenia – poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji narodowej 12 sierpnia brał udział w konferencji prasowej nt. zasad bezpieczeństwa przed powrotem dzieci do szkół i placówek oświatowych. W konferencji uczestniczyła również zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska.

– Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków, można był przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami – powiedział minister edukacji. – Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół – dodał.

– Bezpieczny powrót jest możliwy dzięki współpracy kliku ministerstw i kilku instytucji, które w tej sprawie się ze sobą kontaktują.

– Przytłaczająca większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby te wytyczne, o których mówiliśmy już w ubiegłym tygodniu spokojnie wcielać w życie i aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach „żółtych” i kilku powiatach „czerwonych”, mogą być jakieś dodatkowe procedury i obostrzenia – przekazał Piontkowski.

Dodał, że MEN podejmując decyzję o powrocie do szkół kierowało się nie tylko polskimi doświadczeniami, ale również tym, co dzieje się w różnych krajach Europy i świata.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski. (PAP)

Katarzyna Krzykowska, Dorota Stelmaszczyk

Data publikacji: 12.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również