Wieliczka stawia na sztukę integracji

Rozoczęcie warsztatów

27 maja w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka odbyły się integracyjne warsztaty artystyczne. To nowa inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach pilotażowego programu. Wiele wskazuje, że pomysł doczeka się kontynuacji w kolejnym roku szkolnym.

Od wielu lat wielicka instytucja kultury zapewnia liczne atrakcje dla osób z niepełnosprawnościami. Potwierdzeniem tego jest m.in. Plener Artystów Niepełnosprawnych, organizowany wspólnie z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Krakowa. To propozycja, z której korzystają przede wszystkim dorośli. Postanowiono więc poszerzyć ofertę, a „Nasze Sprawy” jesienią ub.r. poinformowały o tych planach (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/14928-swieto-pod-ziemia-wieliczka-dla-artystow.html).

– Przygotowaliśmy profesjonalne warsztaty, ale kwestia uzdolnień plastycznych nie miała znaczenia. Chcemy, żeby Muzeum było platformą spotkań i budziło pozytywne emocje. Mamy nadzieję, że to zaprocentuje w przyszłości wśród tych młodych ludzi i będzie również kształtowało ich kompetencje społeczne – powiedziała „NS” Magdalena Waśniowska-Nowak, kierownik działu obsługi zwiedzających w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Do pilotażowego programu zaproszono placówki z Wieliczki. W warsztatach wzięło udział 22 uczniów z Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby oraz Szkoły Podstawowej Nr 2. Zostali oni podzieleni na 3 grupy, które pracowały pod okiem fachowców. Inga Sumina zdradziła tajniki malowania farbami na bawełnianych koszulkach. Z kolei Grażyna Stępniewska-Szynalik udzieliła wskazówek dotyczących przygotowania kolaży z wykorzystaniem tektury falistej. Natomiast Magdalena Szczepaniak-Tabor skupiła się na tryptykach tworzonych akwarelami i solą. Inspiracją dla uczniów były obiekty znajdujące się na terenie Muzeum.

– Zdecydowaliśmy się na podział na 3 grupy, żeby zintegrować dzieci niepełnosprawne z pełnosprawnymi. Każda z nich pracowała w innym wnętrzu zamkowym, a zajęcia były poprzedzone zwiedzaniem. Tematyka zajęć to już wizja artystów – opisała Magdalena Gawrońska z działu edukacji w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Początkowo zakładano, że warsztaty artystyczne i Plenery Artystów Niepełnosprawnych będą organizowane naprzemiennie, co 2 lata. Jak zaznaczyła Magdalena Waśniowska-Nowak, jednak nie są wykluczone częstsze spotkania dla uczniów, np. raz na kwartał lub semestr. W grupowych zajęciach uczestniczyłoby nie więcej niż 40 młodych osób. Oferta zostałaby skierowana nie tylko do placówek z Wieliczki, ale też z sąsiednich miejscowości.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 31.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również