Wspomagająca nauka

Wspomagająca nauka

Samonaprawialne urządzenia?

To co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, z pogranicza science fiction staje się realne.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign opracowali rozwiązanie dzięki któremu uszkodzone urządzenia będą same się naprawiały. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak udało się opracować materiał plastyczny, który jest niemal kopią żywej tkanki. W nowym materiale obok siebie umieszczone są dwa kanaliki, jeden wypełniony żywicą, drugi środkiem utwardzającym. Gdy dochodzi do uszkodzenia, wszelkie pęknięcia są wypełniane mieszanką pod ciśnieniem. Pompy, znajdujące się wewnątrz będą sterowane ciśnieniowo lub magnetycznie. Wcześniej podejmowano próby z kapsułkami, które pod wpływem uszkodzenia materiału ulegały rozerwaniu i uwalniane substancje zaklejały uszkodzenia, jednak kapsułki miały ograniczoną pojemność a ich obecność obniżała elastyczność plastiku.

Wspomagający portal

Osoby poruszające się na wózku o napędzie elektrycznym o bardzo różnych dysfunkcjach dzięki rozwiązaniu iPortal, wprowadzonemu przez firmę Vermeiren Polska z Trzebnicy, będą mogły samodzielnie, swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się.

Urządzenie umożliwia ocenę stanu technicznego wózka, zintegrowanego z iPodem Touch, iPodem lub iPhonem, zaplanowania podróży, posiada także nawigację. Korzystając z aplikacji można sprawdzić lokalną pogodę, zrobić zdjęcia, słuchać muzyki. Urządzenie reaguje także na polecenia głosowe. Dostępne są również aplikacje dla osób mających problemy z mówieniem czy niedowidzące.

W trakcie użytkowania sprzęt na bieżąco doładowuje bateria. IPortal może być stosowany także do wszystkich domowych urządzeń obsługiwanych przez pilota.

Zaprogramowana, biodegradowalna elektronika

Z tej informacji powinni być zadowoleni przede wszystkim ekolodzy. Zespół inżynierów z trzech amerykańskich uniwersytetów opracował technologię pozwalającą na zbudowanie urządzeń, których żywotność jest zaprogramowana i kontrolowania. Nowa technologia – nazywana także przemijającą elektroniką – oferuje osiągi porównywalne z obecnie używanymi, a jednocześnie urządzenie rozpuści się w wodzie w dowolnym wyznaczonym terminie i czasie w zależności od potrzeb od 1 minuty do roku. Szczególnie obiecująco wygląda jej zastosowanie w zakresie implantów medycznych, które po zrealizowaniu swoich zadań będą się rozpuszczały w płynach ustrojowych.

Naukowcy zademonstrowali przemijającą elektronikę w trakcie testu urządzenia przeznaczonego do monitorowania i zapobiegania infekcjom pooperacyjnym. Urządzenie wszczepione szczurom po zaplanowanym działaniu rozpuściło się w płynie ustrojowym zwierzęcia. Elektroniczne układy scalone na bazie krzemu i magnezu są bardzo cienkie – ich grubość mierzy się w nanometrach – ponadto otoczone są warstwami odpowiednio spreparowanych białek jedwabiu, które są rozpuszczane, a następnie krystalizowane. Jest to materiał trwały i mocny a jednocześnie w pełni biodegradowalny.

Nowa technologia posiada w zasadzie nieograniczone możliwości zastosowania.

Kat

Data publikacji: 29.04.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również