Wystawa obrazująca życie z SM w Parlamencie Europejskim

Na stronie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego: www.ptsr.org.pl znajduje się informacja na temat wystawy „Under Pressure. Życie z SM w Europie". Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 24 kwietnia w Parlamencie Europejskim. Wśród prezentowanych eksponatów są także zdjęcia z Polski.

Under Pressure to multimedialny projekt, który przedstawia, w jaki sposób krajowe władze w dziedzinie zdrowia i polityki społecznej wpływają – pozytywnie lub negatywnie – na doświadczenie życia z SM w Europie.
Niestety ciągle istnieją znaczne różnice w zakresie dostępu i jakości leczenia chorych ze stwardnieniem rozsianym w krajach Europy.

Podkreślał to rumuński europoseł Petru Luhana oraz John Golding, przewodniczący Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego (EMSP), który powiedział: „Zarówno zdjęcia, jak i wywiady przeprowadzone przez fotografów pokazują, że niepełnosprawność osób z SM w niektórych krajach europejskich postępuje szybciej niż w innych, ma to miejsce ze względu na brak odpowiedniego wsparcia i adekwatnej polityki refundacyjnej. Natomiast w innych krajach polityka strukturalna wzmacnia jakość życia pacjenta, a nie tylko utrzymuje go przy życiu.Ta wystawa prezentuje, co jest możliwe do osiągnięcia, kiedy prowadzi się odpowiednią politykę, a pacjent ma do dyspozycji całą sieć wspierających instytucji. Pokazuje również, że w dalszym ciągu jest dużo miejsca na usprawnienia.”

Jak wynika z danych zebranych przez Barometr SM – narzędzie porównawcze EMSP – sytuacja chorych na SM niewiele się poprawiła od 2003 roku, czyli przyjęcia rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie stwardnienia rozsianego. Nadal występują istotne różnice w dostępie do wysokiej jakości opieki, różnice te są wyraźne w poszczególnych krajach UE. Dostęp do leków modyfikujących przebieg choroby waha się od 7 proc. do 80 proc. w poszczególnych państwach członkowskich. Polska w tym badaniu nie wypada najlepiej.

Eurodeputowany Petru Luhan podkreślił znaczenie diagnostyki i leczenia stwardnienia rozsianego. Ograniczanie dostępu do odpowiedniego leczenia tej choroby prowadzi do wyższych kosztów społecznych. Podkreślił również znaczenie międzynarodowej współpracy naukowej w celu znalezienia przyczyny SM, a także konieczność przyspieszenia badań nad jeszcze bardziej skutecznym leczeniem tej choroby.

Jotka

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również