Zapalmy się na niebiesko – dla autyzmu

Autyzm to zaburzenie pracy mózgu, wywołuje problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych oraz odmienny odbiór wrażeń zmysłowych. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze ani lepsze postrzeganie świata, jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie otoczenia.

Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące: dziecko jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły to dziwak lub „psychol”.

2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski. Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana po raz drugi. W 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się min.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro, Opera w Sydney.

Poseł Marek Plura, sekretarz Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu: – Drugiego kwietnia kolor niebieski dał osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na szacunek. Każdy mógł wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji na Facebooku, lub przekazać 1% podatku organizacji działającej na rzecz osób z autyzmem. Zapalmy się na niebiesko! – zachęcał,

W tym roku województwo śląskie dzięki współpracy Fundacji „In Corpore” i marszałka województwa przesłało osobom z autyzmem symboliczne niebieskie światełko nadziei, ale też wsparło je konkretnymi programami. W Katowicach oświetlono Spodek i Rondo Sztuki oraz Żyrafę przed ZOO. W Częstochowie na niebiesko świeciły dwa budynki Urzędu Miasta, w Zabrzu i Świętochłowicach ratusze miejskie. W akcję włączyły się też Opera Śląska w Bytomiu oraz Teatr Rozrywki w Chorzowie. Cały dzień wypełniły ważne debaty i spotkania:

W godz. 12:00 – 4:00 odbyła się konferencja w Dziale Integracyjno-Biblioterapeutycznym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, na której poseł Marek Plura zaprezentował projekt Karty Praw Osób z Autyzmem.
Z kolei Stowarzyszenie „Nie-grzeczne Dzieci” przedstawiło program „Godzina Zdrowia”, który przewiduje realizację cyklu bezpłatnych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera w wieku 6 -17 lat. Planowane zajęcia obejmują pływanie korekcyjne, nordic walking, zajęcia ze wspinaczki ściankowej, rehabilitację.
Natomiast Hanna Pasterny przedstawiła swoją książkę „Tandem w szkocką kratkę”, o współpracy i przyjaźni z dotkniętą zespołem Aspergera Marion Hersh – profesor Uniwersytetu Glasgow w Szkocji, która w Polsce przeprowadzała badania potrzeb osób z dysfunkcją m.in. wzroku i poziomu ich zaspokojenia.
Miała też miejsce wystawa prac plastycznych dzieci z autyzmem pt. „Oswoić świat”, na którą wpłynęło tak dużo prac, że nie wszystkie zmieściły się na wystawie w holu Urzędu Marszałkowskiego.
W konferencji licznie wzięli udział przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych województwa śląskiego.

W godz. 14:00-15:00 miał miejsce symboliczny start akcji „Zaświeć się na niebiesko” w Domu Kultury w Chorzowie. W jego trakcie przedstawiono spektakl w wykonaniu osób z autyzmem obrazujący ich sposób doświadczania świata.

Zwieńczeniem przedsięwzięć tego dnia na Śląsku, w godz. 14:00 -17:00, była konferencja naukowa „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” pod egidą Centrum Diagnostyki i Terapii „In Corpore”, która odbyła się w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Na tym interdyscyplinarnym gremium lekarzy, nauczycieli i terapeutów omówiono tematykę zaburzeń autystycznych i ich terapii.

MaP

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również