Zespół Szkół Specjalnych w Mysłowicach w nowej siedzibie

Zespół Szkół Specjalnych w Mysłowicach w nowej siedzibie

Mający pod swoją opieką 170 uczniów Zespół Szkół Specjalnych w Mysłowicach (Śląskie) rozpoczął po feriach zajęcia w nowej siedzibie. Na dostosowanie budynku innej szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych przeznaczono blisko 1,7 mln zł.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Miasta Kamila Szal, dotychczasowa siedziba Zespołu Szkół Specjalnych mieściła się w zabytkowym, ale zniszczonym 140-letnim obiekcie w centrum miasta. Problemem był grzyb na ścianach, odpadający tynk, łatwopalne trzcinowo – drewniane stropy oraz brak windy. Zawodna była również kanalizacja wybudowana została w latach 50. ubiegłego stulecia.

Uczniowie, którzy nie mogli dostać się na wyższe piętra budynku, uczyli się w piwnicach szkoły. W przypadku aż 30 podopiecznych nauczyciele udzielali nauk indywidualnych, bo uczniowie, ze względu na swoje schorzenia, nie mogli przebywać w placówce.

– Kiedy dzieci na wózkach były małe i lekkie, byliśmy w stanie wynieść je na wyższe piętra budynku, by mogły brać udział w zajęciach w klasach wraz ze swoimi rówieśnikami. Jednakże pod naszą opieką znajduje się także młodzież do 23. roku życia. Starsi, a za tym ciężsi uczniowie na wózkach inwalidzkich musieli ciągle przebywać w podziemiach – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Anna Zając-Lubowiecka.

Władze miasta zdecydowały o przeniesieniu siedziby Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach do budynku Szkoły Podstawowej nr 13. Placówka ta ma dwa budynki – główny, w którym mieszczą się klasy IV – VI szkoły podstawowej i Gimnazjum nr 3 oraz filię, tzw. małą trzynastkę, w której uczyły się dzieci klas I – III szkoły podstawowej.

Decyzją prezydenta miasta i Rady Miasta Mysłowice podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych przeniesieni zostali do filii Szkoły Podstawowej nr 13, a uczniowie klas I – III dołączyli do pozostałych klas szkoły podstawowej, znajdujących się w głównym budynku szkoły.

– Duży, przestronny budynek głównej siedziby Szkoły Podstawowej nr 13 mimo przyjęcia dodatkowych uczniów nadal zapewnia pełen komfort nauczania. Dla porównania w latach wyżu demograficznego w szkole tej uczyło się ok. 2 tys. uczniów. Po połączeniu z „małą trzynastką” liczba uczniów wynosi nadal niewiele, bo nieco ponad 750 uczniów – wyjaśniła Kamila Szal.

Wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych budynek ma liczne pracownie dla dzieci wymagających indywidualnej pracy z nauczycielem i małe, kilkuosobowe sale niezbędne przy pracy z niepełnosprawnym uczniem. Ponadto szkołę podzielono na kolorystyczne strefy: zieloną dla dzieci starszych i niebieską dla młodszych. Takie rozwiązanie pozwala w czytelny sposób przekazać dzieciom, który obszar w budynku należy właśnie do nich.

Placówka jest też wyposażona w dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych windę, toalety, podjazdy oraz nowoczesną kuchnię znajdującą się na parterze budynku. Dzięki specjalnej kuchennej windzie wszystkie posiłki trafią bezpośrednio na uczniowską stołówkę na pierwszym piętrze budynku.

Oprócz nowoczesnego wnętrza szkoła posiada również monitoring wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cały teren jest ogrodzony, ma duże boisko oraz teren zielony. W przyszłości planuje się stworzenie ogrodu otwartego dla mieszkańców. Na dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych pozyskano dofinansowanie w wysokości 850 tys. zł ze środków PFRON.

(PAP)

Data publikacji: 05.02.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również