Data dodania: 10.10.2016

Niepełnosprawni na scenie są pełnosprawni

„Ślepi, głusi, głupi i kulawi postanowili być prawdziwymi artystami" – piszą o sobie inicjatorzy powstania platformy internetowej ParadoxPower.pl

- Nazwa została tak wymyślona, bo artyści mają power, a paradox dlatego, że paradoksalnie niepełnosprawni na scenie są pełnosprawni. Tę stronę porównam do podjazdu dla niepełnosprawnych. To, że ktoś jest niepełnosprawny, wcale nie oznacza jeszcze, że musi występować na scenie, że ma jakieś uprawnienia. My naprawdę jesteśmy ludźmi dość odważnie mówiącymi o tych sprawach, i nie mówimy, że niepełnosprawni mają do wszystkiego prawo, że mają, muszą mieć przywileje szczególne, nadzwyczajne. Chcemy promować twórczość niepełnosprawnych dojrzałą, dobrą i taką, która jest wymagająca również dla widza – powiedział ks. Marek Wójcicki ze Stowarzyszenia Kabaret Absurdalny, które stworzyło platformę.

6 października w Klubie Muzycznym Panorama w Katowicach Ligocie odbyła się konferencja, która miała odpowiedzieć na pytania: Czym jest idea ParadoxPower.pl? i Do Kogo jest kierowana platforma ParadoxPower.pl? Była to jej oficjalna inauguracja działalności.

Monika Mierzwa, koordynator projektu, zaprezentowała jak działa platforma i jaki był jej zamysł: – Każdy artysta będzie miał swój profil: zdjęcia, pliki audio i video, grafiki, informacje o twórczości, wydarzeniach i wszelkie namiary. Stworzonych jest osiem kategorii: dziennikarstwo, kabaret, teatr, muzyka, film, fotografia, taniec i malarstwo. Będziemy także promować różne wydarzenia kulturalne, które będą miały miejsce. Mamy już fanpage na Facebooku, a niedługo ruszy kanał na YouTube. Chcemy także, aby na tej platformie powstał taki wewnętrzny dialog między artystami i instytucjami kulturalnymi, by powstała pewnego rodzaju społeczność wymieniająca się różnego rodzaju informacjami, które pomogą im się promować.

- Sam już zachęciłem kilka osób żeby skorzystały z tej platformy i mam nadzieję, jako ambasador tego przedsięwzięcia, że jak najwięcej twórców będzie mogło się promować dzięki niej - powiedział Janusz Świtaj..
Przed zebranymi wystąpili artyści kabaretu Drzewo a Gada oraz Ilona „Potania" Chylińska – raperka, uczestniczka programu Must be the Music.

Platforma internetowa pod adresem www.paradoxpower.pl jest skierowana przede wszystkim do ludzi niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, ich rodziców, szefów instytucji kultury i dziennikarzy. Ma zapewnić promocję uzdolnionych artystów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami z wszelkich dziedzin kultury i sztuki oraz umożliwić dostęp do twórczości i produktów stworzonych przez artystów. Ambicją inicjatorów platformy jest również dotarcie z ofertą kulturalną do osób z niepełnosprawnoscią, które są pozbawione na co dzień możliwości bezpośredniego kontaktu z kulturą i sztuką oraz wymiana doświadczeń amatorskich grup muzyczno-kabaretowo-teatralnych z zawodowymi artystami.
em, fot. Centrum Organizacji Pozarządowych Katowice
Data publikacji: 10.10.2016 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON