Data dodania: 05.06.2017

Festiwal Zaczarowanej Piosenki 2017 rozstrzygnięty

Realizowany przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko"od 2005 roku Festiwal Zaczarowanej Piosenki to ogólnopolski, kilkuetapowy konkurs dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnością.

Wieczorem, 3 czerwca, w trakcie koncertu finałowego na krakowskim Rynku Głównym, dwanaścioro finalistów śpiewało solo piosenki z tekstami Wojciecha Młynarskiego. W duetach towarzyszyły im gwiazdy. Aplauz licznie zgromadzonej publiczności dowodził, że wzruszeń i radości było co niemiara.

Pierwsze miejsca zajęli 13-letni Bartek Peszuk z Białej Podlaskiej w kategorii dzieci i 30-letnia Paulina Gruszecka z Aleksandrowa Łódzkiego w kategorii dorosłych. Ten pierwszy został doceniony za piosenki „Między słowami" (w duecie z Katarzyną Cerekwicką) oraz „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", natomiast Paulinę Gruszecką wysoko oceniono za utwory „W prezencie" (w duecie z Anną Karwan) i „Jest fantastycznie.
Zwycięzcy otrzymali statuetki Złotego Ptaszka oraz stypendia w wysokości 24 tys. zł (I miejsce), 10 tys. zł (II miejsce) i 5 tys. (III miejsce).
Pozostali laureaci 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Kategoria do 16 lat (dzieci):
1. 16-letnia Weronika Ryba z Katowic – piosenki: „Szkło" (w duecie z Mateuszem Ziółko), „Jeśli ty nie istniałbyś"
2. 11-letnia Kalina Kusterska z Jędrzychowa – piosenki: „Czy pamiętasz?" (w duecie z Markiem Piekarczykiem), „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał"
Kategoria pow. 16 lat (dorośli):
2. 20-letnia Aleksandra Nykiel z Bielska-Białej – piosenki: „I nikomu nie wolno" (w duecie z Andrzejem „Kobrą" Kraińskim), „Gram o wszystko"
3. 24-letnia Sandra Pączek z Łeby – piosenki: „W płomieniach" (w duecie z Mateuszem Ziółko), „Tak jak malował pan Chagall", 27-letni Daniel Zawodnik z Krakowa – piosenki: „Gdzie jest miłość?" (w duecie z Markiem Piekarczykiem), „Bądź moim natchnieniem".

W jury pod przewodnictwem Jana Młynarskiego zasiedli m.in.: Stanisława Celińska, Artur Barciś, Ewa Błaszczyk, Anna Maria Jopek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Maciej Zakościelny.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 4 czerwca na Rynku Głównym, odbył się koncert „Tylko miłość". Przed publicznością wystąpili laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki z poprzednich edycji oraz Stanisława Celińska, Natalia Kukulska, Joanna Kulig, Robert Janowski, Janusz Radek, Justyna Schneider. Wieczór poprowadziła Anna Dymna i Piotr Polk.

Tegoroczny Festiwal Zaczarowanej Piosenki zorganizowano przede wszystkim dzięki wsparciu PFRON, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dzięki śp. pani Krystynie Markiewicz – lekarce z Nowego Sącza, która zapisała organizatorom spadek. Część tej darowizny przeznaczono na zorganizowanie festiwalu. Stypendia dla laureatów w kategorii pow. 16 lat ufundował Bank Zachodni WBK i Fundacja Akogo?

Festiwal był jednym z przedsięwzięć - organizowanych przez Fundację Anny Dymnej - 14. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko".

Honorowy patronat nad projektem sprawowała małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.
Oprac. SzymSza

Data publikacji: 05.06.2017 r


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.