Data dodania: 08.06.2017

Tydzień wydarzeń pod znakiem integracji

W atrakcyjny sposób można promować osiągnięcia, talenty i dorobek osób z różnymi dysfunkcjami. Udowodnili to organizatorzy XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych".

Tak dla integracji, nie dla stereotypów - to wspólny mianownik wielu imprez zorganizowanych od 30 maja do 5 czerwca (więcej o inauguracji: http://naszesprawy.eu/aktualnosci/12829-kochaja-krakow-swietowanie-w-malopolsce.html). W tym okresie nie zabrakło wydarzeń sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych, edukacyjnych oraz zabaw. Program został przygotowany przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy z organizacjami pozarządowymi z całej Małopolski.

Oddział Małopolski Polskiego Związku Głuchych w Krakowie zadbał o atrakcje dla miłośników tańca. 31 maja w siedzibie przy ul. św. Jana odbyły się warsztaty nauki tanga. Poprowadzili je profesjonalni tancerze Aneta Orlik i Gianpio Cappucci. Dzień później zostało zorganizowane „Spotkanie z gwiazdą", w którym wzięła udział Iwona Cichosz. Miss Świata Głuchych 2016 pokonała wiele barier docierając do finału programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami".

- Temat taneczny zrodził się w sposób naturalny, po występach Iwony Cichosz w każdy piątek w Polsacie. Wśród czterech milionów osób, które kibicowały wszystkim tancerzom, znalazła się spora grupa głuchych. Dla naszego środowiska było to bardzo ważne wydarzenie. Pomyśleliśmy, żeby w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych wprowadzić nowy element - powiedział „NS" Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie. Dodał, że decyzja okazała się trafna, o czym świadczy duże zainteresowanie wydarzeniami. Wśród publiczności znalazła się m.in. grupa z Tarnowa.

Dla Iwony Cichosz było to pierwsze spotkanie z fanami po finale telewizyjnego show. - Udział w programie to przede wszystkim spełnienie marzeń. Po drugie udowodniłam, że każdy może tańczyć, nawet osoba głucha. Chciałam pokazać, że tylko my siebie ograniczamy. Jeżeli ktoś chce, to może się otwierać i spełniać swoje marzenia - powiedziała.

Obecnie pracuje nad kilkoma projektami, ale nie zdradziła szczegółów. Myśli o wydaniu książki, którą niedawno zaczęła pisać. Zamieści w niej informacje na temat życia osób z dysfunkcją słuchu, w tym sytuacje ze swojego życia. Chce zwalczać stereotypy, zamierza podawać przykłady, wyjaśnienia i odpowiedzi zmuszające społeczeństwo do myślenia.

- Po programie dziewczyna z rodziny głuchej napisała maila, że dzięki mnie inni ludzie zaczęli ich traktować jak normalnych. Bardzo mnie to wzruszyło - powiedziała Iwona Cichosz. Adam Stromidło zwrócił uwagę, że tolerancja wśród społeczeństwa jest coraz większa. Pomagają w tym m.in. portale społecznościowe oraz informacje o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. - Kraków stara się być miastem bez barier, bardzo tolerancyjnym i przyjaznym. Cieszę się, że Tydzień Osób Niepełnosprawnych nie zamyka się w tych siedmiu dniach. Jest coraz więcej wydarzeń w ciągu całego roku, bardziej dostępnych np. tłumaczonych na język migowy - poinformował prezes Oddziału PZG w Krakowie.

Papieska nauka

Fundacja Pełni Kultury po raz pierwszy uczestniczyła w Tygodniu Osób Niepełnosprawnych. Miejscem debiutu były Błonia, na których 2 czerwca odbyła się impreza „Śladami Miłosierdzia Świętego Jana Pawła II". Poprzedził ją II Bieg Bożego Miłosierdzia - Echo Światowych Dni Młodzieży, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
– Jesteśmy w sąsiedztwie kamienia papieskiego, a idea miłosierdzia świętego Jana Pawła II przyświeca naszej działalności. Karol Wojtyła pokazywał, że warto przełamywać bariery i pomagać innym. Tę naukę postanowiliśmy połączyć z promowaniem zdrowego stylu życia, zapraszając dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne - powiedział Paweł Mierniczak, prezes Fundacji Pełni Kultury.

W programie imprezy znalazły się m.in. integracyjne biegi i przejazdy tandemowe dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Biegacze zmierzyli się z różnymi dystansami, najmłodsi mieli do pokonania 200 m. W zawodach wzięły udział nie tylko dzieci z Krakowa, ale też z Tarnowa. Część z nich miała okazję wystartować wspólnie z Joanną Mazur, której towarzyszył trener i przewodnik Michał Stawicki.

- Dzisiejsze wydarzenie jest dość istotne. Fajnie, że można pokazać sport jako formę radzenia sobie ze swoją niepełnosprawnością albo jako sposób na życie. Mimo niepełnosprawności warto wyjść z domu, robić to, co jest naszą pasją - powiedziała 27-latka. Dla niej jednym z marzeń był udział w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich. Spełniła je w ubiegłym roku, a występ w Rio de Janeiro uważa za udany. Pobiła wówczas swoje rekordy życiowe na 200 m (26,62) i 400 m (59,05). W tym sezonie najważniejsze dla niej są mistrzostwa świata w Londynie (14-23 lipca). - Mamy spore plany startowe, od 200 do 1500 m. Teraz skupiamy się najbardziej na odpowiednim przygotowaniu. Właśnie wróciliśmy z mityngu we Francji, a zaraz rozpoczniemy kolejne zgrupowanie - poinformowała Joanna Mazur.

Na Błoniach osiągane czasy nie miały znaczenia. Zwycięzcami byli wszyscy. Integracja nie ograniczyła się tylko do sportu. - Mamy darmową wodę, banany, jabłka, inne owoce. Każdy, czy to osoba pełnosprawna, czy niepełnosprawna, musi się nauczyć podstawowych gestów w języku migowym, żeby złożyć zamówienie. To nie jest niemożliwe - powiedział Paweł Mierniczak.

Kierunek Bronowice

3 czerwca na obiektach KS Bronowianka odbył się Integracyjny Dzień Sportu połączony z Piknikiem Rodzinnym EDF pn. „Dzień Różnorodności". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dzielnicę VI Bronowice, Fundację EDF Polska i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.

- Nasz program jest podzielony na dwie części. Najpierw mamy imprezę w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, a później Integracyjne Dni Bronowic. Przyjechało też sporo osób starszych i niepełnosprawnych z innych dzielnic, m.in. z II, III i VII. Myślę, że przyciąga ich wyjątkowa atmosfera, liczne atrakcje i tradycja, która tutaj jest ważna - powiedziała Alicja Gackiewicz, zastępca przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy VI Bronowice.

Spore zainteresowanie wzbudziło podsumowanie XV Przeglądu Teatralno-Muzycznego zespołów artystycznych osób niepełnosprawnych „O Buławę Lajkonika", zorganizowanego 4-7 kwietnia (http://naszesprawy.eu/edukacja/12613-lajkonik-z-artystami.html). W tej części nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie Buław i dyplomów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: teatralnej, muzyczno-tanecznej i przedszkolnej. Wybrane grupy zaprezentowały swoje umiejętności przed publicznością. - To było spore wyzwanie dla niektórych uczestników. Słabości zostały jednak pokonane, a po występach pojawiło się wiele uśmiechów. To właśnie m.in. miła atmosfera sprawia, że sporo grup powraca do nas co roku - powiedziała Justyna Gołębiowska z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, koordynator XV Przeglądu.

W programie „Dnia Różnorodności" znalazły się zawody sportowe dla WTZ. Dzieci mogły wziąć udział w różnych grach i zabawach ruchowych. Dodatkowymi atrakcjami były ściana wspinaczkowa oraz lunapark dla najmłodszych. Na chętnych czekały też warsztaty z ceramiki i rękodzieła artystycznego. Ponadto nie zabrakło tematów związanych z profilaktyką oraz zdrowiem.

- Tutaj od rana do wieczora można zapoznać się z różnymi aspektami dotyczącymi szeroko rozumianej problematyki osób niepełnosprawnych. To wydarzenie obrazuje jedno z wielu zadań, w które osiemnaście krakowskich dzielnic angażuje się w zakresie wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych. Trzeba przyznać, że z roku na rok zaangażowanie dzielnic rośnie. Mamy tego piękny przykład, włączone są w to również organizacje pozarządowe - powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

Łączy nas pływanie

3-4 czerwca w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym Kurdwanów Nowy odbyły się III Ogólnopolskie Zawody Pływackie Krakowskie Fale. Ich organizatorem był PZSN Start, a współorganizatorem Integracyjny Klub Sportowy Druga Strona Sportu Kraków.

- Nasze przygotowania trwały rok. To są profesjonalne zawody według przepisów IPC Para Swimming, służą rozpropagowaniu sportu pływackiego osób niepełnosprawnych w Małopolsce. Takich imprez jest mało w regionie, a tu mamy m.in. pełną obsługę informatyczną, pomiar czasu półautomatyczny Colorado oraz piętnastu sędziów. W zawodach może uczestniczyć 70 osób i niemal tyle otrzymaliśmy zgłoszeń - powiedział Grzegorz Kubis, prezes zarządu IKS Druga Strona Sportu Kraków. Zawodnicy tego klubu stanęli na starcie obok ekip z Częstochowy, Tarnowa i Oświęcimia. Drugiego dnia rolę komentatora pełnił Krzysztof Głombowicz.

W programie zawodów znalazły się konkurencje mężczyzn i kobiet z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku. Uczestnicy rywalizowali w stylu dowolnym, klasycznym oraz grzbietowym. Do pokonania były dystanse 50 m, 100 m i 200 m, sztafety miały do przepłynięcia 4 x 50 m. Na najlepszą trójkę w każdej z grup startowych, dwóch kategorii wiekowych, czekały pamiątkowe medale i dyplomy.

- Chcemy, żeby z zawodów skorzystało jak najwięcej dzieciaków, więc najpierw robimy serie specjalne. W nich uczestniczą dzieci niepełnosprawne intelektualnie, z autyzmem oraz z zespołem Aspergera. One pływają tylko 25 metrów [jedna długość basenu - przyp. red.], bez żadnego stresu. Wszyscy wygrywają i dostają nagrody - powiedział Grzegorz Kubis.

Organizatorzy zapewnili każdemu uczestnikowi nie tylko koszulkę. Również czepek pływacki, na którym znalazły się logotypy IKS DSS Kraków oraz zawodów. Krakowskie Fale po raz pierwszy zostały zorganizowane w OSR Kurdwanów Nowy. - Jesteśmy zachwyceni, to naprawdę świetny obiekt. Czasami standardy na zawodach są bardzo niskie. Tutaj, przy ul. Wysłouchów, jest wszystko, czego potrzebujemy. Mamy ciepłe małe baseny, jacuzzi do rozgrzewki, a sześciotorowy basen jest przestronny i jasny - stwierdził Grzegorz Kubis.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 08.06.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.