Data dodania: 22.08.2017

W Płocku teatr przyjazny niewidomym

Od nowego sezonu w Teatrze Dramatycznym w Płocku wszystkie premierowe spektakle będą miały opracowaną przez tamtejszych aktorów audiodeskrypcję.

Przypomnijmy, że audiodeskrypcja to skrypt czytany przez lektora symultaniczne wraz z projekcją filmu lub sztuki teatralnej, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy opis kostiumów aktorów.

Aby ułatwić osobom niewidomym przemieszczanie się wewnątrz budynku przygotowany zostanie informator w formie drukowanej z zapisem w alfabecie Braille'a oraz jako plik audio, zawierający m.in. opis topografii budynku płockiego teatru.

Ponadto dzięki współpracy z płockim Stowarzyszeniem De Facto, które wspiera osoby niewidome i przeciwdziała ich wykluczeniu, przeszkolonych zostanie 10 pracowników teatru. Szkolenie składające się z części teoretycznej i praktycznej prowadzone przez osoby niewidome ma przekazać informacje, jakiej pomocy osoby niewidome oczekują.
Powstałe w 2005 r. Stowarzyszenie De Facto prowadzi także m.in. internetowy kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych. W Płocku organizuje Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, jedyny taki w Polsce; w tym roku odbędzie się jego siódma edycja.

Powyższe działania są realizowane w ramach projektu "Objęcie działaniami Teatru Dramatycznego w Płocku osób niewidomych, dotąd nieuczestniczących w życiu kulturalnym Mazowsza", który wspiera samorząd województwa.
kat
Data publikacji: 22.08.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.