Data dodania: 13.09.2017

Blues dla niepełnosprawnych po raz 12!

Szczególny powód do zadowolenia mieli miłośnicy bluesa 8 września. Wtedy to bowiem miała miejsce 12. edycja koncertu „Blues dla niepełnosprawnych" organizowanego przez Powiat Wodzisławski.

Tak jak w poprzednich latach miejscem koncertu był Ośrodek Wypoczynkowy „Olza" w Olzie (gmina Gorzyce, powiat wodzisławski). Ośrodek Wypoczynkowy „Olza" znajduje się na półwyspie, jest otoczony wodą z trzech stron. Czysta woda, piękna piaszczysta plaża i położenie wśród zieleni stanowią malownicze tło dla bluesowych rytmów.

Dla osób z niepełnosprawnością impreza jest nie tylko świetną okazją do integracji, ale przede wszystkim, poprzez umożliwienie dostępu do powszechnych form zabawy i rozrywki, daje im możliwość prowadzenia normalnego życia. Koncert jest dla nich szansą na bycie częścią życia kulturalnego regionu i pozwala na bezpośredni kontakt z wybitnymi artystami z czołówki polskiej sceny bluesa. Inicjatorem wydarzenia jest Marek Grzebyk - instruktor w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Gorzycach.

W tym roku w wydarzeniu wzięli udział podopieczni z 29 ośrodków nie tylko z Powiatu Wodzisławskiego, ale także z całego województwa śląskiego: Wodzisławia Śląskiego, Gorzyc, Raciborza, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Knurowa, Rudy Śląskiej, Skoczowa, Żor, Nowej Wsi, Sosnowca, Zabrza, Siemianowic Śląskich, a także spoza województwa śląskiego – z Kędzierzyna Koźla.
Była to edycja rekordowa pod względem liczby uczestników, było ich prawie 900.

Co roku na scenie „Bluesa dla niepełnosprawnych" grają wspaniali artyści z czołówki polskiego bluesa. Plejada najbardziej znanych i cenionych wykonawców, takich jak: Nocna Zmiana Bluesa, Poziom 600, Banaszak & The Best, Tipsy Drivers, Gang Olsena, Bluset, Maciej Balcar z grupą Nie-Bo, Robert Lubera, Mr. Blues, Zydeco Flow, Sagittarius. Dwukrotnie przed naszą publicznością wystąpił Krzysztof Rybarczyk (jako Dr. Blues & The Soul Revision oraz Dr. Blues & All Stars Band). W zeszłym roku gościliśmy zespół Cheap Tobacco.

Gwiazdą wydarzenia w tym roku był Kajetan Drozd z zespołem (Kajetan Drozd Band). Lider zespołu to wokalista, harmonijkarz i gitarzysta. Koncertował na większości prestiżowych festiwali bluesowych - Jimiway w Ostrowie Wielkopolskim, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Jesieni z Bluesem, Bluestracjach w Chorzowie, Rawie Blues i wielu innych. Gościł również na Słowackich festiwalach - Bluesowy Ostrow w Reviste czy Blues Jamboree w Novych Zamkach. Razem z grupą Siódma w Nocy dwukrotnie zwyciężał na festiwalu Rawa Blues w 2006 i 2008 roku. Jest również laureatem Polish Blues Challenge 2010 i półfinalistą International Blues Challenge 2011 w Memphis, USA (z formacją Kajetan Drozd Acoustic Trio). W 2009 roku ukazał się jego debiutancki album "Siódma w Nocy", na którym znalazły się jego autorskie kompozycje. „Kiedy blues mnie opuści" z tego albumu znalazł się nawet na Liście Przebojów Radiowej Trójki, był także obecny w notowaniach innych rozgłośni. Muzyka Kajetana Drozda ma mocne blues-rockowe korzenie przeplatane takimi gatunkami jak funky, country, boogie czy rockabilly. Na scenie towarzyszy mu dwóch wspaniałych muzyków: basista Oskar Ludziak, oraz znakomity perkusista Ryszard Rajca.

Imprezę życzeniem dobrej zabawy otwierał starosta wodzisławski – Ireneusz Serwotka. Na koncercie pojawili się zaproszeni goście: Adam Gawęda – senator, Jan Wroński - dyrektor Oddziału PFRON w Katowicach, Anna Wandzel - przewodnicząca Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Śląskiego orazi przedstawiciele samorządu i władz lokalnych.
Obecni byli również dyrektorzy, kierownicy i wychowawcy ośrodków zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym z wymienionych wyżej miejscowości.

Przed rozpoczęciem koncertu wszyscy uczestnicy imprezy odśpiewali wspólne „Sto lat" właścicielowi ośrodka – Danielowi Bączkiewiczowi, który tego dnia obchodził urodziny. Również przed rozpoczęciem właściwej części imprezy, uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokaz tańca liniowego w wykonaniu Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy mieli później szansę zatańczenia tego tańca wprost z Dzikiego Zachodu wraz z prezentującymi go członkami Uniwersytetu. Później okazji do tańczenia dostarczył też sam Kajetan Drozd, który porwał żywo reagującą publiczność. Wszyscy świetnie się bawili, co można zobaczyć na zdjęciach z wydarzenia. Po szalonej, ale tym samym wyczerpującej zabawie podopieczni ośrodków dla osób z niepełnosprawnością wraz z opiekunami mogli zregenerować siły posilając się przygotowanym dla nich posiłkiem.

Zabawa trwała od godziny 10:00 do ok. 13:00.

W organizacji całego przedsięwzięcia pomagało 50 wolontariuszy: uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Wodzisławia Śląskiego (II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Liceum Plastyczne).

Oprócz „Naszych Spraw" imprezę patronatem medialnym objęły: Radio90, TVP 3 Katowice, „Nowiny Wodzisławskie", Nowiny.pl.

Zobacz galerię...

pr, fot. organizatorzy

Data publikacji: 13.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.