Data dodania: 26.09.2017

Podziemna promocja artystów

22 września została otwarta wystawa dokumentująca 19. Plener Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Bańska Szczawnica - zabytki na Liście UNESCO". Liczne prace można podziwiać do 21 października br. w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. „Nasze Sprawy".

3-5 lipca odbył się 19. Plener Artystów Niepełnosprawnych. Pierwszego dnia uczestników inspirowała Wieliczka, a przez dwa kolejne Bańska Szczawnica (Słowacja). Impreza została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Krakowa. Wsparcie projektu za południową granicą zapewnił dyrektor Słowackiego Muzeum Górnictwa w Bańskiej Szczawnicy dr Józef Labuda.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udaje nam się prowadzić tego typu działania. Zarówno aktywizację i możliwość realizacji Państwa ambicji artystycznych, ale także wzajemną promocję ośrodków z Listy UNESCO - powiedział podczas otwarcia wystawy Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Zwrócił uwagę, że Wieliczkę i Bańską Szczawnicę łączy górnicza historia.

Znaczenie obydwu tych miast w przeszłości było ogromne: Wieliczka, dzięki bogactwu jaki stanowiła sól, przez wieki wspierała skarbiec królewski a Bańska Szczawnica, dzięki pozyskiwaniu i przetwarzaniu złota i srebra, należała do najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. W obydwu, odkryte w średniowieczu bogactwa stały się impulsem do nadania im praw miejskich: Wieliczka otrzymała je w 1289 r. a Bańska Szczawnica w 1250 r. Cenne zabytki, które posiadają i które są świadectwem wspaniałej przeszłości zostały docenione wpisem na Listę Dziedzictwa UNESCO: wielickiej kopalni soli w 1978 r. i Zamku Żupnego w 2013 r. a Bańskiej Szczawnicy w 1993 r. Tak ciekawe historyczne dziedzictwo obu miejsc stanowiło wdzięczny temat dla twórczych działań uczestników pleneru.

Skarby pleneru

Uroczystość otwarcia wystawy została zorganizowana w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, 135 metrów pod ziemią. Honorowym gościem była burmistrz Bańskiej Szczawnicy Nadeżda Babiaková.

- Po każdym plenerze docierają do nas pozytywne głosy. Każdy zdaje sobie sprawę, że sam nie dojechałby w takie miejsce ze względów zdrowotnych, finansowych czy innych. Tu, w grupie, wszyscy czują się pewnie i Muzeum proponuje bardzo ciekawy program - powiedziała Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Efektem pleneru jest ponad 200 prac. Zdecydowaną większość z nich można podziwiać do 21 października br. w Komorze Maria Teresa III. Plany zakładają też wystawienie prac w Słowackim Muzeum Górnictwa w Bańskiej Szczawnicy. Prawdopodobnie nastąpi to wiosną przyszłego roku.

- Bańska Szczawnica jest pięknym, urokliwym i pełnym zabytków miejscem, które zaczarowało uczestników. Plener był trudny ze względu na górzysty teren, dlatego prace przedstawiają głównie obiekty architektoniczne na zewnątrz - powiedziała Magdalena Waśniowska-Nowak, kierownik działu obsługi zwiedzających w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Zainteresowanie artystów wzbudziły m.in. zespół budowli na wzgórzu Scharfenberg, Stary Zamek, kościoły: Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Panny Marii Śnieżnej oraz św. Katarzyny. Zainspirowały też Pigarska brama, kolumna Świętej Trójcy czy Kammerhof. Na wystawie nie brakuje prac przedstawiających Wieliczkę, zwłaszcza Zamek Żupny.
Dzięki projektowi te cenne obiekty dołączyły do, jedynej w swoim rodzaju, dokumentacji miejsc wyjątkowych, tworzonej od lat przez uczestników plenerów.

Sztuka rehabilitacji

W plenerze wzięło udział 48 osób. W grupie tej nie zabrakło Stanisława Kmiecika. Przyjeżdża od lat, chwali organizatorów. - Mnie się wszędzie super pracuje, bo zawsze znajdę sobie jakieś magiczne miejsce. Sfotografuję albo naszkicuję, bo malować to tak długo się nie da. Gdybym się ze swoim majdanem rozkładał, to słońce zajdzie zanim wyciągnę farby - opisał artysta malujący ustami i nogami.

Po raz pierwszy w plenerze wzięła udział Elżbieta Pyra. Do Wieliczki dotarła z Włocławka. Zdecydowała się na podróż, choć poważna sytuacja zdrowotna zaprzątała jej myśli. Nie wyobrażała sobie, że będzie tak pozytywnie i fajnie. - Plener to jest rehabilitacja, bardzo ważna przy naszych niepełnosprawnościach. Albo będziemy myśleć tylko o tym, co nas boli, albo weźmiemy się za coś, co będzie nas rozwijać, co odsunie nasze myśli od choroby - powiedziała.

W 2018 r. odbędzie się 20. Plener Artystów Niepełnosprawnych. Decyzja o wyborze miejsca zostanie podjęta przed końcem trwającej wystawy. - Plany na przyszły rok zakładają też wydawnictwo i większe otwarcie w Komorze Długosza [sala koncertowo-widowiskowa – przyp. red], żeby można było usiąść, porozmawiać i powspominać - powiedziała Magdalena Waśniowska-Nowak.

Zobacz galerię...

Marcin Gazda, fot. autor, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Data publikacji: 26.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.