Data dodania: 21.09.2017

"W pełnej gotowości do pełnoletności"

Kiedy w ubiegłym roku po siedemnastym koncercie finałowym w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu żegnaliśmy się z panią Elżbietą Cygnarowską, organizatorką Integracyjnych Spotkań Artystycznych Niepełnosprawnych, powiedziała nam, że wprawdzie co roku obiecuje sobie, że to już ostatni raz, chciałaby jednak "dociągnąć" do dwudziestki, bo to ładna, okrągła rocznica.

I spróbuje zrobić „osiemnastkę" a nawet ma już na nią pomysł – tematyka osiemnastych, „pełnoletnich" Spotkań będzie „nieco bardziej frywolna".
Rok minął, pani Elżbieta słowa dotrzymała. Osiemnasta edycja odbyła się 14 września, jak zwykle w zawierciańskim MOK.

18 mieć lat to nie grzech
Na scenie - urzędniczka przy biurku coś zawzięcie stempluje, dziewczyna odbiera od niej przepustke do dorosłości - ogromny dowód osobisty z napisem "Paulina Dudek. Data urodzenia 2.09.1999"
W tle melodia "18 mieć lat to nie grzech".
Paulina maszeruje po scenie z dowodem pod pachą i w tym momencie kurtyna się odsłania i ukazuje się bogato zastawiony stół, z ogromnym tortem i widoczną na nim wielką cyfrą 18.
Kolejno przychodzą wystrojeni goście z życzeniami i prezentami. Pierwszy z barwnym "Irokezem" na głowie. Na sali "oooo" i oklaski.
Goście opowiadają sobie dowcipy, śmieją się, radują:
- Mądrość przychodzi z wiekiem...
- A odchodzi kiedy jej się podoba :-)
I szereg innych, krótkich dowcipów, przy których doskonale bawiła się publiczność, która naprawdę do ostatniego miejsca wypełniła salę.

Śpiewają, tańczą. Cały koncert finałowy w atmosferze prawdziwej "osiemnastki" ze starannie dobraną muzyką, konsekwentnie związaną z tematem przewodnim.
"Nie możemy iść dzisiaj do kina, dozwolone od lat 18" – śpiewa solistka, a reszta formułuje węża i tańczy po całej scenie.
Jedna z koleżanek solenizantki dzwoni do kogoś: - Jest impreza, kup napoje. Jak to jakie? Wyskokowe! Jak to nie sprzedadzą, przecież masz dowód. No, tymczasowy, ale zawsze! Inna wjeżdża na wózku i śpiewa "Zakazany owoc dumnie krąży mi nad głową".
Przychodzą kolejni goście z prezentem niespodzianką i śpiewają "Wszystkiego najlepszego, radości szczęścia moc...". Kolejni goście mają niestandardowe życzenia rymowane: „Domu z ogrodem, psa z rodowodem" i ... żywiołowo wykonana Bałkanica "Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało". Na scenie szał i na widowni też.

Kolejny gość i jeszcze jedna piosenka. Tym razem "Przetańczyć z Tobą chcę całą noc".
Cały, misternie ułożony bogaty scenariusz, zrealizowany żywiołowo, przez moment nie pozwalał zapomnieć, że oto jesteśmy świadkami wejścia Spotkań ISAN w dorosłość. Zakończono długimi owacjami, na stojąco!

By pozostać młodym duchem
- Nasz tegoroczny koncert „W pełnej gotowości do pełnoletności" był próbą przypomnienia kolejności etapów życiowych, ich blasków i cieni, a niektórzy z nas odbyli podróż w czasie do lat swej młodości. Mamy nadzieję, że wspólna rekonstrukcja wspomnień zmobilizowała nas wszystkich do dalszej aktywności życiowej, pobudziła chęć bycia zawsze młodym duchem i pomogła promować hasło „oby nam się zawsze chciało" - podsumowała wydarzenie Elżbieta Cygnarowska.
Oczywiście na scenie wystąpili nie tylko gospodarze, ale jak zawsze artyści z niepełnosprawnością z kilku ośrodków, m.in. w Zawierciu, Częstochowie, Bytomiu i Poraju. Tegoroczna grupa liczyła 110 osób.

Między innymi na tworzenie koncertu był przeznaczony czas warsztatów, które poprzedziły imprezę. Warsztatowe spotkania odbywały się w ośrodku Orle Gniazdo w Hucisku na malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, już od 11 września.
Każdy z uczestników miał możliwość zapoznania się z nowymi formami, metodami i technikami arteterapeutycznymi: z muzkoterapii, teatroterapii, choreoterapii i podczas warsztatów plastycznych. Wykonane prace plastyczne tworzyły elementy scenografii koncertu.
Organizator Integracyjnych Spotkań - Fundacja „Podziel się z innymi" im. Henryki Rudzkiej w Zawierciu dziękowała prezydentowi miasta, władzom samorządowym, dyrektorowi oraz pracownikom MOK, Spółdzielni Hutnik, prezesowi Orlego Gniazda w Hucisku, prywatnym darczyńcom, przedstawicielom duchowieństwa, młodzieży i ich wychowawcom, pracownikom MOPS, ludziom, którzy przekazują 1% swojego podatku na konto fundacji.
A "kochanym widzom" gorąco dziękowała za to, że trwają i oklaskują ISAN od wielu lat. Za to, że zechcieli spędzić z nim 18 urodziny.

Zobacz galerię...
Ilona Raczyńska
fot. autorka, materiały Fundacji „Podziel się z innymi"
Data publikacji: 21.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.