Data dodania: 23.10.2017

Serca otwarte na kulturę i sztukę

XIII Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Środowisk Integracyjnych, czyli Festiwal Otwartych Serc łączy w sobie muzykę, taniec, śpiew i teatr, będąc jednocześnie konkursem. Występy uczestników ocenia profesjonalne jury, wyłania zwycięzców, a także przyznaje dodatkowe wyróżnienia.

Przyjechało 26 zespołów

Do Starochorzowskiego Domu Kultury 16 października przyjechały zespoły i soliści nie tylko z Chorzowa i najbliższych miast - Katowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, ale i z tych dalszych, jak Gliwice, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Mysłowice. Chorzów gościł w tym roku zespoły również z Bestwiny (obok Czechowic-Dziedzic), Nakła, Lublińca, Częstochowy i - po raz pierwszy spoza województwa śląskiego – zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tarnowa.

Niektóre ośrodki były reprezentowane przez bardzo liczne ekipy. Zespół Rytm – 28 występujących, zespół Michalinki to 22 osoby, Gliwicka "Tęcza" przywiozła na Festiwal 20. uczestników, a zespół instrumentalny "Rytm" z Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 w Gliwicach na scenie wystapił w składzie aż 30-osobowym. Grupa do występu przygotowywała się pół roku, zaprezentowała utwór instrumentalny pt. „Space ship". Usłyszeliśmy flety, zestaw perkusyjny, metalofony, dzwonki rurowe.

Z Bytomia przyjechała kilkunastosobowa grupa uczniów z Branżowej Szkoły Zawodowej zwracająca uwagę zachwycającymi strojami rycerzy, księżnej i dworzan, których nie powstydziłby się profesjonany teatr. Przedstawienie teatralne „Krzyżacy" było trudne, prawie w całości złożone z szybkich i krótkich dialogów. Trzeba było sporo zapamiętać i zgrać cały zespół. Mimo, że na scenie SDK występowali już kilkakrotnie, do tego przedstawienia przygotowywali się długo. Średniowieczna muzyka w podkładzie spotęgowała wrażenie i pewnie pomogła wczuć się w role.

Grupa Teatralna ART - Zetki z ZSS nr 3 w Chorzowie zaprezentowała poruszający spektakl „Peronowe historie", który zdobył wyróżnienie w kategorii „Bez Barier" na VI Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie w kwietniu tego roku. Bohater, Adrian, czując się niezauważany, opuścił swoją rodzinę i wiele godzin spędził na peronowej ławeczce poznając wielu ludzi i słuchając ich historii, obrazowanych jednocześnie wyświetlanymi slajdami (archiwalne zdjęcia w sepii podczas opowieści staruszki). Wieczorem, kiedy odjechał ostatni pociąg rozmyślał z wielką czułością o spotkanych ludziach, o tym czy komuś udała się operacja ręki, o ciekawym życiu napotkanej staruszki, o tym, czy mama kładzie już swoje dzieci do snu. Ale jednocześnie bliscy Adriana zdali sobie sprawę, jak wiele wnosi w ich życie jego obecność, bo „z niektórymi ludźmi spotykamy się na chwilę, inni towarzyszą nam dłużej. Każde spotkanie, rozmowa, uśmiech, każdy spotkany człowiek zostawia trwały ślad w naszej duszy..."
Większość teatralnych historii można by wzruszająco opisywać. W sumie aż 26 różnych występów artystycznych wypełniło słoneczny październikowy dzień. W tym i bardzo poważnych i rozrywkowych. Uczestnicy gliwickiej "Tęczy" wystąpili po raz pierwszy jako bębniarze, przy czym... bębny zostały wykonane z 5-litrowych baniaków po wodzie mineralnej. Tych wykonawców było widać z daleka – wystąpili w koszulkach z... barwną tęczą. Bębniarze z Lublińca „wybębnili" śląski szlagier o wodzionce: „Mmm, wodzionka, suchy chlyp i wody szklonka, mmm, wodzionka, jak jom zrobi moja żonka, to jest łósmy świata cud".

Festiwal Otwartych Serc jest więc coraz większym przedsięwzięciem, wyzwaniem logistycznym dla organizatorów, którzy zapewniali, że chorzowska scena ugości każdą prezentację muzyczną, teatralną lub taneczną, a pracownicy dołożą wszelkich starań, aby uczestnicy poczuli się jak w domu. Te starania przynoszą efekt, skoro na to swoiste święto muzyki, tańca i teatru, a i konkurs jednocześnie, przyjeżdża coraz więcej zespołów.

Chwalą się na swoich stronach internetowych

Festiwal odbija się coraz większym echem, ma również duże znaczenie i wartość dla jego uczestników. Swego rodzaju znak czasu - udziałem i zdobytymi nagrodami chwalą się na swoich stronach internetowych i portalach szkoły specjalne, warsztaty terapii zajęciowej, Caritas.

Na stronie internetowej Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusz Korczaka w Mysłowicach znajdujemy wpis: 16.października reprezentacja szkolnego Koła Tanecznego TOP LUZAKI po raz pierwszy wzięła udział w Festiwalu Otwartych Serc i zdobyła I miejsce. Gratulacje!

Podobnie WTZ Caritas z Zabrza, które zajęły I miejsce w kategorii Teatr za przedstawienie teatralne „Bajka o drzewie", wykonane w oparciu o książkę Elizy Piotrowskiej. Na swojej stronie zamieściły notatkę: Jest to przepiękna opowieść o otaczającym świecie i jego przemianach, poezja natury, ujmująca ciepłem i prostotą. Drzewo uczy cierpliwości, przypomina o szlachetnym pięknie natury oraz symbolizuje dostojną pokorę.
Przedstawienie zachwyciło widzów, a jury przyznało I miejsce w kategorii teatr. Na festiwal przybyło wiele placówek, które prezentowały swój dorobek artystyczny.
Na stronie piekarskiego Zespołu Szkół Specjalnych, którego uczniowie zajęli drugie miejsce na podium w kategorii wokalnej: 16 października na scenie Starochorzowskiego Domu Kultury można było zobaczyć liczne występy artystyczne. (...) Młodzi artyści z naszej szkoły śpiewali i zagrali dwa utwory: „Sałatka jarzynowa" oraz „Dżungla". Jury doceniło występ piekarskiego zespołu wokalno-instrumentalnego przyznając mu II miejsce w konkursie.
Zwycięzcy z Gliwic pochwalili się z kolei na facebooku: W dniu 16.10.2017r. nasz zespół instrumentalny ,,Rytm" zajął I miejsce w kategorii instrumentalnej na XIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych i Środowisk Integracyjnych w Chorzowie!

Rozwój uczestników i radość tworzenia
Festiwal Otwartych Serc powstał w celu promowania twórczości osób niepełnosprawnych, ich aktywizacji w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym, a także likwidowania barier i przywracania do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Dąży do rozbudzania i stymulowania kreatywności artystów z niepełnosprawnością. Organizatorzy ogłaszając zapisy do tegorocznej edycji zwrócili się z pięknym apelem do potencjalnych uczestników. Przypominali o właściwym rozumieniu roli amatorskiego ruchu artystycznego, aby rozwój uczestników i ich radość tworzenia nie zostały zdominowane przez mechaniczne odtwarzanie „tego co jest dobre i spodoba się publiczności..."
Wiele spośród prezentacji to były piękne, poruszające historie, o czym w krótkiej rozmowie podczas przerwy w prezentacjach z Aleksandrą Borowiecką-Kwolek, członkiem jury.

NS: - W kilku słowach o dzisiejszym wydarzeniu?
- Festiwal pięknie się rozwija – przyjechało bardzo dużo zespołów z całego województwa, a i spoza, bo po raz pierwszy przyjechał Tarnów, mamy 26 zespołów, około 600 uczestników! Niektóre bardzo liczne, bardzo barwne w swoich pomysłach artystycznych, bo to i taniec i wokal i ruch sceniczny.
Dużo w tym roku przedstawień, w których jest bardzo dużo tekstu trudnego, mówionego, sama tematyka przedstawień teatralnych bardzo ciekawa, poruszająca codzienne, ale bardzo ważne tematy, czego dawno nie mieliśmy. Ostatnimi laty były bajki, jakieś prostsze tematy, a tu mamy trudne teksty, poruszające, zmuszające do zastanowienia. Wykonawcy mówią to z przesłaniem, widać że sami rozumieją, co przedstawiają na scenie. Na przykład zespół z Tarnowa miał tekst o życiu, o wartościach, na przykładzie Dekalogu. Bardzo poważny tekst, naprawdę zmuszający do zastanowienia się nad życiem. Mówili to z taką intonacją głosu, że widownia oniemiała, każdy siedział cicho, wręcz był wzruszony.

- Mimo, że widownia może mieć problemy ze skupieniem się,bo przyjeżdżają kolejne grupy, inne wyjeżdżają, bo muszą już wracać do ośodka... Czy jurorom również jest trudno?
- Jest trudno, co roku trudniej, dramatyczne wybory. Teraz przesłuchania jeszcze trwają, a ja już wiem, że nie będzie to łatwe zadanie. Dyskutujemy, polemizujemy, zawsze jednak dochodzimy do porozumienia. Przyznajemy również wyróżnienia, bez nich byłoby ciężko, bo chcemy jednak za wkład pracy docenić każdego, bo po to też ten festiwal stworzono. Nagroda to jest duża radość dla uczestników. Nie tylko nie siedzą w ośrodkach, nie tylko wyjeżdżają, pokazują się, ale mają też motywację do dalszego działania. Zresztą statuetkę i dyplom dostają u nas na podsumowaniu wszyscy uczestnicy.

Kto wchodzi w skład jury?
- Agnieszka Pielok-Opara z SDK, Klaudiusz Sokołowski - muzyk, muzykoterapeuta, pedagog specjalny z ZSS nr 42 z Zabrza, Marianna Kłyk - koordynator ds działań pedagogiki specjalnej w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach i ja.

- Czy w tym roku będzie podsumowanie Festiwalu w październiku w chorzowskim skansenie?
Tak, podsumowanie Festiwalu będzie, ale na wiosnę. Pod koniec października pogoda bywa już nieciekawa. Maj – mamy nadzieję - będzie pewniejszy dla przeprowadzenia takiej imprezy. Będzie to podsumowanie tegorocznego festwialu, wystąpią dzisiejsi laureaci, a jednocześnie będzie to inauguracja nowego, będziemy informować o przyszłorocznej edycji jesiennej festiwalu.
Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Lureaci XIII edycji Festiwalu Otwartych Serc

Kategoria taneczna
I miejsce zespól taneczny „Top Luzaki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 51 z oddz. integracyjnymi w Bytomiu „Taniec na Skrzydłach Aniola"
II miejsce Dom Pomocy Społecznej „Przyjaźń" w Tarnowskich Górach

Kategoria instrumentalna

I miejsce Zespół Instrumentalny „Rytm" z ZSOS nr 7 w Gliwicach
II miejsce Zespół instrumentalny „Tornado" ze SOSW w Lublińcu

Kategoria Teatralna
I miejsce Zespół Teatralny Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Tarnowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej
I miejsce Zespół „Bez Nazwy" WTZ Caritas w Zabrzu
II miejsce Grupa Teatralna „Aplauz" z WTZ w Knurowie
II miejsce Zespół teatralny Stowarzyszenia RAZEM w Bielsku Białej
III miejsce Grupa Teatralna ART - Zetki z ZSS nr 3 w Chorzowie
III miejsce zespół teatralny ZSS nr 4 w Sosnowcu
III miejsce zespół teatralny Branżowej Szkoły I stopnia nr 8 Specjalnej w Bytomiu

Kategoria wokalna
I miejsce Paulina Jendras Gimnazjum z oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Bytomiu
I miejsce Piotr Białas - Dzienny Dom „Senior – Wigor" w Rudzie Śląskiej
I miejsce Zespół Teatralny Tęcza z WTZ w Gliwicach
II miejsce Adrian Gołkowski z SOSW w Tarnowskich Górach
II miejsce Zespół wokalno – Instrumentalny z Zespołu Szkół specjalnych w Piekarach Śl.
III miejsce Zespół „Jarzębinki" z DPS SENIOR z Rudy Śląskiej

Wyróżnienie
Zespół „Koniczynki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 SOSW w Lublińcu

Zobacz galerię...
Data publikacji: 23.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.