Data dodania: 15.11.2017

Wyróżniono przyjaciół Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Katarzyna Żak, Maciej Zakościelny, Anna Popek i Anna Karwan - to część spośród partnerów i aktywistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, którzy zostali wyróżnieni Statuetkami Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka. Gala wręczenia nagród odbyła się 14 listopada w Warszawie.

Statuetki Przyjaciół Zaczarowanego Ptaszka zostały wręczone osobom i instytucjom, które wspierały uczestników 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki lub które włączyły się w realizację imprezy - ogólnopolskiego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnością. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. gwiazdy wspierające wokalistów w trakcie krakowskiego finału ostatniej edycji wydarzenia, jurorzy konkursu oraz nauczyciele, instruktorzy i opiekunowie uczestników festiwalu.

- Zawsze sobie marzyłam, stąd się wziął ten festiwal, żeby przedsięwzięcia dla niepełnosprawnych były robione na najwyższym poziomie. Muszą w nich brać udział prawdziwi artyści i muzycy, muszą w nim śpiewać naprawdę utalentowani ludzie. (...) Uczestniczy festiwalu tak samo jak wszyscy walczą, wygrywają i przegrywają. (...) Niepełnosprawnych najczęściej boli to, że są traktowani po macoszemu, a chcą być traktowani normalnie. Dlatego to przedsięwzięcie jest takie ważne, dlatego pomoc przyjaciół ma takie znaczenie - wyjaśniła podczas uroczystości pomysłodawczyni festiwalu i założycielka Fundacji "Mimo Wszystko" Anna Dymna.

- Kiedy rozmawiam z ludźmi, którzy pomagają nam przy organizacji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, odnoszę wrażenie, że oni podczas tej pracy przeżywają dziwne przełomy. Mówią mi potem, że po tym doświadczeniu inaczej patrzą na rzeczy. Zauważają chociażby, jak bardzo są szczęśliwi mając dwie ręce i dwie nogi - powiedziała.. - Myślę, że to jest potrzebne zarówno niepełnosprawnym, jak i wszystkim pozostałym. Dobrze, że jesteśmy razem i możemy zbliżać się do siebie - podkreśliła.

Zdaniem Edwarda Chudzika, zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Kultury - czyli patrona festiwalu - Festiwal Zaczarowanej Piosenki i inne podobne mu wydarzenia czynią ludzi lepszymi przez kontakt z kulturą. - Ten festiwal jest niezwykłym przedsięwzięciem skierowanym nie tylko do niepełnosprawnych, którzy biorą w nim udział i dla których jest to wielkie, często największe w dotychczasowym życiu przeżycie, ale także dla nas wszystkich, którzy w jakiś sposób w tym uczestniczymy - ocenił.

W 13. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki statuetką Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka nagrodzeni zostali artyści, którzy towarzyszyli uczestnikom zmagań na festiwalowej scenie (Anna Karwan, Mateusz Ziółko, Andrzej "Kobra" Kraiński, Aleksandra Justa, Maciej Musiał) i jurorzy festiwalu (Joanna Kulig, Maciej Zakościelny, Artur Barciś, Katarzyna Żal, Paweł Małaszyński, Agnieszka Wilczyńska, Natalia Rybicka, Jan Młynarski).

Za swoją pracę zostali docenieni także nauczyciele, instruktorzy i placówki, którzy przygotowywali kandydatów do wzięcia udziału w konkursie - Jerzy Olszewski, Adam Rymarz, Katarzyna Gojny, Ryszard Góra, Damian Kędzia, Anna Lutz, Ewa Biłek-Regnowska, Michał Ponikwia, Ireneusz Parafiniuk, Alina Grabalska, Mariola Felczyńska, Marek Bagiński, Res Equestrestis, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wojsławicach, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze w Złotoryi i Suwałkach, Warsztaty Terapii Zajęciowej "Ostoja" w Brzesku oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starych Siołkowicach.

Prócz tego organizatorzy podziękowali przedstawicielom instytucji - w tym komendantowi Straży Pożarnej w Krakowie w Krakowie mł. bryg. Arturowi Noskowi, Barbarze Rzymkowskiej, Pawłowi Rojkowi, Łukaszowi Kozosowi, Jakubowi Maksowi, Toyocie Romanowski i Lexusowi Kraków, Hubertowi Długoszowi, Izabeli Słowik, dr Marii Workiewicz-Kwaśniewskiej, Ewie Wiśniewskiej, Jerzemu Kordysowi i dr Piotrowi Gajewskiemu.

W tym roku osoby niepełnosprawne podczas finału konkursu na krakowskim Rynku Głównym zaśpiewały piosenki Wojciecha Młynarskiego. Na scenie wspierali ich m.in. Katarzyna Cerekwicka, Halina Mlynkova i Marek Piekarczyk. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali 13-letni Bartek Peszuk z Białej Podlaskiej i 30-letnia Paulina Gruszecka z Aleksandrowa Łódzkiego.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki jest organizowany od 2005 roku. Celem przedsięwzięcia jest promocja utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnością. Laureaci konkursu otrzymują Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia, które umożliwiają im dalszą edukację muzyczną. (PAP)

Martyna Olasz, oprac. sza

Data publikacji: 15.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.