Data dodania: 28.11.2017

Śpiewające wsparcie, czyli, Dziecięca Orkiestra Onkologiczna

11 koncert Fundacji Iskierka "Mój jest ten czas!" pod dyrekcją artystyczną Piotra Sutta, odbył się 26 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Dziecięca Orkiestra Onkologiczna jest autorskim projektem Fundacji Iskierka, w którym dzieci zmagające się z rakiem, grają na instrumentach perkusyjnych, wspomagane „śpiewająco" przez znanych artystów.

To było przede wszystkim spotkanie ludzi, których łączy wspólna idea. Aby dać chorym dzieciom wsparcie, siłę, zdrowy zastrzyk energii i motywacji, przypomnieć jakie są ważne i utalentowane.
To był ich czas! Czas na zabawę, radość i integrację bez podziałów i stereotypów. Tego jednego dnia w roku wszyscy na scenie są tak samo ważni, wspierają się i razem pokonują tremę, dzieląc się z publicznością fantastyczną, autentyczną energią i emocjami. To spotkanie różnych światów, nie tylko muzycznych.

W tym roku orkiestra liczyła prawie 100 osób a zaproszenie przyjęli: MIUOSH, czyli Miłosz Borycki – śląski raper i producent muzyczny, NATALIA GROSIAK, wokalistka zespołu Mikromusic, CEZIK, czyli Cezary Nowak – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Razem z DZIECIĘCĄ ORKIESTRĄ ONKOLOGICZNĄ wystąpił także NEXTBAND, czyli chór pracowników firmy Nexteer Automotive. Pracownicy firmy, z branży nie muzycznej, podjęli tegoroczne wyzwanie. Uczyli się śpiewu po pracy aby towarzyszyć podopiecznym fundacji na scenie w chwilach tremy przed pierwszym scenicznym występem, ale i podczas radosnych chwil w czasie występu. Docenić należy fakt, że pomimo wewnętrznego strachu i różnych umiejętności wokalnych, ich występ należał do bardzo udanych. A i dzieciakom zrobiło się miło, iż ktoś poświęca swój wolny czas na przygotowanie dla nich niespodzianki. Pokonanie strachu i słabości przez amatorów stanowić może wzór i motywację dla chorych dzieci do codziennej walki o zdrowie, o siebie. A występ tych ostatnich z zawodowcami pokazuje, że każdemu warto dać szansę.

Swoje umiejętności zaprezentowali także studenci kierunku musicalu Akademii Muzycznej w Łodzi: Martyna Henke, Kacper Janaszek, Marta Kosiorek, Beata Rzeźnik, Tomasz Wojtan. Rozśpiewali publiczność teatru musicalowymi przebojami przygotowanymi wspólnie z podopiecznymi Iskierki.

Duże wrażenie na słuchaczach zrobił utwór „Somewhere Over the Rainbow", który wokalnie i instrumentalnie przygotowała 19-letnia Weronika Kułacz, podopieczna fundacji wraz z 4 ukulelistami (Piotrem Majewskim, Andrzejem Marzeckim, Bogdanem Kupisiewiczem, Zbigniewem Gielnickim).
Mając tę wiedzę nie można było przejść obojętnie, słysząc w wolnym tłumaczeniu takie słowa:
Któregoś dnia poproszę gwiazdy,
Bym obudził się tam, gdzie chmury będą już daleko za mną
Tam, gdzie problemy rozpływają się jak cytrynowe cukierki
Wysoko ponad kominami
Tam mnie znajdziesz.
Słowa, mimo że wyrwane z kontekstu, zapadają w pamięć, budząc w widzach emocje, właśnie poprzez swoją wielowymiarowość.

Koncert poprowadził z właściwym mu poczuciem humoru oraz z empatią i serdecznością Mirosław Neinert.
Podczas koncertu wręczono statuetki "Przyjaciel Fundacji Iskierka" oraz zaprezentowano najważniejsze działania fundacji zrealizowane w 2017 roku. Promowano także kalendarz Iskierki 2018.
Na specjalnym kiermaszu można było kupić dekoracje świąteczne, kartki i prezenty wykonane przez dzieci podczas zajęć arteterapii oraz przez przyjaciół fundacji.

Na zakończenie prezes fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka podziękowała wszystkim za wspaniały koncert i złożyła życzenia świąteczne, zapraszając na kolejny koncert za rok.

Całkowity dochód z wydarzenia będzie przeznaczony na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, którymi na co dzień opiekuje się fundacja.

Zobacz galerię...

Oprac. em, fot. Joanna Nowicka
Data publikacji: 28.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.