Data dodania: 15.01.2018

Sztuką przełamują stereotypy

W Centrum Handlowym „Avenida" w Poznaniu 9 stycznia odbył się wernisaż wystawy zwycięskich prac XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych", która przebiegała pod hasłem: „Gdy w sercu kwitnie muzyka".

Konkurs jest organizowany od 15 lat przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ma na celu prezentację dokonań artystycznych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz mieszkańców domów pomocy społecznej.

– Wystawę zorganizowaliśmy w tym nietypowym miejscu, aby przybliżyć świat osób z niepełnosprawnościami. W ubiegłym roku na konkurs wpłynęło ponad 2 tysiące prac, z czego 250 zostało nagrodzonych. Artyści w tych dziełach pokazują piękno, dobro, wyrażają siebie. Wszystkie ograniczenia schodzą na dalszy plan – mówiła podczas otwarcia wystawy dr Anna Skupień, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału PFRON.

Dwie spośród trzynastu prezentowanych na wystawie prac zostały nagrodzone na ogólnopolskim etapie konkursu, pozostałe 11 – na etapach regionalnych. Na etapie ogólnopolskim nagrodzona została praca pod tytułem: „Fryderyk Chopin koncertujący" autorstwa Michała Szkurata ze ŚDS w Nowinach Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej „Akces" w Gdańsku. Praca ta, nadesłana w kategorii rysunek i grafika, otrzymała drugie miejsce. Z kolei na trzecim miejscu, również na etapie ogólnopolskim, uplasowała się praca Jakuba Karczmarczyka, uczestnika WTZ „Unikat" przy Stowarzyszeniu Wspierania Działań Twórczych Osób Niepełnosprawnych „Unikat" w Katowicach. Praca nosiła tytuł: „Śpiewać każdy może". Została nadesłana w kategorii rysunek i grafika.

Ekspozycję można oglądać do końca stycznia, codziennie w godzinach otwarcia CH „Avenida", na pierwszym piętrze (należy windą bądź ruchomymi schodami wjechać na poziom 1) obok sklepu „Peek&Cloppenburg".

Tekst i fot. Karolina Kasprzak

Data publikacji: 15.01.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.