Data dodania: 01.03.2018

Nie widzieć, to nie znaczy – nie być!

Na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach 23 lutego miała miejsce prapremiera niezwykłego spektaklu – reportaż teatralny „Spójrz na mnie". Jego uczestnikami obok aktorów Teatru Śląskiego byli niewidomi, traktujący swój w nim udział jako swego rodzaju terapię.

- Jeżeli nawet kilka osób z tego spektaklu wyjdzie z jakąś refleksją, że osoby niewidome to też są zwykli ludzie, a nie jacyś dziwacy – bo nas się ludzie boją bardzo często, ja tego doświadczam bardzo mocno w moim życiu – to już to będzie sukces, to już to będzie warte tego wysiłku, tego stresu – stwierdził jeden z nich.

- Zdałem sobie sprawę, że nie tylko mamy do czynienia z osobami wykluczonymi, ale i osobami niezwykle straumatyzowanymi, porzuconymi, wykorzystywanymi na wszystkie sposoby – powiedział Adam Ziajski, aktor i reżyser. – Mam poczucie, że to spektakl o samotności, o bardzo dojmującej samotności, o braku bliskości, nie tylko osób niewidomych, ale myślę, że nas wszystkich, bardzo przejmujący.

- Te historie w żaden sposób nie są „pudrowane", to po prostu nasze życie, nie ma fikcji w tym spektaklu – dodał Grzegorz Kania, jeden z aktorów. – Trzeba przełamywać swoje lęki, swoje obawy, ja ich miałem bardzo dużo – mówił. – Świat nas otaczający to rzeczywistość ludzi widzących. Niewidomy musi walczyć o swoje w nim miejsce. Tytuł przedstawienia to jego prośba, by widzący spojrzał tak, by naprawdę zobaczył dyskryminację i osamotnienie tych, którzy widzieć nie mogą.

Według Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego amatorscy aktorzy tego spektaklu są uzdolnieni aktorsko. Opowiadają z niezwykłą wrażliwością swoje własne historie napisane przez A. Ziajskiego. – To jest porażające oglądać ich prawdziwe historie w ich wydaniu – podkreślił.

W ocenie dyrektora Talarczyka autor i reżyser tego spektaklu jest fantastycznym twórcą teatru offowego. Należy dodać, że jest to jego pierwsza reżyseria w teatrze instytucjonalnym.

Jest aktorem, reżyserem, założycielem i liderem poznańskiego Teatru Strefa Ciszy, z którym w ciągu 20 lat zrealizował ponad 35 akcji ulicznych, widowisk i spektakli plenerowych. Pracował również z osobami niesłyszącymi.

Spektakl „Spójrz na mnie" zaprezentowany zostanie także w Poznaniu, w ramach „Teatru powszechnego" – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016 r.

IKa
Data publikacji: 01.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.