Data dodania: 22.03.2018

Albertiana, czyli teatr wzruszeń

19 marca w Krakowie odbyła się gala podsumowująca 18. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana. Zaproszenia od organizatorów otrzymali m.in. kolejni laureaci Medalu świętego Brata Alberta, w tym Agata Kornhauser-Duda. Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego nie zabrakło występów pełnych pasji i wzruszeń.

Finał 18. edycji Albertiany został zorganizowany przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundację im. Brata Alberta. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. Z kolei Agata Kornhauser-Duda miała odebrać Medal świętego Brata Alberta, który jest przyznawany za pracę społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Pierwsza Dama musiała odwołać swoją wizytę w ze względu na sprawy rodzinne.

- Czuję się zaszczycona, że znalazłam się w gronie osób, które Kapituła Medalu świętego Brata Alberta postanowiła uhonorować tym nobilitującym wyróżnieniem. Jest to dla mnie przede wszystkim zobowiązanie, ale też naprawdę głębokie, wzruszające przeżycie. W ciągu minionych dwóch lat starałam się odpowiadać na zaproszenia i prośby płynące z organizacji pozarządowych i środowisk osób niepełnosprawnych, które zachęcały mnie do poznania ich działalności, ale też potrzeb i problemów, z jakimi muszą się mierzyć na co dzień − napisała Agata Kornhauser-Duda w okolicznościowym liście.

Został on odczytany przez podsekretarza stanu z Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego. Do teatru przybyli m.in. Paweł Kukiz, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.

Dobro czynią

Medal świętego Brata Alberta został ustanowiony w 1997 r. − Od początku było jasne, że nie kupujemy żadnych odznaczeń czy statuetek. Zorganizowaliśmy konkurs wśród naszych podopiecznych i wybraliśmy pracę Krzysztofa Sieprawskiego, który do dziś mieszka w Schronisku dla Niepełnosprawnych. Jego projekt przedstawia świętego Brata Alberta, który przytula dwoje dzieci. To zostało zarejestrowane jako logo Fundacji. Na ten wzór wykonywane są co roku kolejne medale – powiedział „NS” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

8 stycznia Kapituła Medalu św. Brata Alberta ogłosiła laureatów za 2017 r. Wspomniana już Agata Kornhauser-Duda została uhonorowana za działalność społeczną na rzecz organizacji pozarządowych i osób z niepełnosprawnościami.

Windsurferka Zofia Klepacka wywalczyła brązowy medal podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r., a później przekazała go na aukcję dla chorej Zuzi.

- Myślę, że dużo ludzi, będąc na moim miejscu, zrobiłoby tak samo. Medal Igrzysk Olimpijskich to wielkie osiągnięcie dla sportowca,  ale tak naprawdę jest symbolem. Wspomnienia zawsze zostałyby w moim sercu, a tutaj gest przełożył się na pomoc dziecku cierpiącemu na mukowiscydozę – powiedziała. Kapituła doceniła też jej działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Do laureatów Medalu dołączył również Jakub Błaszczykowski. W tym przypadku przesądziła działalność charytatywna w ramach Fundacji Ludzki Gest w Opolu na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy. Piłkarza VfL Wolfsburg zabrakło na uroczystości w Krakowie, wyróżnienie odebrali jego brat Dawid Błaszczykowski oraz wujek Jerzy Brzęczek.

Ponadto uhonorowani zostali Urszula i Józef Wadowscy wraz z synami Pawłem i Sławomirem. Rodzina krakowskich przedsiębiorców została nagrodzona za działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko.

Kierunek dla artystów

Krótszą historię od Medalu świętego Brata Alberta ma Albertiana, odbywająca się od 2001 r. Jej pomysłodawczynią jest Anna Dymna, która tegoroczną galę poprowadziła tradycyjnie z Lidią Jazgar. Na wstępie nie mogło zabraknąć odśpiewania strof „Miłości”. Słowa do niej napisał Czesław Miłosz, a muzykę skomponował Abel Korzeniowski. Hymn Festiwalu został wykonany przez Chór Vox Populi pod dyrekcją prof. Rafała Marchewczyka. Chwilę później nastąpiło „przejęcie” Teatru im. Juliusza Słowackiego przez artystów z niepełnosprawnościami. Symboliczny klucz do placówki przekazał jej dyrektor Krzysztof Głuchowski. 

Na Dużej Scenie swoje umiejętności teatralne i wokalne zaprezentowali zwycięzcy konkursu. Najlepsze zespoły teatralne otrzymały Maski, przyznawane przez krakowskie teatry. Zdobywcy drugich i trzecich miejsc w tej kategorii odebrali statuetki Albercików. Ich autorami są podopieczni WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Otłoczynie.

Laureaci zostali wyłonieni w pięciu regionach Polski, z których każdy obejmował 3 lub 4 województwa. Do 18. edycji zgłoszono 56 zespołów teatralnych i 26 solistów z 73 ośrodków z całego kraju. Najpierw odbyły się eliminacje regionalne. Miały one charakter przeglądu, który wyłonił uczestników drugiego etapu. Jurorzy dokonali wyboru na podstawie nadesłanych płyt DVD z nagranymi występami. O zaproszeniu do Krakowa przesądziły już konkursy sceniczne. W nich wyłonieni zostali laureaci regionalni, po trzy zespoły teatralne oraz solista.

Dodatkową atrakcję stanowiło pozakonkursowe przedstawienie „Franek z Doliny Słońca” Teatru Radwanek. Występują w nim podopieczni Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundacji im. Brata Alberta. Niespodzianką dla publiczności były występy Ireneusza Krosnego oraz Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy. 

Kolejne działania

W marcu Fundacja im. Brata Alberta uruchomiła Dzienny Dom Seniora w Jawiszowicach (woj. małopolskie). Na uroczyste otwarcie trzeba poczekać do 6 kwietnia. − To nasza 33. placówka, a zarazem pierwsza, pilotażowo prowadzona w ramach projektu Senior Plus. Tam znajduje się 15 miejsc dla osób, które są dowożone na 8 godzin, a później odwożone. Seniorzy otrzymują posiłek i mają zagwarantowane zajęcia środowiskowe. Widać jak bardzo to jest potrzebne, bo coraz większym problemem staje się samotność – poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

15 maja odbędzie się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta. Pielgrzymi udadzą się do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach (woj. śląskie). Wiele wskazuje, że ulicami Krakowa ponownie przejdzie Marsz św. Brata Alberta. Wprawdzie to miała być jednorazowa inicjatywa (http://naszesprawy.eu/aktualnosci/12885-sladami-sw-brata-alberta.html), ale w Fundacji dostrzegają potrzebę kontynuacji. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. W czerwcu we wszystkich placówkach odbędą się Dni Brata Alberta, wydarzenia centralne zostaną zorganizowane w Radwanowicach. Tam już trwa budowa czwartego Domu dla kolejnych kilkunastu osób z niepełnosprawnościami. − Chcieliśmy się w ten sposób włączyć w stulecie odzyskania niepodległości. Warto przy tej okazji podkreślić, że wiele działań w tym okresie polegało na opiece społecznej, np. w czasach Solidarności. Nie mamy jeszcze patrona tego miejsca. W tym roku planujemy stan surowy, a w przyszłym otwarcie − powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta

W sprawie kandydatów do Medali świętego Brata Alberta honorujemy wnioski z różnych stowarzyszeń, fundacji oraz samorządów. Co roku mamy dużo zgłoszeń, one są bardzo ciekawe. Na ogół zapada decyzja o trzech lub czterech wyróżnieniach. Decyduje o tym czternastoosobowa Kapituła, która głosuje w sposób tajny. Laureatów przedstawiamy na początku stycznia, ale Medale wręczamy podczas finału Albertiany. Chcemy w ten sposób, żeby ta uroczystość odbywała się w obecności osób z niepełnosprawnościami.

Ciągłość Festiwalu pozytywnie odcisnęła znak na różnych programach. Wiele warsztatów terapii zajęciowej dopisuje eliminacje do Albertiany do rocznego cyklu pracy. Co więcej, nowe ciągle dopytują się o konkurs. Są też takie, które od wielu lat biorą udział w kolejnych edycjach.

Gdyby nie Festiwal, to większość zespołów nie miałaby możliwości odwiedzenia takiego pięknego teatru. Dla nich przyjazd na finał jest często połączony ze zwiedzaniem Krakowa. Fundacja Anny Dymnej ułatwia kontakty, wyżywienie i noclegi. Rzadko się zdarza, żeby grupa przyjechała i zaraz wyjechała.

Zofia Klepacka, laureatka Medalu św. Brata Alberta

Na swoje trzecie Igrzyska Olimpijskie [Londyn 2012 r. – przy. red.] pojechałam nie tylko, żeby spełnić swoje marzenie, ale też chorej Zuzi. Wcześniej przeniosłam się z Warszawy do Zielonki. Tam moją sąsiadką została jej mama. Zaprzyjaźniłyśmy się z Moniką i słyszałam jak płacze, jak to rodzic cierpiącego dziecka. Wpadłam więc na pomysł, że jeśli zdobędę medal, to go sprzedam. Zuzia, mając mukowiscydozę, potrzebuje dużo leków, często drogich.

Wszystko szło jak po maśle, byłam świetnie przygotowana. Zdobyłam mistrzostwo i dwa razy wicemistrzostwo świata przed Londynem. Zajmowałam też miejsca w czołowej trójce w pierwszych dniach Igrzysk, aż pomyliłam trasę. Spadłam na piątą czy szóstą pozycję. Pojawiło się załamanie i zadzwoniła do mnie Monika. Przekazała telefon Zuzi, która powiedziała: „Ciocia, nie przejmuje się. I tak jesteś najlepsza, ale i tak walcz do końca”. Wzbudziło to we mnie wolę walki. Finałowy wyścig dobrze popłynęłam i zdobyłam brąz.

Nie chcieliśmy robić licytacji. Akcja pomocy dla Zuzi trwała 5 tygodni, każdy mógł wpłacać pieniądze na jej subkonto. Ustaliliśmy, że medal przekażę osobie, która dokona najwyższej wpłaty. Był to Jan Kulczyk, który po pewnym czasie, podczas Gali PKOl-u, zwrócił mi ten medal. Nie spodziewałem się tego.

Tekst i fot. Marcin Gazda

Laureaci 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana

Region I (województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie)

1. Bratanki z WTZ Bratanki Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu (przedstawienie „Brzózka”)

2. Bez Kurtyny z Zespołu Szkół nr 26 - Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy im. ks. prof. J. Tischnera w Toruniu (przedstawienie „Jonasz”)

3. W Drodze… ze ŚDS w Nowej Wsi Ełckiej (przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”)

Solista: Ryszard Kilarski ze ŚDS Wrzos - Zespołu DPS i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy (utwór „Tolerancja” z repertuaru Stanisława Soyki)

Region II (województwa: łódzkie, mazowieckie i podlaskie)

1. Wielkie Jajo ze SOSW w Pruszkowie (przedstawienie „Niezły cyrk”)

2.  Pozytywka z Powiatowego ŚDS w Czepowie (przedstawienie „Blee…”)

3. Akcent z PSONI w Zgierzu (przedstawienie „To, co najważniejsze”)

Solistka: Małgorzata Pietralska ze ŚDS w Radomiu (utwór „Małe tęsknoty” z repertuaru Krystyny Prońko) 

Region III (województwa: małopolskie, śląskie i opolskie)

1. Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoła życia w Rybniku (przedstawienie „Deszczowy poranek”)

2. ? Znak Zapytania z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach (przedstawienie „Smoki”)

3. Pociechy Brata Alberta z DPS im. św. Brata Alberta w Ojcowie (przedstawienie „Opowieść wigilijna”)

Solista: Marcin Chudyka z WTZ Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy Ostoja w Brzesku. (utwór „Alleluja” z repertuaru Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego)

 

Region IV (województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie)

1. Pasjonaci ze ŚDS PSONI w Świdniku (przedstawienie „Historia pewnej miłości”)

2. WTZ Korytniki z WTZ w Korytnikach (przedstawienie „Cygański tabor”)

3. Akademia Artystyczna ze ŚDS Akademia Artystyczna (przedstawienie „Dom”)

Solistka: Magdalena Rodak ze Stowarzyszenia Integracji Społecznej w Mełgwi (utwór „Nie chcę Cię obchodzić” z repertuaru Anny Wyszkoni)

Region V (województwa: dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie)

1. Makuszaki ze SOSW im. Kornela Makuszyńskiego w Turku (przedstawienie „Marionetki”)

2. Narcyz z WTZ Trzebnickiego Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka w Trzebnicy (przedstawienie „Na pokuszenie”)

3. Pilski Teatr Tańca ze SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile (przedstawienie „Samotność”)

Solistka: Marta Kłaptocz z WTZ Trzebnickiego Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka w Trzebnicy (utwór „Chcę tu zostać” z repertuaru zespołu Farba)

Zobacz galerię...

Data publikacji: 22.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.