Data dodania: 28.04.2018

Integracja na scenie. Buławy od Lajkonika

Mnóstwo pozytywnych emocji dostarczył XVI Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika”, który odbył się w terminie 17-20 kwietnia w Krakowie. Występy artystów z niepełnosprawnościami stały na wysokim poziomie. Na ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród trzeba poczekać do 9 czerwca. 

Wspólna inicjatywa Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Urzędu Miasta Krakowa służy promowaniu talentów artystycznych. Regulamin zakłada udział nie tylko dzieci i młodzieży, ale też dorosłych z niepełnosprawnościami.

− To jest niby niszowe wydarzenie, ale niezwykle istotne i miasto przykłada do niego bardzo dużą wagę. Od początku wspieramy przegląd finansowo i organizacyjnie, a ponadto obserwujemy z wielką przyjemnością. Tu mamy autentyczną integrację, zespoły chcą się pokazać, widzimy też olbrzymie zaangażowanie rodziców i opiekunów. To jest nie do przecenienia − powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

Pierwszego dnia wszystkie występy obejrzała Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor nowego Biura ds. Osób Niepełnosprawnych. To jednostka w strukturach urzędu miasta funkcjonująca od 1 lutego br. Do jej zadań należy m.in. koordynowanie współpracy gminy z podmiotami działającymi na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Scena bez barier

Program czterodniowego Przeglądu „O Buławę Lajkonika” był zróżnicowany, objął prezentacje wokalne, muzyczne i teatralne. Na scenie w sali teatralnej CM im. dr. H. Jordana swoje talenty zaprezentowało ok. 250 osób. W grupie tej znaleźli się m.in. podopieczni Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Zespołów Szkół Specjalnych oraz Domu Pomocy Społecznej. Tradycyjnie już nie zabrakło grup z integracyjnych przedszkoli.

− Przegląd umożliwia osobom niepełnosprawnym wyjście z własnego środowiska i zaprezentowanie programów w innej scenerii. Są zespoły, które wracają do nas co dwa lata, a nawet co roku. Żyją przygotowaniami przez całą jesień i zimę, a wiosną prezentują z radością swoje programy. Tęczowy Teatr chwalił się nawet w materiale, że występuje na tej scenie już po raz trzynasty – poinformowała Małgorzata Surma z CM im. dr. H. Jordana,  koordynator XVI Przeglądu „O Buławę Lajkonika”.

Wielokrotnie przyjeżdżały też m.in. Teatr Wyobraźni, Zespół taneczno-teatralny PiK (Piękni i Kreatywni), MiT – Muzyka i Terapia oraz Studio Piosenki. W tegorocznej edycji miała zadebiutować jedna grupa, ale nie dotarła na wydarzenie. Podobnie, jak dwa inne zespoły, których członkowie zmagali się z problemami zdrowotnymi.

Finał w Bronowicach

− W tym roku zauważyliśmy niebywale wysoki poziom artystyczny zespołów. Doceniliśmy bardzo dobre przygotowanie i wiele udoskonaleń, ciekawych pomysłów zastosowanych w programach, strojach i dekoracjach – powiedziała Małgorzata Surma.

Obrady jury były burzliwe. Większość wykonawców zostanie nagrodzona i wyróżniona w trzech kategoriach: teatralnej, muzycznej i przedszkolnej. Będą przyznane Wielkie, Duże i Średnie Buławy Lajkonika oraz Małe Buławki Lajkonika. Pozostali wykonawcy otrzymają dyplomy i słodkości. 

Na oficjalne ogłoszenie wyników trzeba jednak poczekać do 9 czerwca. Wtedy zostanie zorganizowany finał na obiektach Bronowianki. − Z pomysłem na przegląd przyszedł do ówczesnego dyrektora CM pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych pan Bogdan Dąsal. Założeniem było, że wybrane zespoły prezentują się podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością”. Początkowo odbywało się to podczas inauguracji na Rynku Głównym – poinformowała Małgorzata Surma.

Tekst i fot. Marcin Gazda
Zobacz galerię...

Data publikacji: 28.04.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.